8.6 C
Slovakia
utorok, 18 júna, 2024
spot_img
ÚvodReportyPutovný elektronický cirkus? Aj v industriálnom chlade žmurkali krásne impresie
spot_img

Putovný elektronický cirkus? Aj v industriálnom chlade žmurkali krásne impresie

IMG_0582

Do Bratislavy po roku opäť pricestovala monštruózna putovná akcia Electronic Beats. Tento krát malo toto elektronické podujatie hneď dva vrcholy, respektíve dvoch rovnocenných headlinerov.

Electronic Beats, putujúci krížom krážom po Európe, otvoril jediný slovenský zástupca DJ Vec. Ten so svojim setom naladil na prvú účinkujúcu, izraelskú speváčku Adi Ulmansky. Adi má zvodný až koketný hlas a peknú artikuláciu. Ťahavým spevným krokom sa borila v aranžmánoch, ktoré zvýrazňovali jej prejav.  Omnoho kompaktnejšie pôsobil americký producent Son Lux so svojim dvojčlenným rytmickým sprievodom. Naživo mal tento post rock omnoho väčšiu dynamiku, než v štúdiovom prejave. Ich charakteristické atmosférické plochy boli podané v omnoho zrýchlenejšom tempe. Vyzdvihnúť treba celkovú vizuálnu a svetelnú projekciu podujatia, v mnohých prípadoch totiž stála za polovicou úspechu.  Ale Nemci, ktorí stoja za produkciou Electronic Beats, sú známi svojim perfekcionizmom a na podobných veciach si dávajú záležať.

Son Lux – Easy

Veľké očakávania pulzovali od slovenskej premiéry aktuálneho škótskeho projektu Young Fathers. Toto trio v zložení Alloysious Massaquoi, Kayus Bankole a Graham Hastings mieša vo svojich beatoch karibskú rytmiku so soulovými vokálmi a elektropopovými aranžmánmi. Novinári ich nálepkujú ako „tak trochu iný hip hop“ a naozaj je ich produkcia vzdialené od bombastického zvuku americkej scény. Nie je to tak dávno, kedy na ich vystúpenia chodila iba hŕstka zvedavcov, no dnes sa šplhajú na piedestál. Ich hlavnou zbraňou zostáva energia plynúca zo živých koncertov. Keď ich počúvate zrazu vo vás nastane pocit, že konečne stojí niekto pred vami, kto sa nebojí kráčať vlastnou a dosiaľ nevyšliapanou cestou.

Young Fathers – I Heard

Ale tou sa vo svojej dobe vybralo aj britské zoskupenie Archive. Dvadsať rokov sme si museli počkať na ich prvý slovenský koncert a nebyť Electronic Beats, asi by sme čakali aj dlhšie. Ale stálo to za to, najmä keď návštevníci tohto festivalu mohli vidieť dôležitý míľnik v histórii kapely, keďže budúci rok oslávia jubileum a pri tejto príležitosti vydali svoj desiaty album Restriction.

Archive – End Of Our Days

Archive už nadobro opustili temné škatuľky trip hopu a podľa ich frontmana Dave Pena (rozhovor s ním prinesieme už čoskoro) sa dnes cítia ako progresívna rocková kapela, ktorá používa trip hop iba na dokreslenie nálady.  Kompozičná práca Archive s celkovou náladou a pocitmi je neskutočne precízna. Pri počúvaní vás z ich impresionistického sna vzbudí iba nábeh mrazivého ticha či dobiehajúce dimiduendo. Možno neboli na živo tak živelný, ako Young Fathers, ale na druhej strane ukázali koncepčný celok v širokých kompozičných pásmach.  A napokon zapasovali skladačku tohtoročných Electronic Beats do nevyprchajúceho zážitku.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img