8.6 C
Slovakia
nedeľa, 8 septembra, 2024
spot_img
ÚvodRecenzieRecenzie CDBrocker Way - Wild Wild Country (Soundtrack)

Brocker Way – Wild Wild Country (Soundtrack)

Brocker Way - Wild Wild Country-Soundtrack
Brocker Way – Wild Wild Country-Soundtrack

Chceme veriť utópii, lebo nás robí lepším. Keď ju začneme budovať a žiť v nej, zisťujeme, že nie sme lepšími ako tí pred nami. Veľmi rýchlo sa idylka môže zmeniť na nočnú moru. A tá má svoj soundtrack v dokumentárnom seriáli Wild Wild Country.

Netflix sa dlhodobo zameriava na seriály so životopisným pôdorysom. Narcos, Making a Murderer a prednedávnom Wild Wild Country. Streamovacia spoločnosť si dobre uvedomuje, že tie najneuveriteľnejšie príbehy píše sám život.

Divoký západ nezmizol. Americké obyvateľstvo si demokraciu rado interpretuje do písmena presne a do poslednej guľky. Pred cudzincami, ale aj pred tými, čo žijú inak a vyznávajú iné hodnoty. Toto je len jeden z mnohých príbehov, aké stvorila túžba po slobode a zdanlivá možnosť založiť ju v Amerike.

Utopické vízie indického guru Bhagwana Shree Rajneesha (neskôr známeho ako Osho) sa zhmotnili v mestečku Rajneeshpuram, založenom na opustenom statku neďaleko Antelope v štáte Oregon. Jeho ospalosť narušila prítomnosť tisícok voľnomyšlienkarov.

Treba si uvedomiť, že americkú spoločnosť v tej dobe znervózňovala každá prítomnosť náboženského kultu – otrasy po Jonestown masaker, tragédia vo Waco a ďalšie incidenty. To, čo sa udialo Antelope síce nemalo také následky, ale tento prípad patrí k najpozoruhodnejším prejavom demokracie a jej nedostatkov.

Wild Wild Country – trailer

Vyzeral to ako sen. Zástupy mladých aj starých ľudí nasledovali svojho učeníka, ktorý nezakazoval hmotné statky, ale hlásal voľnú lásku a uvoľnenie v každej podobe. Jeho meditačné techniky mali vyplaviť na povrch hnev, aby mohla zavládnuť harmónia. Dôležitú úlohu v nich zohrávali tanec a hudba.

Priamo v seriáli sa mieša indická a americká hudba. Jej supervízor Chris Swanson sa priznal, že mal na ňu od spoločnosti mikrobudget a zo sto tisíc dolárov musel vykúzliť tú správnu atmosféru. Soundtrack je iný a viac znepokojivý. Postaral sa oň skladateľ Brocker Way z Los Angeles, ktorý je bratom režiséra seriálu Chapmana Waya.

Nezvolil si priamočiaru cestu skomponovať motívy s indickými nápevmi. Namiesto toho, aby Rajneeshpuram (ako sa mestečko premenovalo) exotizoval, predstavil Ameriku v jej prisťahovaleckej minulosti a individualizácii. Zameral sa na kontrast medzi strachom z neznámeho a radosťou zo zmeny.

Hudobné motívy sú pestré – od sitarových session až po hymnické skladby vyjadrujúce éru lásky. Táto syntéza sa prejavuje v kompozícii High Desert a stav medzi napätím a zmätením pokračuje aj v ďalších skladbách.

Každá z nich vyjadruje nahromadené pocity náboženského kultu, pôvodných obyvateľov mestečka aj samotného guru – túžba po porozumení (Fashionable Leather Shoes), zmätok (Come Home), hnev (An Adventure of My Life), čoho dôsledkom bol dešpekt a vzájomné nepochopenie oboch kultúr.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img