8.6 C
Slovakia
streda, 29 mája, 2024
spot_img
ÚvodReportyPraha kričala Yes, Yes, Yes - YES boli vo výbornej forme, aj...
spot_img

Praha kričala Yes, Yes, Yes – YES boli vo výbornej forme, aj keď s absenciou Jona Andersona

1113357_837112_YES_360x180Yes – 30.05.2014 – Praha – Kongresové Centrum

Britská skupina YES písala vo svojej dobe dejiny progresívneho rocku – a už tridsať rokov má stabilnú základňu fanúšikov po celom svete.

YES patrí ku kapelám, ktorých pesničky si najlepšie užijete v komfortnom zvukovom prostredí dobre ozvučeného štadióna, alebo veľkej haly. Tí, čo sa báli „dutého“ priestoru Kongresového Centra mohli byť spokojní, zvuk bol vyvážení po všetkých stranách.

YES – Perpetual Change live 2014


 

Ako obvykle začali s prológom zo Stravinského baletu Vták Ohnivák, ktorý už je ich poznávacím znamením. V tomto úvode je charakterizácia ľudí, ktorí povstali zo slnečných paprskov určitej moci. A práve táto personifikácia sa hodí aj na tvorbu skupiny YES. Začiatočné nenápadné motívy, totiž časom rozkotešajú až do veľkých cyklov, v ktorých sa premietajú rôznorodé nálady.

YES – On the Cruise to the Edge live 2014


 

Po tomto neoklasickom úvode, prešli hudobníci plynulo do symfonickej štvorčasťovej kompozície Close to the Edge. Koncept tohto turné, mal ponúknuť naživo až tri štúdiové albumy, o čo sa predtým nikto nepokúsil. Close to the Edge (1972), Going for the One (1977) a The Yes Album (1971) vznikli v relatívne krátkom rozmedzí šiestich rokov, ale skupina YES, bola už v tej dobe natoľko fundovaná, že je možné počuť, ako sa hudobníci závratným tempom rozvíjali. Plynule prešli od avantgardnej inštrumentálnosti, až po progresívny pesničkársky rock.

YES – Yours is no disgrace live London 2014


 

V súčasnosti pôsobí v kapele, už iba traja z pôvodných piatich členov (Chris Squire, Steve Howe, Alan White), ktorých doplnili klávesák Geoff Downes a spevák Jon Davison. Táto výrazná zmena sa odvíjala v niekoľkých smeroch, ale celkový dojem nepokazila. Jon zbytočne na seba nestrhával pozornosť, pôsobil nesmelo, akoby medzi starších kolegov ešte úplne nezapadol. Nebol z neho ten sebavedomý frontman, ale navodzoval skôr dojem úctivého žiaka. Pri inštrumentálnych pasážiach ustúpil do zadných priestorov, kde pokojne tancoval s tamburínou. Geoff Downes bol obklopený syntetizátormi a bolo počuť, že sa s harmonickou stránkou kapely už celkom dobre vžil. Polyfónia mnohých skladieb mu nerobila problémy, keď na jednom z klávesov pridržal harmonické celky, na ďalšom zase vykúzlil známe melódie a niekedy ešte stihol pripraviť aj atmosférické až ambientné plochy.

YES – Parallels live Bristol 2014


 

Vrcholom mnohých pesničkových skladieb boli úžasné vokálne harmónie. V nich bolo možné počuť, že pomaličky sa Jon Davison vžíva s ostatnými členmi. Hádam zostane v kapele dlhší čas, aby mohli YES pokračovať vo svojej ďalšej ére. Na tomto turné zatiaľ YES ponúkajú krásne rockové divadlo, ktoré sa ešte nechystá za sebou spustiť oponu.

| autor: Daniel

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img