8.6 C
Slovakia
pondelok, 24 júna, 2024
spot_img
ÚvodReporty16.-ty ročník festivalu extrémnej muziky a jej obscénnych fanúšikov
spot_img

16.-ty ročník festivalu extrémnej muziky a jej obscénnych fanúšikov

hemdale2

Severočeské mestečko Trutnov sa opäť na pár dní v roku stalo cieľom priaznivcov netradičnej hudby a zábavy. Táto v každom smere výnimočná akcia môže nezainteresovanému návštevníkovi spôsobiť kultúrny šok. Okrem špecifického hudobného zamerania, výhradne vegánskeho/vegetariánskeho občerstvenia a absencie reklám veľkých sponzorov, je jedným zo sprievodných javov festivalu aj vysoká koncentrácia exhibicionizmu.

Nezanedbateľné množstvo návštevníkov totiž nachádza záľubu v bizarných kostýmoch a maskách. Stačí tu však chvíľku pobudnúť a každý pochopí, že povesť jedného z najpriateľskejších festivalov nie je neopodstatnená. Za extrémnym výzorom pokérovaných a opiercovaných ľudí sa často krát skrýva väčšie množstvo empatie a spolupatričnosti, ako sa od väčšinovej spoločnosti dostáva im samým. Svedčí o tom napríklad aj podpora organizácií ako Lekári bez hraníc alebo Amnesty Internetional. Deti si tu nájdu svoj „Kinder grinder“ kútik, kde sú pre nicha prichystané rôzne workshopy.

Obscene Extreme – time lapse 2015

Streda

Festival už pár rokov začína uprostred týždňa tematicky zameraným večerom, tentokrát venovaným noisecore žánru. Počas neho vystúpili kapely SEDEM MINÚT STRACHU (+ Drén), 7 MINUTES OF NAUSEA a DECHE-CHARGE. Úvodnému stredajšiemu besneniu ešte predchádzalo freak popoludnie v podobe viacerých netradičných disciplín (jazda v kontajneri, konzumácia chilli paprík, či slanej vody v neúnosnej miere…..) a vystúpenia dua pod názvom THE SQUID O CIDE FREAK SHOW. A keďže sa jedná o festival OBSCENE EXTREME, pri performance neváhali využiť i niektoré intímne časti svojho tela.

Štvrtok

Prvou kapelou, ktorú sme na pódiu zastihli tento rok, bola brazílska thrashmetalová NERVOSA v čisto ženskej zostave počas ich sľubného prvého koncertu v Európe. Po nich pomerne ostrieľanejšia švédska banda GENERAL SURGERY v typicky bielych/krvavých oblečkoch svojim deathgoregrindom rozhýbali aj tých, ktorí možno ešte trocha váhali. Zaslúžený ohlas vzbudili aj HIRAX, na čele so suverénnym černošským frontmanom s charakteristickým, heavy metalom šmrncnutým spevom. Kapela vznikla v USA už v polovici 80-tych rokov, čím sa radí medzi priekopníkov thrash metalu.  Na OEF 2015 je ale kapiel s dlhoročnou históriou viac. Štvrtkový line-up zdobili tri americké legendy. Grindoví TERRORIZER LA naplnili všetky očakávania a sypali, rezali a solili jedna radosť, PIG DESTROYER občasnými pomaľšími pasážami premostili na voľnejšie tempo a na záver to celé korunovali tohtoroční headlineri OBITUARY hodinou a pol poctivého deathmetalu. Potom už zvyšný priestor pokročilého večera patril opäť priaznivcom netradičnej zábavy (suspension, s/m, fetish…). I keď trutnovské pódium zažíva tieto predstavenia už tuším 15-ty krát, čiže o určitej tradícii sa tu iste hovoriť dá.

Hirax – live at Obscene Extreme 2015

Piatok

V piatkové slnečné poludnie vystúpili namiesto deathmetalových BODYFARM lokálni thrasheri EXORCIZPHOBIA. Do širšieho povedomia návštevníkov festivalu sa dostali pred pár (vlastne už piatimi) rokmi, keď ich frontman nacvičil a odohral pár songov s D.R.I., ktorí neprišli v plnej zostave. Po nich gorexotickí ANALKHOLICNovej Kaledónie roztancovali ľudí prasačím spevom a hopsavými rifmi za doprovodu automatického bubeníka. Letnú atmosféru na festivale už pár rokov dotvárajú nafukovačky nielen plážového charakteru; v minulosti okrem krokodýla a kosatky lietala vzduchom napríklad aj gumená figurína s prekvapeným výrazom. Podvečer ma pod pódium pritiahla neprepočuteľná brazílska dvojka TEST – pre mňa jeden z nečakaných highlightov festivalu. Vo svojej tvorbe kombinuje grind s death/black metalom a okrem oficiálneho vystúpenia stihli odohrať aj neohlásený koncert niekde mimo pódia.

Analkholic – live at Obscene Extreme 2015

Viaceré veľké pojmy metalovej scény sa po rokoch existencie potýkajú s rôznymi nezrovnalosťami, ktoré sa odzrkadľujú zmenami v zostave aj názve (Death To All, Entombed AD, Terrorizer LA, Ghost BC...). A tak sledujeme Rakušákov SCHIRENC PLAYS PUNGENT STENCH, kde okrem pôvodného člena Martina Schirenca, hrá aj basák zo švédskych, žiaľ už neaktívnych Genocide SS. Jeho krajania CENTINEX ale boli asi najväčším hudobným sklamaním, aké som v poslednej dobe zažila. To, čo predviedli v zostave bez Johana Janssona bolo viac smutné, ako rýchle, švédske alebo presvedčivé… Z rozčarovaných nostalgických debát nás vytrhli SATANIC MALFUNCTIONS (z rodiska príbuznej kapely Active Minds, Anglického Scarborough) svojim krátkym, zato energickým hc punkovým setom. Teplota ovzdušia medzičasom ale klesla o dobrých 15 stupňov, čo mnohých zaskočilo a prinútilo k predčasnému odchodu, pre iných zábava pokračovala do skorých ranných hodín. 

Centinex – live at Obscene Extreme 2015

Sobota

Štvrtý deň festivalu sa začína ranným grindovým vyprošťovákom v podobe ALEA IACTA EST z juhu Slovenska. Nasledujúci program tvorí pestrá prehliadka extrémnych hudobných žánrov od crustu, gore grindu cez thrash metal až po brutal deathmetal v podaní muzikantov z krajín ďalekých i blízkych. Zo Škandinávie sa podvečer predviedli zástupci švédskeho crustu MARTYRDOD. Aj keď toto žánrové vymedzenie už dnes nie je tak jednoznačné ako v minulosti, v ich tvorbe je stále cítiť pevný punkový základ. Nie je čas na dlhé analýzy, hneď po Švédoch si spevák francúzskych INHUMATE za kvílivých zvukov mikrofónom rozbíja čelo a na pódiu sa rozpútala tzv. ,stageinvasion‘, počas ktorej sa hore medzi kapelu vyliepal, kto vedel, lebo na OEF publikum na pódiu nie je žiadnou výnimkou.  Na grindové tempo predošlej kapely nadviazali znovuzrodení americkí grinderi HEMDALE s extrémne podladenou basou. Deathmetalový THANATOS s jedným – dvoma (?) členmi známejších Asphyx, ako zmena žánru padli skvele a po nich, pre mňa rozhodne vrchol festivalu, japonskí šialenci UNHOLY GRAVE! Typicky japonský vokál miestami pripomína Gism a punkovo priamočiara štruktúra skladieb dokazuje, že v jednoduchosti je najväčšia sila. Zaslúžilí grindcore umelci s nespočetným množstvom nahrávok na konte si svoj legendárny status bez debaty obhájili.

Unholy Grave – live at Obscene Extreme 2015

PROTECTOR sa po 12 rokoch nečinnosti znova nakopli a aj keď hrali celý čas výborne, vyzeralo to, že nikdy neskončia, čo ich vystúpeniu trocha ubralo šmrnc. Ináč ale jedna z najlepších death/thrash kapiel tohto ročníka.  Nemeckí BLOOD sú už v grindcoreovej scéne tiež slušnými veteránmi, čo si evidentne uvedomovali (,we could be your grandfathers, children!‘) počas hrania materiálu zo svojej prvej veľkej platne zpred 26 rokov. No a vytrvalcom, ktorí potiahli takmer až do záverečnej sa dostáva odmeny v podobe ICON OF EVILPoľska. Kapela nezaprie inšpiráciu anglickými velikánmi deathmetalu Bolthrower a svojim krátkym, zato výdatným vystúpením pre mňa uzatvárajú tohtoročnú veselicu.

Blood – live at Obscene Extreme 2015

Ako každý rok, kopec skvelých kapiel, známych i neznámych tvárí, jedinečná atmosféra… Znie to asi ako klišé, kto to však zažil vie, o čom hovorím. Freak Friendly Extreme Musick open-air festival v českom Trutnove už nie je síce jediný svojho druhu, ale len preto, že sa dočkal aj svojej putovnej verzie a úspešne šíri svoje posolstvo aj na iných kontinentoch. Nezostáva než zaželať veľa ďaľších ročníkov kvalitného hluku z celého sveta. Silence sucks, in grind we trust!!!

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img