8.6 C
Slovakia
utorok, 28 mája, 2024
spot_img
ÚvodReportyAnti Pasti sú späť a vo výbornej forme
spot_img

Anti Pasti sú späť a vo výbornej forme

dscf8039Anti Pasti, The Bullboxers, Za trest – 14.03.2013 – Randal club – Bratislava

Po takmer sedemnástich rokoch sa legendárna punk rocková skupina Anti Pasti prebudila zo zimného spánku. Po minuloročnom oťukávaní a prvých koncertoch zažila veľký triumf na najväčšom svetovom punkovom festivale – Rebellion. Skupina usúdila, že na plnohodnotný comeback je pripravená. V rámci európskeho turné prišla skupina na Slovensko vôbec po prvý krát vo svojej histórii.

V predkapelách sa skôr miešal vplyv melodického rock and rollu než druhej punkovej vlny ktorého súčasťou boli aj Anti Pasti. The Bullboxers z Popradu predstavili punk rock and roll  inšpirovaný kapelami The Adicts a Zónou A.

Bezprostredne na nich nadviazala česká skupina Zatrest, ktorá išla v podobnej línii štýlu 77.  Predstavili nové skladby z albumy, ktorý sa pozdržal a dátum jeho vydania je zatiaľ neznámy. No už teraz vieme, že na ňom budú ich typické trojakordové striedania zakončené s melodickou vyhrávkou a troj – štvordobý rytmus s rockovým akcentom.

Zatrest – live in Bratislava 2013

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=O_AiLwyBmpA‘]


 

Presne podľa šablóny starých piesní aj noviniek, ktoré zazneli v Bratislave.  Hlavne na starších albumoch mala skupina problémy so zvukom, čo sa žiaľ prejavila aj na bratislavskom koncerte. No zašumenelé vyhrávky aspoň pôsobili autenticky – punkovo. Spoločnými vokálmi podporili melodický charakter skladieb, keďže  sólový spev bol pomerne nevýrazný.

Obe predkapely skôr slúžili k nabudeniu než ku kontinuálnemu predhodeniu na štýl skupiny Anti Pasti. Tá si svoju slovenskú premiéru užívala vo veľkom štýle. Skupina počas svojej krátkej kariéry nahrala dva zásadné albumy a spolu s kapelami The Exploited, Discharge, či Anti Nowhere League „reformovali“ punk a vrátili ho jeho pouličným koreňom.

Anti Pasti – live in Bratislava 2013

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=Mq97pLZb3qQ‘]


 

Miesto glam rockového pozlátka Anti Pasti servírujú krutý no pravdivý pohľad na svet. Aj po rokoch kráčajú v old school štýle UK82. Vždy boli viac punkovou skupinou napriek tomu, že vo svojej tvorbe používajú aj hardcore prvky.

Anti Pasti majú krátke a úderné texty a myšlienky sú v nich spracované v malom rozsahom s jedným výrazným heslom. V textoch pokryli pomerne širokú škálu tém a upozorňovali na špekulatívnosť britskej vlády a nerovnoprávny sociálny systém.

V bratislavskom klube Randal sa Anti Pasti predstavili v klasickej zostave s nenahraditeľným frontmanom Martinom Roperom, gitaristom Olli Hoonom a bubeníkom Kevinom Nixom. Na comebackovom turné k nim pribudol basgitarista Ben Hanson, ktorý sa s nimi napriek generačnému rozdielu už roky pozná. Oproti formujúcej zostave vypadla druhá gitara, ale na výsledný zvuk to vplyv nemalo.

Anti Pasti – live in Bratislava 2013

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=nWe25RQZ3Mo‘]


 

Vokál Martina Ropera nebol výnimočný a pohyboval sa v strednej polohe s mierne škľbajúcimi výškami . Oveľa viac zaujal jeho pódiový prejav, ktorý bol plný entuziazmu, nadšenia a komunikatívnosti. Tým, že Martin nie je obmedzený pohybom, obsiahol celý priestor na javisku aj pod ním.

Anti Pasti – live in Bratislava 2013

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=9TnxHFqphLY‘]


 

Anti Pasti boli vždy viac koncertnou skupinou vďaka čomu zanedbávali svoje štúdiové aktivity. No napriek tomu nemá skupina problém zostaviť atraktívny playlist, lebo dva oficiálne albumy obsahujú legendárne skladby a ich hit No Goverment je platný dodnes.

| autor: Daniel

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img