8.6 C
Slovakia
streda, 10 júla, 2024
spot_img
ÚvodReportyPunk zrelý ako víno - The Vibrators, UK Subs - report
spot_img

Punk zrelý ako víno – The Vibrators, UK Subs – report

Punk je štýlom, ktorému najviac svedčia tlmené svetlá nočných klubov. Potvrdili to aj UK Subs, ktorý vystúpili o jedenástej večer. Klubová atmosféra, opar tmavej noci a nikomu nevadí, že zajtra je pracovný deň. Veď punks rebelujú nielen cez víkend.

MMC klub nebol zaplnený. Bol skôr poloprázdny, ale  bolo to opticky zapríčinené veľkým priestorom. V susednom menšom Randal klube  by atmosféra viac vynikla.

Kvôli posúvaniu mnohí netrpezlivo popíjali pivo v priľahlých krčmách a tak rock and roll Vandalov s vtipnými trefnými poznámkami speváka Pištu mnohí ani nestihli.

Bol to taký predkrm, ktorý sa zjavil „na plagátoch“ na poslednú chvíľu. Na vandalský rock and roll nadviazali The Vibrators. Ťažko hovoriť, ktorá kapela robila komu predskokana, či UK Subs alebo Vibrators.  Ich  úlohy boli skôr rovnocenné. Veď skoro osemdesiat rokov na scéne si bratsky delia.

Trojka „vibrátorov“ pôsobí v tejto dobe dosť profi. Kde sú časy, keď si ich nostalgici pamätajú ešte zo zašumenených albumov. Možno je to aj tým, že z pôvodnej zostavy zostal už len Ian Carnochan zvaný Knox. Profi zvuk niečo pridal, ale niečomu zase ubral. Zostali melodické songy, ale pridaných bolo viac vyhrávok a punkovej improvizácie. Na sóla The Vibrators nikdy neboli. Možno niekomu chýbali, ale keď spustili dvoj trojhlasné vokály pri melodických hitoch ako Baby Baby , nikomu to nevadilo. To, že si získali srdcia pankáčov aj s mäkším prejavom hovorí fakt, že až päťkrát museli pridávať.

UK Subs sú stále tu. Je to neuveriteľné, ale ich spevák Charlie má už 66 rokov. Je služobne najstarší ale zároveň najenergetickejší a najcharizmatickejší. Ľudia sa pri ňom menia, odchádzajú, zakladajú svoje skupiny, ale on je stále tu pod vlajkovou loďou UK Subs.

Že ho to stále baví dokázal aj v Bratislave. Neprišiel a neodspieval, on to celé prežíval. Veď aj to by mnohým najmä mladším stačilo –  počuť všetky ich známe hity naživo. Ale Charlie za pomoci svojej kapely im dal čosi viac. Nebolo to iba „CD naživo“. Bol v tom náboj, protest, energia, posolstvo. Toto punkové blues bolo veľmi inšpirujúce. Tempo vysoko nasadené a aktuálne veci sa miešali so skladbami, ktoré sa nachádzajú na všemožných svetových punkových výberoch.

Po vyše hodiny UK Subs odišli. V geste Charlieho ktorý pivom pripil Bratislave bolo niečo viac. Nebolo to lúčenie. Mnohí v tom videli see you later not good bye.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img