8.6 C
Slovakia
pondelok, 27 mája, 2024
spot_img
ÚvodReportyBratislavská Banda priniesla modalitu z dedinského prostredia
spot_img

Bratislavská Banda priniesla modalitu z dedinského prostredia

bandaBanda a Ďuro Dufek – Klub za Zrkadlom – Bratislava – 24.01.2013

 

 

Bratislavská world music skupina Banda sa po dlhšom čase opäť predstavila v domácom prostredí. Pri ich hudobnom nápeve by mnohí očakávali, že muzikanti bývajú v lazoch a slovenských dedinách. Ale Banda je bratislavskou odnožou ľudovej melodiky. Svoj prvý väčší koncert v novom roku v Zrkadlovom háji  zaplnili do posledného miesta.

Aj, keď veľká sála nemá ideálnu akustiku, skupina si s tým po  zvukovej stránke  poradila. Jednotlivé nástroje do seba občas prenikli, ale väčšinou sa dali zvukovo dešifrovať. Banda si pripravila špeciálny set s výnimočným hosťom – Jurajom Dufekom.

Tento slovenský gajdoš zahral okrem sólových partov aj niekoľko skladieb zo skupinou. Interpretoval ich na slovenských gajdách, ktoré sú ladené v jednej tónine, preto musel vystriedať viacero nástrojov.  Juraj na koncerte priznal, že na tieto nástroje začal hrať len pred niekoľkými rokmi. Tým iba potvrdil, že je veľkým talentom, keď zvládol za tak krátky čas  technickú časť hry.

 

Banda – vo filme Tanec medzi črepinami

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=S6W_mhEGBLc‘]


 

Banda predstavila väčšinou skladby zo svojho debutového albumu Jedna, ktorý je zatiaľ ich jediným štúdiovým počinom. Okrem toho zahrali aj niekoľko starších skladieb, ale aj novinky. Niektoré dokonca vo svojej koncertnej premiére. Primáš skupiny Samo Smetana je typom ľudového rozprávača. Na koncerte komunikoval s publikom, vysvetľoval  skladby, ktoré boli v nárečiach a občas  prezradil dopredu ich pointu. Kvôli tomu sa potom na javisku strhla živá komunikácia medzi hudobníkmi v zmysle dobrej podpichovačnej nálady.

Banda hrá ľudovú hudbu rôznych rozmerov. K jej tradičnej interpretácii pridávajú súčasný moderný duch,  ako, keď  skladbu „Mariška“ podopreli reggae rytmom. K tradičnej ľudovej modalite pridávali moderný rytmus, alebo bluesové zavanutie. Skupina zahrala skladby z rôznych regiónov, čím využili modálnu ľudovú pestrosť. Melodika bola podporená rôznorodými aranžmánmi. Rytmický konsenzus priniesol kontrabas s bicími nástrojmi. Tie sa striedali s rôznymi perkusiami, čím bol rytmus zvýraznený o rôzne nuancie. 

Aj, keď je sála petržalského kultúrneho domu primárne určená na sedenie, tanečný entuziazmus ktorý vyžaroval zo skladieb nedal mnohým pokoj.

| autor: Daniel

 

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img