8.6 C
Slovakia
sobota, 18 mája, 2024
spot_img
ÚvodReportyBEEFREE Tanečný raj - report
spot_img

BEEFREE Tanečný raj – report

Pôvodne som ani nemala v zámere napísať nejakú recenziu, alebo postreh z minulo víkendového tanečného festivalu BEEFREE, ale tak bolo dobre, že by bola škoda nespomenúť tento vynikajúci slovenský tanečný maratón. Opäť na piešťanskom letisku, opäť tí najlepš, párty ľudia, opäť duniace tóny tých najlepších trackov zo svetovej, aj domácej tanečnej scény. A ak sa k tomu pridá ešte aj dobrá nálada, krásne počasie, dobrí kamoši oddaní tanečnej hudbe, tak o skvele strávený víkend máme postarané

Prečo spomenúť tento festival? Hoc pre niekoho je, prežitok, alebo len, víkend plný zdrogovaných ľudí, pre väčšinu je oslavou slobody, hudby, užívania si, nových známostí a priateľstiev, letnej radosti a eufórie. Ide hlavne o kvalitné podanie a prevedenie talentu DJov s tou najlepšou technikou, aká môže na Slovensku a v klubových kruhoch existovať. Je známe, že BEEFREE je festival pre verejnosť zadarmo a láka nielen strednú vrstvu, ale aj mladšie ročníky. Okrem pár známych mien z dídžejskej scény ponúka najmä propagáciu nových mladých talentov. Tí sa vždy prihlasujú do lineup jednotlivých pódií. Tie sú rozdelené podľa štýlu hudby, akým sa DJi venujú. Vždy sa radi predvedú pred vzácnym publikom. Pre niektorých je to úplne nová skúsenosť, nikdy nehrali pred tak veľkým obecenstvom a šialeným davom. Tento rok sa ich malo predstaviť viac ako 160. Veľmi si cením tejto príležitosti ukázať mladých v ich hudobnom a tanečnom svetle. Je to skvelá reklama pre slovenský hudobný trh a mnohí títo DJi sa neskôr môžu uplatniť aj vo svetových tanečných produkciach. Musím spomenúť jedného talentovaného DJ menom Branislav STYLLER Klinko, ktorý urobil dokonalý warmup pre Nifru. Tento skromný chlapec zo Šale považujem za veľký dídžejský objav a verím, že si ho všimnú aj na západe a urobí tam v tejto hudobnej oblasti veľkú kariéru. Iné meno, ktoré pravidelne BEEFREE posilňuje je najlepšia slovenská DJka NIFRA. Tá si zo sebou na tento ročník priviedla aj svojho priateľa MARCUSSA SCHOSSOWA  a ukázali, že hudobný talent majú od Boha (toho tanečného;) a že sa obaja našli. Vyburcovali dav do neskutočného tanca a nebola snáď jedna ruka, ktorá by nebola hore  Nálada bola fantastická a musím podotknúť, že keď som stála na trance/progressive pódiu oproti na kopčeku, mala som až zimomriavky. Ten hromadný tanec bol magický a hypnotizujúci. Škoda, že sa nejakým spôsobom nedá odhadnúť počet ľudí na tohtoročnom Bee Free, ale jedno je isté; bolo nás veľa! Možno si trúfnem povedať aj 10-15 tisíc.

BEEFREE malo tento rok 5 hlavných pódií: trance/progressive, house, techno, D´N´B Breaks a skvelý techhouse stage. Pochopiteľne každé pódium patrilo nejakému sponzorovi, alebo spoločnosti propagujúcej svoje výrobky. V ponuke boli DJ a produkčná technika, DJ konzoly rôznych značiek a pod. Musím vyzdvihnúť naozaj kvalitný zvuk BEEFREE festivalu, pre mňa na Slovensku nemá konkurenciu na open air. Všetky pódiá úžasne ozvučené, nainštalované grafické tabule, svietiace lasery, blikačky a LEDky. Najzaujímavejšie pôsobilo pódium Techno, miestami som mala pocit, že sa nachádzam na koncerte Madonny. Prepracovaná grafika, ba priam až umelecké art prevedenie. Palec hore;) D´N´B stage mal zas nádych undergroundu, tak ako sa na tento štýl patrí. O troch repráčikoch, bez nejakých ovácií alebo ,cimbrlátiek, naokolo na stage. Napriek tomu tu vládla úžasná atmosféra a euforické pohupovanie sa obecenstva do dubstep štýlu. Páčilo sa mi aj umiestnenie tohto pódia, dubstep je predsa len štýl uzavretej skupinky ľudí.

Festivalu BEEFREE by sa dali vytknúť mnohé veci, ako napr. neporiadna SBS služba, drahé ceny nápojov a jedla, málo sprievodných akcií, chýbajúci organizačný stánok, žiadne značenie stanového mestečka, žiadne letáky, zlá orientácia na parkovisku, chýbajúca kyvadlovka na stanicu a všadeprítomné odpadky. Možno by bolo dobré sa aj zamyslieť nad vzniknutou panikou, ktorá lomcovala návštevníkmi po náhlej búrke a lejaku, ktorý sa spustil v nedeľu ráno. Žiaľ festival tým ukončil. Nepochopila som ale nezmyselné vyhadzovanie ľudí z areálu, či žiadne informovanie o pokoji a zachovaní triezvej hlavy v takejto vyhrotenej situácii. Našťastie sa nikomu nič nestalo, ale pre budúci festivalový ročník by bolo múdrejšie chrániť radšej ľudské životy ako hudobnú techniku. O vzniknutej hromadnej tlačenici áut pri odchode ani nehovoriac. Chcelo by to lepšie zabezpečiť únikové cesty a výjazdy!
No napriek týmto nedostatkom a nečakanej prírodnej smršti ostalo BEEFREE bez ,poškvrny, a podmanilo si opäť svojich fanúšikov. Tento ročník považujem za veľmi vydarený a určite patrí do skupiny letných festivalov, ktoré si nesmiete nechať ujsť aj na budúci rok  BEEFREE sme skrátka MY!

autor: Blanka / Musicpress.sk

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img