8.6 C
Slovakia
sobota, 20 júla, 2024
spot_img
ÚvodReportyAmerický hlas, ktorý k vám prehovára cez českú dušu – Crystal Monee...
spot_img

Americký hlas, ktorý k vám prehovára cez českú dušu – Crystal Monee Hall v Jazz Docku

autor: Martin Kiss; účinkujúci: Crystal Monee Hall & Band (Marek Novotný, Petr Tichý, Tomáš Vokurka); 24.06.2019; Jazz Dock; Praha 

Americká speváčka Crystal Monee Hall precestovala Českú republiku s domácim triom, aby ukázala, že robiť rozdiely medzi európskou a americkou scénou je zbytočné. Na konci týchto delení aj tak zostáva iba chuť hrať.

Táto energická baba vie oveľa viac než len spievať: hrala na Broadwayi, píše a skladá vlastnú tvorbu a popritom hrá na viacero inštrumentoch. Žije v New Yorku, ale vyrástla na juhu krajiny, kde bola konfrontovaná s autentickým gospelom. Prítomnosť náboženskej hudby afroamerickej kultúry pripomenula v každej druhej skladbe až sa publikum chytilo do rytmickej pasce s tlieskaním na každú druhú dobu.

Crystal Monee Hall band – Home

Vedľa vlastnej tvorby prespievala aj hudbu svojich obľúbených velikánov: Nina Simone a Louisa Armstronga. Nadväzuje na ich silné vokály s priezračnou farebnosťou v zašpinenej interpretácii. V dobre ozvučenom priestore Jazzdocku to silne vyznelo. Horúce počasie aj horúci prejav temperamentnej speváčky zdvihli zo stoličiek nadšené publikum, no keďže koncept priestoru je založený na koncertnej reštaurácii po vzore slávneho newyorského Blue Note, tak sa nedalo nič iné robiť. Kto sa chcel vlniť, musel ísť k baru.

Crystal sprevádzalo trio zložené z českých hudobníkov – klaviristu Mareka Novotného, kontrabasistu Petra Tichého a bubeníka Tomáša Vokurku. Nešlo o náhle splanutie a na rýchlo dohovorené „session“, ale poctivo vydretá zohratosť z náročného turné po českých mestách. Vďaka tomu si mohli dovoliť aj viac improvizovať v autorských aj prevzatých skladbách pesničkárskeho charakteru.

Keď pochopíte správu, ktorú sa pokúša Crystal Monee Hall šíriť, stanete sa súčasťou jej rodiny. Nenechajte si ju ujsť, keď bude hrať vo vašom okolí so skvelou jazzovou partiou. Je to mocný zážitok.

Crystal Monee Hall – Lost Boys

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img