8.6 C
Slovakia
pondelok, 15 apríla, 2024
spot_img
ÚvodReportySpolupráca ako základ pre zdravú kultúru - One Day Jazz Festival 2015
spot_img

Spolupráca ako základ pre zdravú kultúru – One Day Jazz Festival 2015

josejames

Ak ste hudobník a nemáte priestor, vytvorte si ho. A ak ho aj máte, ale sami si veci lepšie zorganizujete, nasledujte príklad Jozefa Luptáka, Eugena Procháca a Martina Valihoru. Ich festivaly majú úspešne vybudovanú značku a práve Valihorovo podujatie smelo šliape na päty dosiaľ neohrozeným Bratislavských Jazzovým Dňom.

Martin si väčšinou účinkujúcich na One Day Jazz Festival vyberá z kategórie priatelia a nesplnené sny. Práve Anita Soul patrí k Valihorovým najbližším spolupracovníkom, keď má hudobník chuť na poriadne „slovenské funky“. Spolu s Eugenom Vizvárym, Michalom Bugarlom, Petrom Reitlom, Richardom Csinom a samozrejme s Valihorom predviedli chytľavý otvárací koncert festivalu s jazzovými skladbami s funky a soulovým podkladom.

Veľa sa očakávalo od Antonia Sáncheza, ale keď ste laureátom ceny Grammy, tak si musíte na tento tlak zvyknúť. V rámci nového projektu Mígration odohral so svojou sprievodnou kapelou celý album The Meridian. Naživo vyzneli aj jeho skryté poklady ako unikátne frázovanie tenor saxofonistu Seamusa Blakea či kvalitná rytmická sekcia.

Antonio Sanchez & Migration Band – Medusa live 2013

José James, černošský spevák s nenapodobiteľným hlasom a prejavom,  predviedol moderný jazz dvadsiateho prvého storočia. A to aj napriek tomu, že v prvej polovici koncertu zablúdil až do štyridsiatych a päťdesiatych rokov, keď interpretoval slávne piesne Billie Holiday. Modernými aranžmánmi  ukázal, že aj stokrát obohrané témy sa dajú robiť interpretačne zaujímavo a netradične. V autorských skladbách zase vytvoril „vokálny scratching“ napodobňujúc beatbox i DJing, ako aj výnimočný dvojhlas s basgitaristom Solomonom Dorseym, svoj nakumulovaný šarm venoval nežnej polovici publika, ale predovšetkým svojej dvojročnej dcérke.

José James – Trouble

Na Jamesovu koncertnú šou by sa mali prísť pozrieť intelektuáli zakuklení v jazzových kaviarňach a pochopili by, ako sa robí umenie svetovo. Pôvodne mal José James účinkovať na konkurenčnej akcii, avšak vďaka unikátnemu spojeniu promotérov sa podarilo spojiť dve značky v jeden zážitok, začo môžeme vďačiť Martinovi Valihorovi a Matejovi Šálekovi.  

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img