8.6 C
Slovakia
piatok, 24 mája, 2024
spot_img
ÚvodReportyPrvá pokoronová Palicavonzvreca vybila „hnusobu"
spot_img

Prvá pokoronová Palicavonzvreca vybila „hnusobu“

Prvá po dlhšom čase, resp. prvá po troch mesiacoch vynútenej prestávky. Po celom svete sa zatvárali nočné kluby a bez výnimky nezostala ani bratislavská elektronická scéna, ktorá tým stratila svoj bezpečný prístav. Zakotviť musela iba v bezpečí online streamov, ktoré však nikdy nevynahradia živé stretnutia, tak potrebné pre klubovú hudbu. O prvú pokoronovú Palicuvonzvreca bol mimoriadny záujem.

Nočné kluby sú u nás stále brané s dešpektom. Vibrovanie mesta si nemožno spájať iba s pamiatkami, nákupnými centrami, sídliskami, reštauračnými zariadeniami a trhoviskami. Jeho neoddeliteľnou súčasťou sú aj kluby, ktoré za tých dvadsaťšesť rokov existencie nášho štátu prešli výraznou transformáciou: od mafiánskych diskoték, až po sofistikované priestory s nezameniteľnou atmosférou. Nielen turisti, ale najmä domáci potrebujú mať miesta, kam sa môžu ísť vyventilovať, vypustiť paru, socializovať a byť súčasťou ich komunity.

Bratislavský WAX sa zameriava na rozličné štýly elektronickej hudby a jedným zo základných stavebných pilierov tohto klubu je techno music, ktorej tvrdú odnož prináša pravidelný cyklus Palicavonzvreca.

Za posledných niekoľko rokov nabral tento žáner na výraznej popularite a z undergroundového prítmia sa predral na šerosvit akceptovateľný aj pre väčšinu elektronickej scény. No tí priekopníci zostali a držia pohromade nakumulovanú energiu z tejto hudby.

Jedným z nich je Loktibrada, nie tá rozprávková bytosť, ale veterán slovenskej techno hudby, ktorý presunul svoje aktivity zo zavretého Subclubu do Waxu. Stál pri zrode našej scény a mohol tak bezprostredne pozorovať premenu tohto štýlu aj adaptovanie sa na neho od samotných umelcov, ktorí zrýchľovali svoje BMP či miešali do svojho prejavu rozličné industriálne zvuky a tým pádom ho kovali v tvrdšom pozmeňujúcom jeho trajektóriu.

Loktibrada sa s tým nemaže, ide priamo na vec a jeho sety sú čoraz priamočiarejšie, aj vďaka tomu, že mu väčšiu časť práce pri editovaní setov zjednodušila digitálna doba a môže sa ničím nerušene sústrediť na vrstvenie jednotlivých štruktúr v rýchlych prechodoch. K Loktibradovi dobre zapadli aj ďalšie mená zo slovenskej produkcie ako Proxima B a The Outsiders.

Zahraničnými headlinermi ďalšej párty z edície Palicavonzvreca boli rakúski producenti Matt Mor & Cris, ktorí sami seba charakterizujú ako „brother in crime“. Netaja sa obdivom k Loktibradovi, od ktorého sa vzďaľujú spomaľovaním a naberaním minimalistických zvukových podnetov.

Rezidenti z viedenského klubu Grelle Forelle priniesli obdobu techna, ktorá je u našich susedov zjemňujúcejšia v hlbšom ambiente. Ideálne na uzavretie klubovej noci s ponorením sa do „deep dreams“.

Palicavonzvreca / Loktibrada; Proxima B; The Outsiders; Matt Mor & Cris; 19.06.2020 / Wax Club, Bratislava

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img