8.6 C
Slovakia
utorok, 9 júla, 2024
spot_img
ÚvodReportyAprílové náreky na jeseň? Zaručená terapia! – April Weeps vo vyberanej spoločnosti
spot_img

Aprílové náreky na jeseň? Zaručená terapia! – April Weeps vo vyberanej spoločnosti

Slovenská metalová scéna sa nám utešene rozrastá, a tak popri autentických stáliciach v podobe Čad a Catastrofy, sa začínajú o slovo hlásiť aj žánrové metalové zoskupenia. Popri už tradične silnom death metale a nastupujúcej vlny power / heavy metalu, prikladá svoje polienko, či skôr riadnu kladu, do ohňa aj formácia April Weeps s melancholickým doom metalovým nádychom.

Apriláci sú už mesiac na spoločnom Cataclastic & Tension Tour s moravskými bratmi Vanguard. Na bratislavskej zastávke v Randal Club-e sa rozhodli tiež pokrstiť svoj najnovší tohtoročný počin s názvom Cataclastic. Program celého podujatia sa pomerne dramaticky menil na poslednú chvíľu, a tak namiesto pôvodne avizovaných Galadriel a Silent Stream of Godless Elegy, ktorých zradilo zdravíčko (prajeme skoré uzdravenie), promptne naskočili formácie Ohen a pozor!, žijúce legendy slovenského death metalu – Depresy z Trenčína. Ale o tom neskôr.

Celý program s hodinovým meškaním zahájila teda skupina Ohen, vedená gitaristom April Weeps, Matúšom Franz Novanským. Bacha, partia je od Trnavy, takže žiaden mäkčeň, žiaden Oheň, ale Ohen ! Dobre, vieme. Aj mačky tam robia mnau. A bol to štart výborný, čo ostatne len svedčí o obrej invencii, ktorá sa nazhromaždila v kapele April Weeps. Matúš, so svojím minimalistickým vzhľadom, kedy na ňom aj veľkostne štandardná gitara vyzerala, ako keby mal cez seba prehodené husličky, sekal slušnú riffáž a black metalovo štekal. Ostatne, pravý huslista bol prítomný tiež, spolu s klaviristkou, ktorá svojím nástrojom navodzovala správnu symfonicky metalovú náladu.

Ohen teda rozpálil publikum na správnu teplotu a následnú cigaretku tiež. Keď som sa od nej vracal, valili už Vanguard. Hneď ma prekvapil skvelý zvuk, ale aj divný puch. V prvej polovici setu však vokalista Tomáš Kačer vyložil všetky karty a na stôl a férovo priznal, že oblečené kraťasy nosil na každom koncerte tohto turné a pred tým bratislavským ich starostlivo nechal uskladnené v batohu. Záhada divného puchu bola teda rozlúsknutá a hobľovalo sa ďalej.

Veď kto iní, ako pravé metalové publikum dokáže takto hodenú rukavicu, v tomto prípade trenky, zodvihnúť s takým nadhľadom? Alebo ponorom? Každopádne, Vanguard predviedli skvelý melodický death metal, došlo aj na prvú kruhovú dieru (rozumej circle pit) a ako lakonicky poznamenal spevák April Weeps, je to proste výborná kapelka.

April Weeps s výrazným meškaním a technickými problémami odštartovali svoj set zložený výhradne z piesní najnovšieho albumu Cataclastic, tesne pre polnocou. Čakanie sa samozrejme oplatilo, i keď by si na toto Aprílaci mohli dať do budúcna veľký pozor. Publikom pri takom čakaní a v takej neskorej hodine veľmi rýchlo vychladne. Zachránili to však skalní priaznivci a tvrdé jadro, ktoré bolo veľmi trpezlivé, napriek svojej výraznej zvedavosti a veľkým očakávaniam.

Celý set nakoniec dopadol dobre, i keď v úvode tie klávesové party výrazne chýbali. Kto má už album Cataclastic napočúvaný, vie, že tvoria jeho zásadnú hudobnú zložku. O albume samotnom písať nebudem, keďže by to bolo na samostatný článok. Napíšem len, že je to ozajstné umelecké dielo, rozhodne nie na prvé počutie, ale každé ďalšie sa Vám odvďačí silným hudobným zážitkom.

V koncertnom prevedení zaujal najmä žalm s názvom Ruptures, pri ktorom speváčka Marta počas piesne kľačí, plače a halí tvár do svojej krásnej dredatej hrivy a vyvrcholí v extatický pološialený rev. Emočne strašne silné. Aj ja som svoju slzu vyronil, ale od dojatia.

Pred záverečným monumentom Lithos prišiel pokrstiť nový album bard slovenskej metalovej scény Roman „Dirrt“ Špatný, ktorý (ak dobre rátam) už tridsaťjeden rokov drhne struny v Depresy. Keďže má album Catalastic geologicky ladený cover design (vďaka Matúšovi), krst CD bol vykonaný drvinou horniny. Celé prevedenie bolo veľmi milé a vďaka Romanovi aj vtipné.

Záver večera, resp. už skorého rána teda patril hosťom z Depresy. Čo bolo z hľadiska dramaturgie celého podujatia veľmi šikovne urobené. Čerešnička na torte po hlavnej kapele, len pre najvytrvalejších. A tiež kus symboliky v tom. Keď starí harcovníci z Depresy hosťujú na krste albumu kapely April Weeps – vychádzajúcej hviezdy slovenskej metalovej scény a pevne verím, že nielen nej. Potenciál na to rozhodne majú!

Ohen; Vanguard; April Weeps; Depresy; 30.09.2022; Randal Club, Bratislava

spot_img
Predchádzajúci článok
Ďalší článok
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img