8.6 C
Slovakia
nedeľa, 16 júna, 2024
spot_img
ÚvodReportyAndrej Šeban zapôsobil na svojich fanúšikov aj kvadrofonicky
spot_img

Andrej Šeban zapôsobil na svojich fanúšikov aj kvadrofonicky

andrejsebanbandfotoAndrej Šeban & Band – 28.11.2013 – Majestic Music Club – Bratislava

Bratislavský Majestic Music Club hostil dlhovlasého Andreja Šebana s jeho mladou kapelou. Koncert začal pôsobivým introm, poprepletaným prvkami slovenských ľudoviek.

Prvá inštrumentálna časť trvala tak dlho, že už sa ani nie tak hudobníci, ako skôr diváci nevedeli dočkať potlesku. Treba uznať, že ten bol zaslúžený, keďže chlapci od minulého roku urobili očividný pokrok. Oproti minuloročným experimentálnym kúskom znel koncert harmonicky, vyrovnane a akosi hladšie. Našťastie to neznamenalo vynechanie pokusov, ktoré by určite každý z divákov rád vyskúšal, keby mal doma elektrickú gitaru. Šeban hneď z úvodu krúžil okolo tej svojej malou vrtuľkou, a to vytváralo zaujímavú škálu ozvien.

Andrej Šeban – tour teaser 2013

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=0KbvhFVA3hM‘]


 

Pri predstavení “spoluhráčov” (netradične na začiatku) sme sa dozvedeli, že im pribudol nový hudobný nástroj – harmonika. Kúpili ju od ostravského pouličného hudobníka Lojza a slúži na dýchanie do mikrofónu. “Dýcha” na ňu klávesák Dano Špiner, ktorý sa mimochodom, ako nás Šeban informoval, nasťahoval k jeho dcére. Basgitaristovi Petrovi Rusňákovi bolo ľúto, že po novom všetci v kapele hrajú aspoň na dva hudobné nástroje, a tak aj jemu dovolili malý experiment s paličkou na tympány.

Andrej Šeban & Band – live in Šala 2013

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=VXYtsFeYLoQ‘]


 

Snáď najlepším, alebo minimálne publikom najviac oceneným mladým členom kapely bol bubeník Michal Fedor. Ten používal zo všetkých vystupujúcich najzvláštnejší sekundárny hudobný nástroj – tzv. vibračné vajíčko. Kto chce vedieť, čo robí vibračné vajíčko, musí si to sám zistiť na ďalšom koncerte. Bez pochyby však opis tohto nástroja rozosmial všetkých divákov, vrátane Šebanovej mamy.

Andrej Šeban – Hore

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=j4y2lwsHDuY‘]


 

Koncert bol tematicky rozdelený do celkov, takže si umelci nevyžadovali okamžitú odozvu po každej skladbe, čím dopriali divákom hlbšie vnorenie do hudobných príbehov. Publikum pritom bolo o podstatne živšie ako minulý rok v Zrkadlovom háji napriek slabším priestorom, minimálne čo sa týka akustiky. Okrem Šebanových tradičných piesní sme počuli aj spoločnú tvorbu, no najvtipnejší bol záver koncertu, kde kapela aj zatancovala a zahrala pieseň, ktorú Šeban zložil, keď mal 17 (podľa jeho slov aj tak znela).

Andrej Šeban – Macejko

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=9pgyyORq07U‘]


 

Po standing ovation sa rozhodli pridať záverečnú pieseň Macejko. Chlapci so svojimi kúskami opäť pobavili, rozbúrili, alebo niektorými naopak upokojili a my sme si to veľmi užili, asi hlavne preto, lebo si to užívali predovšetkým oni sami.

| autor: Jana Cernickova

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img