8.6 C
Slovakia
štvrtok, 22 apríla, 2021
Home Reporty Prvá pokoronová Palicavonzvreca vybila „hnusobu"

Prvá pokoronová Palicavonzvreca vybila „hnusobu”

Prvá po dlhšom čase, resp. prvá po troch mesiacoch vynútenej prestávky. Po celom svete sa zatvárali nočné kluby a bez výnimky nezostala ani bratislavská elektronická scéna, ktorá tým stratila svoj bezpečný prístav. Zakotviť musela iba v bezpečí online streamov, ktoré však nikdy nevynahradia živé stretnutia, tak potrebné pre klubovú hudbu. O prvú pokoronovú Palicuvonzvreca bol mimoriadny záujem.

Nočné kluby sú u nás stále brané s dešpektom. Vibrovanie mesta si nemožno spájať iba s pamiatkami, nákupnými centrami, sídliskami, reštauračnými zariadeniami a trhoviskami. Jeho neoddeliteľnou súčasťou sú aj kluby, ktoré za tých dvadsaťšesť rokov existencie nášho štátu prešli výraznou transformáciou: od mafiánskych diskoték, až po sofistikované priestory s nezameniteľnou atmosférou. Nielen turisti, ale najmä domáci potrebujú mať miesta, kam sa môžu ísť vyventilovať, vypustiť paru, socializovať a byť súčasťou ich komunity.

Bratislavský WAX sa zameriava na rozličné štýly elektronickej hudby a jedným zo základných stavebných pilierov tohto klubu je techno music, ktorej tvrdú odnož prináša pravidelný cyklus Palicavonzvreca.

Za posledných niekoľko rokov nabral tento žáner na výraznej popularite a z undergroundového prítmia sa predral na šerosvit akceptovateľný aj pre väčšinu elektronickej scény. No tí priekopníci zostali a držia pohromade nakumulovanú energiu z tejto hudby.

Jedným z nich je Loktibrada, nie tá rozprávková bytosť, ale veterán slovenskej techno hudby, ktorý presunul svoje aktivity zo zavretého Subclubu do Waxu. Stál pri zrode našej scény a mohol tak bezprostredne pozorovať premenu tohto štýlu aj adaptovanie sa na neho od samotných umelcov, ktorí zrýchľovali svoje BMP či miešali do svojho prejavu rozličné industriálne zvuky a tým pádom ho kovali v tvrdšom pozmeňujúcom jeho trajektóriu.

Loktibrada sa s tým nemaže, ide priamo na vec a jeho sety sú čoraz priamočiarejšie, aj vďaka tomu, že mu väčšiu časť práce pri editovaní setov zjednodušila digitálna doba a môže sa ničím nerušene sústrediť na vrstvenie jednotlivých štruktúr v rýchlych prechodoch. K Loktibradovi dobre zapadli aj ďalšie mená zo slovenskej produkcie ako Proxima B a The Outsiders.

Zahraničnými headlinermi ďalšej párty z edície Palicavonzvreca boli rakúski producenti Matt Mor & Cris, ktorí sami seba charakterizujú ako „brother in crime“. Netaja sa obdivom k Loktibradovi, od ktorého sa vzďaľujú spomaľovaním a naberaním minimalistických zvukových podnetov.

Rezidenti z viedenského klubu Grelle Forelle priniesli obdobu techna, ktorá je u našich susedov zjemňujúcejšia v hlbšom ambiente. Ideálne na uzavretie klubovej noci s ponorením sa do „deep dreams“.

Palicavonzvreca / Loktibrada; Proxima B; The Outsiders; Matt Mor & Cris; 19.06.2020 / Wax Club, Bratislava