8.6 C
Slovakia
nedeľa, 19 mája, 2024
spot_img
ÚvodReportyThe Damned a ich punkovo gotické opojenie
spot_img

The Damned a ich punkovo gotické opojenie

the damned (47)The Damned; The Last Day of Jesus – 17.08.2013 – Bratislava – Majestic Music Club

Kultová britská kapela The Damned písala v druhej polovici sedemdesiatich rokov novú hudobnú kapitolu. Už počas svojho punkového pôsobenia skupina prispela nielen k revolte britskej mládeže, ale aj novým nazeraním na hudobnú estetiku. V osemdesiatich rokoch aj vďaka personálnym obmenám sa spolupodieľali na novovznikajúcu gothic scénu. A to temnými gitarovými plochami a hlavne použitím toľko pankáčmi nenávideným syntetizátorom.

V bratislavskom klube MMC túto vzácnu návštevu sprevádzali slovenská skupina Last Day of Jesus, ktorá bola jasnou voľbou, keďže aj oni robili na Slovensku gothickú revolúciu. LDOF nie sú vyhorenou sviecou gothického kultu, ale aj v súčasnosti dokážu posunúť  svoj zvuk a prejav. Medzi melodickými témami ako vystrihnutými zo slávnych albumov The Cure bolo možné počuť aj ranných The Cramps, či The Meteors so skĺbeným rockabilly feelingom. Ich skladby naživo neboli iba zdĺhavou hlbokomyšlienkovou onániou, ale rytmickým osviežením. Veľmi dobre navnadili na hlavných protagonistov tohto večera.

The Last Day Of Jesus – Jesus army of God

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=fYOtjexyjvk‘]


 

The Damned zanechali stopu v dvoch hnutiach – punk rocku a gothic rocku. V punkovej scéne patrili medzi európskych priekopníkov a ako prvá punková kapela vydala singel, štúdiový album a absolvovala veľké turné po Amerike. Albumom Phantasmagoria zas definovali nový hudobný štýl – gothic rock

The Damned – live at Randal club 2013

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=ELhJMKHYfGA‘]


 

V Bratislave The Damned ukázali svoje dve tváre – punkovú aj tú gothickú. V niektorých skladbách sa dokonca prelínali, keď rytmické punkové riffy sprevádzal atmosférické klávesové plochy s temným nábehom. Klávesista sa síce úplne neodpútal od celkovej harmónie a výsledného zvuku skupiny , ale v krátkej pasáži stihol predniesť svoje sólistické možnosti so slušnou technickou interpretáciou.  The Damned sú rovnako neposedná a energická kapela, ako vo svojich začiatkoch. Na rozdiel od iných legiend, ktoré prídu, odohrajú a bez emócií  odídu, The Damned si koncert užili a s ním aj ich fanúšikovia.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img