8.6 C
Slovakia
štvrtok, 18 júla, 2024
spot_img
ÚvodReportyToto nie je pieseň lásky, spieval Lydon
spot_img

Toto nie je pieseň lásky, spieval Lydon

P.I.L. Music Press

Už nie je tým prehnitým jablkom v záhrade britskej pop music, ktorá bola akosi vždy na pomedzí rebélie a gentlemanstva. Zostal však rovnako úprimným. Po rýchlom rozpade Sex Pistols dostal John Lydon nové krídla v projekte Public Image Limited. Táto kapela prinášajúca nový zvuk a formu rockovej pesničky, s príbehmi z obyčajného žitia, prišla po prvýkrát do Bratislavy.

Kapelu P.I.L. sme mohli na Slovensku vidieť na festivale Pohoda, ale keďže sa patrí dať každému koncertu patričný prívlastok, toto bolo ich prvé klubové hranie na Slovensku. Ešte pred koncertom slávnej post punkovej vystúpili Visáci Zámek. Traktor Zetor či Stromečeksú rovnako ikonickými piesňami, ako plastové číro, ktoré zdobí jedného z členov kapely. Klub sa pomaly zapĺňal, aby si niečo po deviatej hodine nenechal ujsť atrakciu v podobe Johnyho Lydona. A hneď na začiatku zaznel jeden z najväčších hitov kapely, This is not Love Song, a veru kapela s jej lídrom neprišla zasievať semená lásky s klišé odkazmi a frázami, ale vyobcovať zo seba úprimnú výpoveď. V bratislavskom MMC Clube sa odohralo veľké epické – zvukové divadlo. Dlhé skladby evolučného charakteru zabávali najmä tých, ktorí pozorne počúvali aké výkyvy a zmeny prináša ich narastajúca nálada. Pocity eufórie sa dostávali až k hraniciam tanečnej hudby, ale to je práve tá ozdoba, ktorá odlišuje P.I.L. od zvyšného post punku.

Public Image Limited – Rise

Do popredia sa predieral Lydonov vokál s typickým rezonovaným písmenom r. Jeho výslovnosť poriadne rezonovala najmä pri poslednej desaťminútovke, kde dal zvukár po jeho príkaze do popredia výšky a ich hlasitosť. Takto prešli obecenstvom ako reťazová píla. A rovnako ostro akcentovalo publiku aj Lydonovo správanie. Hoci bol oblečený ako britský gentleman, vo vestičke a loveckých nohaviciach, rozhodne si nedával servítku pred ústa. Keď sa mu nepáčila chladná reakcia z hľadiska, poslal naň svoje povestné „Fuck You!“. Pravdaže, celý tento dlhoročný projekt stojí a padá na Lydonovej povahe, avšak aj jeho spoluhráči si zaslúžili veľký potlesk, nielen za vynikajúce aranžmány, ale aj za trpezlivosť s akou stoja v tieni chladného proroka. Klubových koncertov tohto typu je stále zúfalo málo. Bratislava by určite viac uvítala hudobníkov, ktorí vedia zabaviť, poučiť a majú aj svoj názor.

Public Image Limited – Don´t Ask Me

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img