8.6 C
Slovakia
sobota, 22 júna, 2024
spot_img
ÚvodReportyWWW NEUROBEAT a hostia - Hlučná ozvena chladných vzťahov dneška
spot_img

WWW NEUROBEAT a hostia – Hlučná ozvena chladných vzťahov dneška

DSC_0222

WWW NEUROBEAT v sebe skrýva odkaz We want word  z doby, keď kapela začínala. WWW NEUROBEAT vznikli v skorých 90´ tych v zložení Lubomír Typlt a Ondřej Andeřa alias Sifón. Ich tvrdý drzý rap si postupom času našiel svoje publikum, no keď malo prísť k nahrávaniu albumu pre nezhody s vydavateľstvom, túto možnosť odmietli.

Prvý album s rovnomenným názvom kapely Neurobeat im vyšiel roku 2006 v Bigg Boss. Do hip-hopového rytmu primiešali zmes elektroniky a rýmy plné metafor. Okrem toho dvojicu doplnila speváčka z Vojvodiny, Milesa Zrnič, ktorá je Sifónovou partnerkou.

WWW Neurobeat – Míč


 

Koncert v Brne otvorili piesňou Žena líže kost zo spomínaného albumu Neurobeat, o ktorom sa na pódiu vyjadrili, že „ich vytiahlo z hrobu“. Tvrdé beaty s ostrým plechovým zvukom vytvorili akúsi dynamickú temnotu, ktorá sa odrážala v trhaných pohyboch speváka. Sifón využil v elektronickej hudbe aj v speve echo snúbiace sa so svetelnými efektami.

WWW – Žena líže kost


 

So svetlom a tmou sa Sifón s Milesou pohrali aj v piesni Ve stínu lamp, ktorá vyvolala v publiku ovácie už pri jej uvedení. Metafory WWW NEUROBEAT neskrývajú, naopak – poslucháčom ich predkladajú ako na tácke, a to nielen v piesňach, ale aj počas príhovorov publikum. To, či sa diváci „snažia zdrátovať“ do zhodených významov, necháva WWW NEUROBEAT výlučne na nich. Ako Sifón v rozhovore pre muzikus.cz povedal, interpretácia závisí od toho, čo prežívame. V elektronike Ondřej zaexperimentoval aj s rytmikou pomocou bubeníckych paličiek či elektronickým vytvorením bonga. „Přejeme… štestí!“ prelomil spevák bariéru obyčajného koncertu do spirituálneho zážitku. Hudbu správne načasoval tak, aby túžba počuť viac gradovala. Syntetizátor oživili silným hlasom, nástojčivými rýmami, ktoré vás zasiahnu celkom presne. Chtiac-nechtiac sa poslucháč ocitá v dave na demonštrácii medziľudských vzťahov dnešnej doby.

WWW – Ve stínu lamp


 

„A ty čekáš, že ještě neco přijde.“ kričí Sifón, akoby odkazoval na hosťa Vladimíra 518, ktorý sa onedlho zjaví na pódiu. Do tvrdej elektroniky sa vlieva viac hip-hopu. Jedna časť publika víta rapera búrlivými ováciami, druhá sa v tichosti vytratí v klube, spolu so speváčkou Milesou odchádzajúcou do zákulisia. Tvorivá dvojica však stále udržuje štandard na elektronickom rapovom rozmedzí. Sifónovi sa na prvý pokus netrafí do BPM, ale touto malichernosťou, ktorú spozoroval iba vnímavý poslucháč, sa nenechal rozhodiť, a naskakuje na správny rytmus. „Miluju život, život miluje mně, ja buduju hudbu a hudba buduje mně.“ sú verše piesne, ktoré dokonale vystihujú kolobeh energie v Sono centre. Tvrdá dávka rapu dáva nový rozmer práve tanečná elektronika spod Sifónových rúk. Bolo vidieť, že dvojica si sadla nielen hudobne, ale aj osobnostne.  Ondřej sa nebojí s mixpultom experimentovať, a do tvrdej muziky vnáša syntetický akordeón.

WWW Neurobeat – Lexikon


 

Vrcholné číslo nastáva, keď hudba stíchne, a v tichu vynikne rap umocnený ozvenou echa. Na pódium prichádza bubeník Pavel Fajt. Bicie dodajú spevu a elektronike plný zvuk, ktorý najprv simuluje štart rakety do vesmíru, aby sa potom mohol naplno rozletieť v priestore. WWW NEUROBEAT otvárajú druhú kapitolu koncertu piesňami z posledného albumu Atomová včela, ktorý vyšiel vo vydavateľstve Bigg Boss Boss. Milesa je naspäť za mikrofónom  a odráža svetlo reflektorov lesklou čiernou bundou. Atomová včela „léta po květech“, ako aj po ľuďoch v klube. Sifónov spev sa je dôraznejší a tanečná elektronika sa mení na tvrdý techno beat. Hudba, ktorú spevák prežíva snáď každou časťou tela, ho dostáva do tranzu. „Dnes jsem přestal vrhat stín,“ počuť z jeho úst na pozadí ťažkých basov. Basy sú v kontraste so zvukmi pripomínajúcimi herné automaty. Dusná atmosféra s bizarnou pointou. Pavel za bicími odpaľuje rytmus v štýle streľby.

WWW & Pavel Fajt – live Plzeň 2014


 

Hlavnú slučku piesne Pikola „tři, štyři, pět“ publikum nástojčivo spieva bez sprievodu kapely. Sifónov hlas nahrádza nástroje v súlade s pohybom. A tak skrečuje ústami, rukami, a sem-tam sa „zasekne“ ako break-dancer vo freezi. Pohybovými kreáciami nešetrí ani Pavel, za bicími. Popri bravúrnom hudobnom výkone sa občas zdvihne zo stoličky alebo spraví otočku. Verš „už za chvíli se mě dotkneš, už za chvíli se dotkneš všech mých těl“ z piesne Na dostřel má sexuálny podtón, avšak nevyznieva lacno. Práve naopak, cítiť z neho silnú túžbu po skutočných zážitkoch, ktoré sa strácajú v šedi betónovej džungle. WWW NEUROBEAT osviežili koncert beatboxom a zaujímavými hosťami. Publikum si trikrát vyžiadalo búrlivým potleskom a skandovaním WWW NEUROBEAT s Pavlom Fajtom späť. Spevákove oči plné dojatia, urobili zo Sifóna Ondřeja Andeřu, stelesnenie citlivého človeka. Ondřej má schopnosť pretaviť ťaživú podstatu dnešnej doby do abstrakcie, a vie ju podať ďalej majstrovským spôsobom.

WWW – Pikola live 2009


 

Na znak vďaky si v Sone poklepal mikrofónom o čelo a sklonil hlavu so slovami: „Ďekuji za energii!“ Kolobeh energie sa uzavrel. Možno však iba navonok. Kto nemá srdce z kameňa, si musel svoju dávku túžby po krajších zajtrajškoch, odniesť so sebou.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img