8.6 C
Slovakia
sobota, 22 júna, 2024
spot_img
ÚvodReportyTerchová má naspäť svoj festival aj za cenu ústupkov
spot_img

Terchová má naspäť svoj festival aj za cenu ústupkov

1437035218-po-rocnej-prestavke-sa-vracia-terchovsky-budzogan

Po ročnej prestávke sa vrátil na festivalovú mapu Slovenska, Terchovský Budzogáň. Svoju absenciu chcel rockovým fanúšikom vynahradiť rozšírením programu o jeden hrací deň. Trojdňová rocková prehliadka v malebnej dedinke Terchová mala svoje pozitíva a očakávané negatíva.

Čo sa týka ozvučenia koncertov tak vládla celkom spokojnosť, zvuk bol priezračnejší, aj keď celkom dosť nahlas. Areál bol konečne čistejší oproti minulým rokom, vďaka zálohovaným pohárom. Ekologické trendy sa uplatňujú aj vo festivalovom živote, čo je viac než fajn. Najväčším sklamaním bolo vyhnanie ľudí z areálu po poslednom koncerte na záver festivalu. O jednej hodine ráno nebola iná možnosť zabezpečiť si jedlo a pitie, takže ľudia zostali mierne namrzení. Inak potešili organizátori vyváženou dramaturgiou, ktorá nestavala festival na jednom headlinerovi, ale na príbuzných zahraničných produkciách a kvalitnému výberu z československej scény. Destruction predviedli kvalitnú šou. Zahrali najväčšie hity, ako aj skladby z posledného albumu Spiritual Genocide, zo starších dosiek uviedli piesne  ako Devolution, Bestial Invansion či Curse The Gods atď. Čo sa týkalo ich hudobného prejavu, vzhľadom na ich vek išlo o kvalitne odvedenú robotu. Nebol to síce ten rýchly old school thrash metal ako za ich mladosti, ale napriek tomu ponúkli silný zážitok.

Destruction – live at Terchovský Budzogáň 2015

Na začiatku koncertu Hammerfall prekvapilo publikum naštylizované pódium, na ktorom sa ocitli plachty v duchu fantasy s pekným podsvietením. Ich vystúpenie začalo veľkolepým nástupom členov kapely, načo hneď odpálili intenzívny heavy metal. Skoro žiadne interpretačné nedostatky, všetko bolo nacvičené do poslednej noty. Skupina komunikovala s celým amfiteátrom, za čo sa im dostalo frenetického skandovania.

Fínski folklórni metalisti z Korpiklaani striedali rýchlejšie skladby s rockovými baladami. Okrem gitár hrali poprednú melódiu aj akordeón či husle, čím pripomenuli genius locci Terchovej, ktorej Terchovská muzika je zapísaná v hmotnom dedičstve UNESCO. Aj keď si nakoniec nezahrali s tamojším folklórnym súborom, čo bolo hypotetická možnosť, získali si srdcia mnohých rodených Terchovčanov, ktorých bolo v publiku požehnane.

Korpiklaani – live at Terchovský Budzogáň 2015

Zóna A odohrala svoj klasický koncert, tak ako ho poznáme z klubových vystúpení. Koňýk predvádzal svoje štandardné skákajúce tanečné kreácie. Zdalo sa, že Revo nemal vôbec zapnutú gitaru, a aj keď mal, tak bola veľmi potichu, keďže bol celkom slušne opitý. Ale to skrátka patrí k tomuto štýlu hudby. Za Reva bol na pódiu ešte jeden náhradný gitarista, Zóna A asi vedela, prečo to robí.

Horkýže Slíže vždy patria k ťahákom každého menšieho či väčšieho festivalu. Majú svoj štýl, ktorý nikdy nesklame, ale pobaví. Hneď úvodná introdukcia rozosmiala celý amfiteáter a niesla sa v štýle bezpečnostnej inštruktáže, ktorú museli absolvovať všetci fanúšikovia. Prekladaná bola aj do angličtiny. Nitrianski hudobníci vysvetlili, že miesto pred pódium je určené na pogo a treba si zobrať ochrannú dýchaciu masku, štyri metre od pódia ste zase mali podľa inštrukcií použiť nafukovaciu záchrannú vestu na odrazenie útokov pogujúcich.  Potom už začal klasický „horkýžácky“  koncert s piesňami, ktoré nie vždy sedeli s originálom, pozmenené aranžmány však potešili najmä tých, ktorí vidia kapelu každú chvíľu.  Pri ich produkcii sa bavil celý amfiteáter, od návštevníkov festivalu,  cez predavačky piva, až po upratovačku na Toi Toi záchodoch. 

Iné Kafe oslavuje tento rok dvadsiate výročie, takže na Terchovskom Budzogáni si pripravili výročný program pozostávajúci z prierezu ich tvorby. Vynechali však skladby z dosky Vitaj, čo prekážalo predovšetkým starším fanúšikom. Aj keď sa snažil Vratko komunikovať s publikom vratko, niekedy to išlo práve na úkor dynamiky ich vystúpenia.

Iné Kafe – live at Terchovský Budzogáň 2015

Terchovský Budzogáň uzatvorila slovenská punk rocková formácia Konflikt. Po skončení besného koncertu nastalo pod pódiom biele peklo v noci. Všade sa víril prach, ale ľudia sa bavili náročným spôsobom až do poslednej slohy.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img