8.6 C
Slovakia
štvrtok, 22 februára, 2024
spot_img
ÚvodReportyZemětřesení po 25 rokoch - legendy opäť pohromade

Zemětřesení po 25 rokoch – legendy opäť pohromade

Autor: Martin Saksa; interpreti: 9. planeta, Frozen Poppyhead, Zemětřesení; 26.11.2018; MMC; Bratislava

Ubehlo presne štvrťstoročie od vydania dnes už kultovej nahrávky Zemětřesení. Pri tejto príležitosti došlo k jej reedícii a hviezdna zostava, ktorá ju pred 25 rokmi nahrala , sa vydala na turné. Jedna z dvoch slovenských zastávok bola aj v bratislavskom Majestic Music Clube.

Najprv krátky exkurz do minulosti. Známy český rockový spevák a skladateľ 70-tych rokov – Jiří Schelinger skončil svoju krátku, ale veľmi plodnú životnú púť 13. apríla roku 1981. Jeho smrť je doposiaľ nevyjasnená a existuje okolo nej množstvo špekulácií. Isté však je, že vtedy 30 ročný talentovaný muzikant, našiel svoj osud zhodou okolností v rieke Dunaj pri pracovnej návšteve Bratislavy. V tom čase tiež pripravoval album Zemětřesení.

V roku 1992 na Jirkovu rozrobenú prácu nadväzuje zostava rockových ikon, ktorá vzišla z vtedajšej ankety fanúšikov – Černá vrána. Kvarteto Aleš Brichta (spev), Miloš Dodo Doležal (gitara), Vlasta Henych (basa) a Štěpán Smetáček (bicie) album v roku 1993 dokončilo a stalo sa kultovým. Po 25 rokoch došlo k jeho reedícii, bolo re-masterované a doplnené dvoma skladbami „Zima“ a „Pohreb přítele“, ktoré zo zdravotných dôvodov už nenaspieval Aleš Brichta, ale brat Jiřího – Milan Schelinger.

Celá zostava aj s Milanom, ako špeciálnym hosťom, sa následne vybrala na spomienkové československé turné a údajne sa chystá aj druhé albumové pokračovanie Zemětřesení. Tak sa majte na pozore!

Pod slabú divácku účasť, nehodnú takejto významnej udalosti sa zrejme podpísalo hneď niekoľko faktorov – pondelkový termín, možno aj zlé počasie navodzujúce už niekoľkodňovú depresiu a v neposlednom rade tiež paralelný koncert Editors v Refinery Gallery. Samotných interpretov to však vôbec neodradilo a prejavili veľkú vďaku tým, čo prišli a odohrali plnohodnotný a nezabudnuteľný koncert.

Ako predkapely sa predstavili formácie: 9. planetaFrozen Poppyhead. V prvom prípade šlo o troch chlapíkov v rokoch, ktorí hrali klasický český big beat, ktorý nikdy neurazí. Naopak Frozen Poppyhead, čoby „Doležalove deti“ sa prezentovali moderným metalom a bolo jasné, že majú talentu na rozdávanie. Veľmi príjemná kontrastná dramaturgia na úvod.

Zemětřesení hrali nielen so spomínaného albumu, ale odzneli aj piesne zo starších Schelingerových nahrávok ako Kartágo a Čas z albumu Hrrrr na ně (1977), či ortodoxne známe skladby ako Šípková růženka a na záver tiež megahit Jahody mražený.

Zemětřesení – Jsem prý blázen

Z albumových kúskov najviac asi zarezonovala skočná Lupič Willy a tiež pôsobivá Galéra. Nesmela samozrejme chýbať krásna Jsem prý blázen jen a najmä Holubí dům, skladba, ktorá v ankete Hit století u našich bratov v Českej republike, skončila na druhom mieste za piesňou Škoda lásky. Priznám sa, že som sa vôbec na túto opočúvanú skladbu netešil, ale v podaní kapely a najmä Milana Schelingera vyznela nádherne.

Mimochodom, Milan pôsobil vo svojom veku 66 rokov mimoriadne vitálne a veselo, a to aj napriek nepríjemnej bratislavskej reminiscencii na svojho brata. Naopak, pohľad na fyzicky výrazne indisponovaného Aleša Brichtu bol skľučujúci, ale ako náhle otvoril ústa nebolo pochýb, že je stále jedným z najlepších spevákov v našich končinách.

Úplný záver koncertu patril cover verziám skladieb Paranoid a Ace of Spades. Trošku zbytočne, nehodilo sa mi to do celkového kontextu koncertu, ale diváci si kapelu vyžiadali. Nič to však samozrejme nemení na fakte, že to bol nezabudnuteľný zážitok, počuť a vidieť legendy rocku opäť pohromade.

spot_img
spot_img
spot_img