8.6 C
Slovakia
štvrtok, 18 júla, 2024
spot_img
ÚvodReportyZ odvrátenej strany mesiaca - Laibach report
spot_img

Z odvrátenej strany mesiaca – Laibach report

Provokatéri. Nacisti. Vysmievači. Konceptuálni umelci. Slovinská skupina Laibach má mnoho prívlastkov, mnoho fanúšikov a mnoho odporcov. Jedni ich milujú za spôsob, akým chápu prepojenie hudby s ostatnými druhmi umenia a druhých irituje ich prvoplánovosť a irónia. Laibach posunuli hudbu smerom k industriálnym hraniciam. Aj, keď mali spoločnú líniu s kapelami, ako Skinny Puppy, Einstürzende Neubauten alebo Front 42 predsa išli iným smerom. Po rokoch inšpirovali aj nemeckú kapelu Rammstein, ktorá ideu týchto Slovincov posunula do mainstremu. Keďže Laibach neveria v originalitu, zdá sa  im v poriadku, že sa kapely navzájom inšpirujú a zo strany Rammstein v tom nevidia žiadne vykrádanie, ale logickú nadväznosť v hudbe.

V Bratislave Laibach vystúpili sami. Žiadna predkapela, žiadne navnadenie na laibachovskú atmosféru. Nebolo to vôbec potrebné. Laibach pripravili mrazivý temno atmosférický večer. Nástup s beatlesovkou coververziou „Across The Universe“ bol kúzelný. Z viachlasného vokálu s dominanciou nežného, ale temného ženského hlasu šli zimomriavky. S nasledujúcou ďalšou coververziou „Final Countdown“ z ktorej sršala energia, prišiel na pódium frontman a spevák Milan Fras.

Prvá tretina koncertu patrila filmovo hudobnej projekcii k filmu Iron Sky. Efektne zostrihané zábery z filmy dopĺňala staršia aj novšia tvorba. Laibach mnohé staré veci nanovo aranžérsky upravili. Po prvej tretine sa zvuk Laibachu ešte viac ztemnil a dočasná melódia sa zmenila na divokú disharmóniu lemovanú industriálnym ruchom. Divoká elegická eskapáda zaujala pri prelúdií pri ktorom klávesák  rozohral kakafóniu. V zostave skupiny sa predstavili nové tváre. Laibach má viacero variantov a na turné prišli s inou zostavu, než s ktorou sa pracuje na ďalších projektoch. Nájsť súčasné rozostavenie kapely  je dosť zložité a preto zostali niektorí hráči utajení. Samotný frontman Milan Fras sa zdržal príhovorov a nepredstavil ani kapelu. Iba na konci koncertu za zvukov bubnov a rituálnych píšťal gestom ukázal na svojich kolegov a  spolu, svorne odkráčali preč z pódiá.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img