8.6 C
Slovakia
nedeľa, 14 apríla, 2024
spot_img
ÚvodReportyCeny Vinyla si za rok 2018 odniesli Bílej kluk, Povodí Ohře a...
spot_img

Ceny Vinyla si za rok 2018 odniesli Bílej kluk, Povodí Ohře a ZVUK

autor: Mária Lišková; Vinyla 2018; 13. 02.2019; Lucerna Music Bar; Praha

V stredu 13. februára sa v Lucerna Music Bare ôsmy-krát odovzdávali hudobné ceny Vinyla. Od roku 2011 je ich cieľom všímať si a podporovať kvalitné nové autorské počiny českej hudobnej scény.

Tento rok bolo slávnostné odovzdávanie cien spojené s trojkoncertom, na ktorom zahrali dve z nominovaných kapiel – Market a Čáry života, a elektronické duo Floex & Tom Hodge. Každoročnou súčasťou cien je výročná platňa s nahrávkami nominovaných projektov. Tá reflektuje podstatné nahrávky súčasnej českej scény a zároveň predstavuje samotné ocenenie pre víťazov. Obálku Vinyly tento rok vytvoril špeciálne pre túto príležitosť konceptuálny umelec Tomáš Vaněk

Odborná porota, zložená z 25 hudobných kritikov a publicistov tradične vyberala víťazov v troch kategóriách – album, objav a počin roku. V kategórií objav roku boli tento rok nominovaní elektronický producent Bílej kluk, pražská kapela Market a projekt Čáry Života. V kategórii album roku bol nominovaný album Stínítko od spomínaného Čáry života, Povodí Ohře a ich album s rovnomenným názvom a album Čaro kapely Tomáš Palucha.

Povodí Ohře – Radio Wave Session 2018

Kategória počin roku sa nesústredí len na konkrétne nahrávky, naopak, môže ísť o akúkoľvek aktivitu, ktorá tvorí, podporuje či nejakým spôsobom formuje český hudobný priemysel. V minulosti cenu získal napríklad festival Creepy Teepee, projekt Piána na ulici či label Genot Centre. Tento rok bolo v kategórii počin roku nominované promotérske zoskupenie Wrong, multiumelecký BCAA System a aktivity komunitnej vzdelávacej platformy ZVUK.

Nie je žiadnym prekvapením, že najlepší album za rok 2018 podľa hudobných kritikov nahrala superskupina Povodí Ohře. Ten sa stal favoritom na titul najlepšia nahrávka prakticky hneď potom, čo vyšiel. Objavom roka sa stal producent elektronickej post-clubovej hudby Bílej kluk, z labelu tiež nominovaného BCAA System. Cenu za počin roku 2018 si odniesla komunitná vzdelávacia platforma ZVUK, ktorá v Prahe organizuje workshopy, diskusie, prednášky a vzdelávanie pre hudobníkov a hudobných nadšencov, sústrediac sa hlavne na produkciu elektronickej hudby.

Bílej kluk – streets of memories

Pred samotným odovzdávacím ceremoniálom sa plnohodnotným koncertom predstavil melancholický a vo svojej podstate vskutku depresívny projekt Čáry života Jana Boroša, ktorý predtým pôsobil v kapele Fiordmoss. Melancholický set plný skladieb o autentických životných situáciách a láske v pomalom tempe vkusne doplnila jednoduchá projekcia a čiernobiele outfity členov kapely.

Po ňom sa predstavila pražská skupina Market, ktorá víri vody tradičného gitarového indiečka všade kam príde. Kombinovaním mnohých žánrov od jazzu, cez elektroniku po post-punk vytvárajú príjemné osvieženie na českej hudobnej scéne, ktorej presne niečo takéto v posledných rokoch chýba. Ich živé vystúpenia, ktoré sa nedajú nazvať inak ako „nářez“, bavia prekvapených divákov naprieč vekovými kategóriami, čo bolo vidieť aj na samotnom publiku v sále.

Celý večer zakončili Floex & Tom Hodge, ktorí odohrali ich konceptuálny album A Portrait Of John Doe. Ten vznikol pôvodne v spolupráci s Symfonickým orchestrom Českého rozhlasu, na koncertoch ho ale nahrádza orchester virtuálny. Ich spoločný experiment žije niekde medzi elektronickou a akustickou hudbou a tomu zodpovedá aj koncertné prevedenie celého konceptu, s ktorým zbierajú pochvalné ohlasy všade kde ho predstavia.

Floex, Tom Hodge – Wednesday

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img