8.6 C
Slovakia
nedeľa, 3 marca, 2024
spot_img
ÚvodReportySpomienky na Nouvelle Prague 2019

Spomienky na Nouvelle Prague 2019

Nouvelle Prague 2019 / photo by: Jakub Červenka

Druhý novembrový víkend sa v pražskom DOXe odohral už ôsmy ročník českého showcase festivalu Nouvelle Prague. V našom regióne ide o najstarší festival tohto typu a každý rok prináša množstvo zaujímavých prednášok a workshopov v rámci konferenčnej časti, a samozrejme mnoho koncertov, prevažne menej známych a nových kapiel a interpretov.

Na showcase festivaloch nie je, ale dôležitá len hudba a program konferencie. Dôležitým je aj priestor, v ktorom sa odohráva. To bolo v minulosti jednou zo slabších stránok Nouvelle Prague. Tento rok ale spravili jedno odvážne rozhodnutie a zmenili miesto konania. Presunuli sa do originálneho priestoru pre súčasné umenie DOX, ktorý je na kultúrnej mape Prahy už zabehnutou klasikou a obľúbeným miestom tisícov milovníkov umenia.

Moje mierne obavy z tejto zmeny sa vyparili hneď po vstupe do areálu. DOX+ je síce trochu sterilný priestor, ale práve akcia tohto typu do neho dokonalo zapadla. Príjemná atmosféra tohto ročníku sa aj kvôli tomu nedala s tými minulými porovnať. Konal sa tu celý program konferencie a oba dva večery aj niekoľko koncertov. Konferencie na showcase festivaloch dokážu byť niekedy obsiahnutými témami na paneloch a v prednáškach fádne a jalové. Aj do tejto som išla s miernymi predsudkami, no nakoniec to vypálilo naozaj dobre. Aj priestory, v ktorých sa konala jej dodali originálny nádych a podobne to bolo aj s tohtoročnými témami, ktoré rezonovali. Program bol obsahovo vyvážený a pokryl dlhodobé problémy hudobného biznisu, ako napríklad postavenie žien v hudobnom priemysle, psychické zdravie či o ekológia festivalov, s dorazom na aktuálne trendy. Priestor zostal aj na hľadanie riešení, spätnú väzbu, a v neposlednom rade na networking účastníkov, ktorý je jedným z hlavných a najdôležitejších bodov programu každého showcase festivalu.

Niektoré showcase festivaly sú známe lepším lineupom, niektoré menej lepším, a Nouvelle bol doteraz pre mňa skôr v tej druhej kategórii. Tento rok som bola pozitívne prekvapená a miestami až unesená. Niekedy býva problém, že koncertov je príliš veľa, prekrývajú sa a človek jednoducho nestihne všetko čo by chcel. Tu je to ale chvalabohu inak. Koncertov je ideálny počet a s pár výnimkami sa dá stihnúť takmer celý hudobný program. Prispela k tomu aj bezprostredná blízkosť klubu Cross, v ktorom sa konala väčšina hudobného programu. Tento klub je naozaj špecifický, neulahodí každému, jednoducho nie je to najlepšie miesto na svete, v ktorom by som chcela organizovať či pravidelne navštevovať koncerty. Tentokrát to ale všetko vypálio naozaj perfektne, čo bolo dosť pravdepodobne spôsobené zložením návštevníkov a kvalitou vystupujúcich kapiel.

Mojim osobným absolútnym headlinerom bol určite český girlband Viah. Zo zahraničných interpretov to zase bola slovinská kapela Haiku Garden. Ďalej nadchli : Diego, Sophie and the giants, Bratři, Nia Wyn, Lysistrata

autor: Mária Lišková; Nouvelle Prague 2019; 08.-.09.11.2019; Dox, Cross Club, Praha

spot_img
spot_img
spot_img