8.6 C
Slovakia
piatok, 24 mája, 2024
spot_img
ÚvodReportyZábava na nemecký spôsob? Veľa pochodovej hudby, ohňov a kritickej satiry -...
spot_img

Zábava na nemecký spôsob? Veľa pochodovej hudby, ohňov a kritickej satiry – Rammstein v Prahe

autor: Martin Kiss; interpret: Rammstein; 16.07.2019; Eden Aréna, Praha

Ak by ste mali jedným stereotypom charakterizovať nemeckú náturu, okamžite vás napadne strojený poriadok. Vďaka tomu sú nemecké výrobky považované za tie najkvalitnejšie. Podobne ako koncertná prezentácia perfekcionistov zo skupiny Rammstein, kde všetko šliape ako dobre premazaný stroj.

Nič nenechávajú na náhodu. Ani prípravu na turné, ani mávanie s verejnou mienkou. Nikdy si nenechajú ujsť možnosť poriadne šokovať a pichnúť do osieho hniezda svojho národa. A hoci boli hudobníci zo skupiny Rammstein zvyknutí už na všelijakú kritiku, negatívnych reakcií na videoklip k skladbe Deutschland bolo teraz omnoho viac.

Veľkú vlnu nevôle vyvolali najmä zábery obesených židovských väzňov, ako aj parafráza na nemeckú hymnu používanú v nacistickom režime. Bez kontextu zostáva iba mimoriadne krvavý a kontroverzný klip, avšak ak pochopíte celú symboliku zrazu pred vami sa zjaví silná rekapitulácia nemeckého národa a jeho chýb aj súčasných pochybení. Žiadny extrémizmus. Neprejavovať iba hrdosť na heroické činy, ale aj prijať hanbu za zverstvá, ktorých sa nemecký národ dopustil.

Rammstein – Deutschland

Koncerty Rammsteinu bývajú veľkolepou až megalomanskou záležitosťou. Už len samotné pódium bolo postavené v duchu videoklipu k skladbe Benzin. Z veľkých komínov šľahali ohne a okolie sa zahalilo do čierneho dymu, z ktorých hrmotali basy, dvojkopáky a rytmické potlesky sprevádzané typickým pochodovým metrom.

Kombinácia nových aj starých pesničiek udržala dav v jednoliatom šíku. Po celý čas ich zabávala nielen hudba, ale aj nacvičené scénky, ako keď sa Till Lindemann pokúsil roztaviť svojho kolegu v kotle, k čomu hrala kuchárska pesnička Mein Teil. Hry s ohňom sú pre Rammstein neodmysliteľnou súčasťou ich šou, v ktorej sa musia vložiť aj do pozície kaskadérov. Každý jeden člen má dôverne naštudovanú svoju rolu a počas koncertu sa do nej maximálne vložil.

Na konci nezabudli zahrať svoje najväčšie hity a pri skladbách Du hast, Sonne a Ohne dich si mnohí zacestovali do svojej mladosti na základnej či strednej škole, kedy Rammstein prenikli silným ťahom do popkultúry. A prišlo aj na spomínanú kontroverzne prijatú pieseň Deutschland, ktorý vystavil nemeckému národu za jeho skutky jeden veľký červený rumenec hanby. V tvorbe kapely je množstvo symboliky a odkazov nielen do histórie, ale aj do súčasnosti, keď o niekoľko dní v Moskve si dali pusu, aby podporili LGBT komunitu, ktorá musí čeliť represiám a väzeniu.

S dvojitým prídavkom skončili presne o desiatej večernej hodine, aby ďalším ohňostrojom nenarušili nočný pokoj. Po koncerte sa ešte riešilo, či mal hlavný usporiadateľ povolenie k zorganizovaniu dvojkoncertu v areáli Eden. Tieto obvinenia by však nemali prekryť skutočný význam koncertného turné skupiny Rammstein, ktorých aktivity by mali nasledovať aj ďalšie kapely. Svedomie národa je v dnešnej hlučnej dobe potrebné ešte o čosi viac.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img