8.6 C
Slovakia
utorok, 25 júna, 2024
spot_img
ÚvodReportyV Katoviciach vypnete všetky predsudky voči inej hudbe
spot_img

V Katoviciach vypnete všetky predsudky voči inej hudbe

IMG_3426

Príchod do Katovíc má vždy zvláštnu príchuť. Toto poľské mesto nepatrí k tým najnavštevovanejším, najpropagovanejším, dokonca nemá ani taký esprit a sexepíl ako je zvykom u väčšiny európskych metropol. Napriek tomu sa môže pýšiť ozajstnou kultúrnou atmosférou, prostredím a ľuďmi. Katovice boli ešte v 90. rokoch priemyselnou zónou, veci sa však pomenili.

Aj to zavážilo nielen pri projekte Európske hlavné mesto kultúry, ale aj pre získanie statusu UNESCO – City of Music. Do veľkej miery sa o to zaslúžil aj OFF Festival. Toto podujatie je diametrálne odlišné od väčšiny európskych festivalov. Stretáva sa niekde na polceste medzi barcelonskou Primaverou a trenčianskou Pohodou. Striktných fanúšikov jedného žánru alebo priaznivcov svetového popu (viď. Sziget) asi neosloví. Na OFF sa chodí spoznávať a putovať medzi rôznymi hudobnými štýlmi. Vedľa seba tu dokáže koexistovať world music, metal, undergroundová elektronika, jazz, hip hop, punk i jemné pesničkárstvo. Koncerty sú tu intenzívne, poslucháči pozorní, areál v ktorom sa odohrávajú príjemný, organizátori uvedomelí a spolupráca s mestom ukážková. Žiadna produktová masáž od sponzorov, žiadne násilné získavanie informácií k marketingovým účelom, ani násilné prezentovanie svojej značky. OFF spája priaznivcov alternatívnej, avantgardnej a mnohochuťovej hudby. Tento rok to vôbec nemal ľahké.

OFF Festival – atmosphere 2016

Pár dní pre festivalom, tesne pred začiatkom a ešte počas jeho konania, odriekli účasť traja headlineri: Anohni, The Kills, GZA. Zamrzelo to, ale aj napriek tomu sa dramaturgia nezosypala ako domček z karát. Program totiž stojí na vyváženosti a vzrušení, ktoré predchádza striedaniu štýlov a kontrastov. Publikum, i keď sa teší na svojich obľúbencov, dáva šancu aj tým druhým. Zaslúžia si veľký obdiv, dlho sme sa nestretli s tak pokojnou masou. Žiadna agresivita, žiadne prejavy netolerancie či búrlivej nespokojnosti, ale pokoj, rozvaha a prajnosť. Mnohé koncerty sa skončili intenzívnym potleskom, najmä pri vystúpeniach starých pánov zo zoskupenia Masters Musicians of Jajouka či domácej legendy SBB, to bolo viac než dojemné.

Organizácia funguje na vysokej úrovni, a kvôli legislatívnym opatreniam proti násilnostiam panujúcich na poľských štadiónoch, ktoré sa preniesli aj na festivaly a podujatia s veľkou účasťou, panuje prísnosť. Ak robíte niečo, čo je v nesúlade s pravidlami festivalu, príde ku vám človek z bezpečnostnej služby, ktorý vás napomenie. Žiadne arogantné správanie, na ktoré sme tak zvyknutí z našich koncertov, ale jemné napomenutie. Najlepšie sa to dalo od sledovať pri takej riskantnej činnosti ako je crowd surfingu (plávanie v dave), inak zakázaného na väčšine festivalov, keď securities vytiahli ľudí z davu a potom im pokojne ukázali smer, ktorým majú odísť.

Aj samotní interpreti cítia rodinnú atmosféru a veľmi radi sa jej prispôsobia. Zažili sme to v rôznych podobách: pri koncertoch, v zákulisí pri rozhovoroch, či len tak pri náhodných stretnutiach. Islandské superhviezdy GusGus rozdali i napriek náročnému koncertu jedenásť rozhovorov, pritom sa stihli ešte na všetkých usmievať a hovoriť, že toto bolo pre nich jeden z najlepších koncertov roka, Jozef Skrzek z SBB zase ocenil organizátorov za to, že dávajú možnosť aj legendám zo staršej generácie, a provokatéri z Flatbush Zombies ďakovali za vrelé prijatie a trošku aj podpichli do súčasného konzervatívneho politického systému panujúcom v Poľsku.

Odmenou vzácnej symbióze organizátor – divák – interpret – je výnimočný festival, s výnimočným programom a s výnimočnými emočnými zážitkami, ktoré pretrvávajú po dlhý čas. Kto ešte neochutnal OFF Festival, nebojte sa do neho zahryznúť. Možno vám prvé sústo bude zvláštne, ale keď ho budete tráviť, zachutí vám.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img