8.6 C
Slovakia
piatok, 24 mája, 2024
spot_img
ÚvodReportyAvishai Cohen na Strunách Podzimu - slnko ho oslepilo, ale nezaslepilo
spot_img

Avishai Cohen na Strunách Podzimu – slnko ho oslepilo, ale nezaslepilo

Pre tých, čo ňou žijú, je hudba ako chlieb pre hladujúceho a Avishai Cohen svojou hrou na kontrabase a súzvukom so spoluhráčmi ich na terase pražskej Lucerny do sýtosti nasýtil. Organizátori zo Struny Podzimu dokázali vytvoriť bezstarostnú ilúziu a kreatívne si poradiť v týchto ťažkých časoch.

Prežívame krušné obdobie, ale slnko na strechu Lucerny svieti rovnako krásne – s výhľadom na Pražský hrad. Vytvorilo ilúziu pokojných chvíľok pre dvestopäťdesiat ľudí, ktorí mohli byť prítomní na tomto koncerte. A bolo by ich aj viac, keby to v tej chvíli umožňovali obmedzenia v kultúrnych podujatí. Organizátori šalamúnsky vyriešili veľký záujem publika o tento koncert a rozdelili ho na dve časti – podvečerný (z ktorého prinášame našu reportáž) a večerný.

Ako správny jazzový hudobník vystaval Avishai Cohen svoj koncertný sprievod na kombinácii skúsenosti – klavirista Elchin Shirinov – a mladého talentu – dvadsaťdeväťročnej bubeníčky Roni Kaspi. Zvuk tria mal súzvuk a silu orchestra a prekypoval inšpiráciami z celého sveta.

Prvá polovica koncertu prebiehala viac menej v štandardnom jazzovom duchu, kedy Cohen predstavil skladby z najnovšieho albumu Arvoles. Tieto kompozície sa vyznačovali jemným lyrickým náznakom a poéziou novej doby. Druhá polovica koncertu preťala jazzový feeling so znakmi z world music. Cohen spojil lásku k domovine v podobe nadýchnutia z izraelskej tradičnej hudby, z motívov blízkeho východu aj temperamentu z Balkánu – singel A Moment In Time.

Avishai Cohen má svoj vlastný label, ktorého opodstatnenie takto charakterizuje: „Mal som prsty v tak rozmanitých projektoch, že dávalo zmysel vytvoriť vlastné vydavateľstvo“. Z toho pramení jeho mnohorakosť nielen ako interpreta, ale najmä ako skladateľa. Jeho kolegovia na pódiu sú rovnako zaujímaví: Elchin je zväčša samouk, u neho je počuť vplyv starej jazzovej gardy – od  Johna Coltranea, Milesa Davisa až po Herbieho Hancocka, Roni Kaspi je vychádzajúcou hviezdou s jemným citom a intuíciou pre prechody a sóla.

Izraelský hudobník Avishai Cohen odohral v Čechách už desiatky koncertov, no tento bol v niečom iný a mimoriadny. Začiatok Strún Podzimu bol oslňujúcim nielen kvôli jeho umeleckej kvalite, ale aj kvôli vyžarujúcej atmosfére zapadajúceho slnka, ktoré na chvíľku oslepilo a v kombinácii s hudbou, oslnilo publikum aj samotných interpretov.

Struny podzimu 2020 – Avishai Cohen trio; 11.09.2020; Strecha Lucerny

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img