8.6 C
Slovakia
piatok, 24 mája, 2024
spot_img
ÚvodReportyŽenský element interpretovaný Ivou Bittovou a Oy
spot_img

Ženský element interpretovaný Ivou Bittovou a Oy

417575_511437452231583_1013811918_nFestival Cherchez La Femme je tohtoročnou novinkou vo festivalom svete Bratislavy. Za všetkým hľadaj ženu! Od 11. – 13. apríla sa v priestoroch  – Ateliér Babylon, KC Dunaj, Nu Spirit Club, Nekapri Inn Art, Green Buddha predstavili šarmantné umelkyne z rôznych krajín – Česká republika, Belgicko, Taliansko, Francúzsko a Švédsko.

Hlavnou témou festivalu nebolo uvedenie konkrétneho hudobného žánru. Hlavným mottom prvého bratislavského ženského festivalu Cherchez La Femme bol ženský element a spojitosť rôznych žánrov hudby. A bolo sa na čo pozerať!

Festival otvoril koncert speváčky Oy, 11. apríla v priestoroch Babylon Clubu. Oy  je  známa speváčka švajčiarsko – ghanského pôvodu. Vo svojej hudbe prináša zmes elektronickej hudby s jazzom, taktiež africkou hudbou. To všetko vo svojej špecifickej improvizácii.  Spolu so speváčkou vystúpila aj jej bubeníčka. A síce..  Jej tvár sme  nevideli. Ale nakoniec. Bolo to aj dôležité?

Kombináciu zvukov obohacovala videoprojekcia, ktorá bola súčasťou vystúpenia speváčky. Zaujímavá elektronická hudba tak dotvárala ešte väčší emocionálny zážitok. Každá pieseň bola špeciálnou jej kombináciou, kde sa jednotlivé žánre prelínali. Každá pieseň priniesla niečo iné, inú zmes rytmov a žánrov, kde dominovala príchuť Afriky. Chvíľku sa zdalo, že sme v Afrike. Africké melódie pohltili celú sálu Babylon Clubu. Potom Oy trošku zaexperimentovala.. Rôznorodosť a dynamika – takto by sa dalo charakterizovať vystúpenie speváčky Oy s bubeníčkou.

Oy – Live in Babylon Club 2013

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=MOGf9kXEg9k‘]


 

Oy má jednoducho čo povedať všetkým generáciám. Speváčka priniesla dynamické vystúpenie. Obrazy sa miešali s príjemnými elektronickými zvukmi, ktoré sa dopĺňali s nevyčerpateľným hlasom speváčky za rytmu bubnov. Po vystúpení speváčky Oy sa predstavila Iva Bittová. Obe dámy spája experiment. Improvizácia a prirodzenosť.

Jej prejav je tak špecifický, že sa nedá vtesnať do žiadnej škatuľky. Hovoriť preto o konkrétnom žánri, či hodiť tvorbu Ivy Bittovej do šuflíka – to by bol priam zločin! Jednoduchy odev, husle, improvizácia. Aj Iva mala rôzne fázy – ako každý hudobník. Prešla svojim špeciálnym vývojom, ktorý bol pre ňu dôležitý. Veď nakoniec – umenie – to je nekonečná cesta putovania. Iva sa  po štúdiách v Brne (hudobno – dramatický odbor, spev, husle) od roku 1978 stala členkou divadla Na provázku, kde zaujala úlohou Eržiky v hre Balada pro banditu.

Vlastnú tvorbu začína Iva Bittová produkovať od roku 1984. Hlavnou nosnou inšpiráciou sa stali najskôr ľudové piesne, do ktorých Iva začala prinášať krok po kroku svoj špecifický hudobný jazyk. Kompozície I. Bittovej sa neskôr rozrástli o experimentálny  jazz, rock, kompozície klasickej hudby sa zrazu začali prelínať s mnohými žánrami, v mnohých kompozíciách cítiť vplyv cigánskej hudby. Iva Bittová je jedným z najväčších zjavov českej alternatívnej hudobnej scény. Istý čas žila v Austrálii, taktiež v Spojených štátoch.

Iva Bittová – Ne, nehledej

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=ZEZg3TX1k_g‘]


 

A čo znamená pre Ivu Bitovú hudba? Hlavným posolstvom je odovzdanie. Pre Ivu je sprostredkovanie hudby akýmsi odovzdaním vyšších vibrácií, nahliadnutím do hlbšej podstaty svojho bytia. Chvíľku sa zdá, že človek akoby na také niečo spontánne ani nebol pripravený.

Zvuk huslí sa prepletá s jej uvoľneným prirodzeným hlasom – zrazu akoby boli jedno. Ako hovorí Iva o svojich husliach: „Husle prebúdzajú city a emócie, esteticky napĺňajú, dokážu mi ukazovať najvyššie hodnoty vo vzťahu k hudbe, tak ako aj k ľuďom a k sebe samej. Preto ich milujem a milovať znamená žiť.“

Čo je pre Ivu najdôležitejšie pre sprostredkovanie hudby? Presvedčenie, uvedomelosť, že robím to o čom som v hĺbke duše presvedčený. Sprostredkovanie energie, vibrácií, ktoré sú vzájomným liečením.  Záverečná skladba Ivy zaznela medzi publikom. Spontánnosť, energia, prirodzenosť a odovzdanosť – takto by sa dalo zhrnúť vystúpenie Ivy Bittovej.

Koncert dopĺňala vernisáž Kataríny Janečkovej, ktorá predstavila svoje obrazy na tému ženského elementu. Katarína Janečková  študuje na VŠVU – u profesora Iva Csudaia. Obrazy zachytávajú tému ženského elementu, sexualitu, pôžitkov, kde bohémsky život oťažieva pod bolestnými  udalosťami  v autorkinom živote.

| autor: Katarína Lorenčíková

spot_img
Predchádzajúci článok
Ďalší článok
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img