8.6 C
Slovakia
utorok, 18 júna, 2024
spot_img
ÚvodReportyRaperi s akcentom živej kapely
spot_img

Raperi s akcentom živej kapely

PragoVec_KC_Dunaj_150215.02.2013 – Vec; Prago Union – KC Dunaj – Bratislava

Projekty, ktoré spoja svet rapu a živej hudby bývajú poriadnym osviežením. No kvôli neistýmu výsledku sa vždy netrzpezlivo čaká, ako to celé dopadne. Lebo nie všetci samozvaní kazatelia slova vedia pochopiť, ako funguje princíp živého hrania. Predsa len je odlišné frázovanie do samplov, ako do živého sprievodu. A napokon nie všetci hudobníci vedia prispôsobiť aranžmány do slovného deklamovania.

Existujú rôzne spôsoby, ako k tomu pristúpiť, či už v podobe gýčovejšej formy so sláčikovým kvartetom, alebo symfonickým orchestrom (na spôsob Cypress Hill),. Slovenský raper Vec sa rozhodol ísť cestou klubového prostredia. A spolupracovať so živou kapelou s bicími nástrojmi, basgitarou, klávesmi a elektrickou gitarou.


 

Vypredaný klub KC Dunaj bol veľmi zvedavý, ako dopadne táto premiéra a Vec nenechal nič na náhodou. Spolu s českou sprievodnou skupinou a hosťom Škrupom predviedol výnimočný „stream“ svojho nového albumu „Stereo farbo Slepo„.  Koncert bol unikátny aj reagovaním ľudí, ktorí neočakávali hity, ale nové skladby (mimochodom z jednej z najlepších minulo ročných nahrávok). 

Súhra so skupinou bola na vysokej úrovni a bolo počuť, že skladby spolu poctivo nacvičili. A napriek tomu tam zostal priestor aj na živelnosť a spontánnosť, ktorá pramenila z Vecovej bezstarostnnej povahy. Vecove rapovanie nie je príliš rýchle, ale aspoň v ňom nenájdete zbytočnú vatu. Zdržiava sa v strednej polohe bez rýchlej kadencie a zvláštne zafarbenie jeho hlasu si všimnete až pri pasážach v ktorých spieva. Sprievodná skupina Champion sound naplno rešpektovala  rapové maniere a občas ich aj zvýraznila. V ten večer pristúpili k odlišnej interpretácii oboch koncertoch. Pri Vecovom ostrejšom hlasovom prejave sa viac zvukovo stiahli, kým pri Prago Union a ich mäkko pôsobiacej češtine zvýraznili najmä bicie nástroje.

Vec a Champion Sound – live in KC Dunaj

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=q4Hels3kD9M‘]

 

Vecov koncert bol podobne, ako štúdiový album pestrofarebný. V zmysle stereo farbo prešiel Vec od temného minimalizmu k tanečnejším kúskom, ba až k swingovému frázovaniu. Inak albumom „Stereo farbo slepoVec nabúrava násilne konvencie v slovenskom hip hope a skúša spájať, nie rozdeľovať. Príslovečné heslo „Rozdeľuj a panuj“ u neho nemá opodstatnenie. A snaží sa k tomu motivovať aj svojich fanúšikov, keď pri skladbe „Rozdiel“ odirigoval plný klub až do tolerantného refrénu.

Vec – Rozdiel

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=DmXTFvilVnM‘]

Napriek tomu, že na koncerte prezentoval hlavne nový album, na rad prišli aj staré pecky. A pri skladbe Turista si Vec zaspomínal na svoje najslávnejšie obdobie. Počas koncertu niekoľko krát zdôraznil svoje civilné meno Braňo Kováč, čím chcel ukázať, že nezabúda ani na svoj súkromný život, ktorý sa tak prelína s jeho umeleckým pôsobením. Na to nadviazal historkami, spomínaním a narážkami na minulosť.

Nasledujúci Prago Union potvrdili, že sú významnou súčasťou intelektuálnej časti českého rapu. Okrem sociálnych tém, politických káuz si všímajú aj každodennú rutinu a stereotypy života vo veľkomeste. Oproti Vecovi mal Kato a Maro veľkú výhodu. Tým, že sú dvaja môžu svoj hlasový aj textový prejav dopĺňať, čím vypĺňajú prípadné medzery a hluché miesta. Sprievodná skupina Champion Sound zmenili rovinu a priklonili sa k temnejším basovým a gitarovým linkám. Nezabudli ani na sample, ktoré sú korením týchto vystúpení. K nacvičením skladbám pridal Kato a Maro aj improvizovanú vložku s minimom šablónovitých fráz.

| autor: Daniel

spot_img
Predchádzajúci článok
Ďalší článok
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img