8.6 C
Slovakia
štvrtok, 18 júla, 2024
spot_img
ÚvodReportyChris Rea v Prahe potvrdil, že žije pre hudbu
spot_img

Chris Rea v Prahe potvrdil, že žije pre hudbu

Koncom sedemdesiatych rokov ho preslávil jeho chrapľavý hlas a dynamické hranie na gitare. Spevák Chris Rea sa po troch rokoch vrátil do Prahy vrámci turné k najnovšiemu albumu Road Songs for Lovers, ktorý vyšiel v septembri. V utorok večer vystúpil v Kongresovom Centre v Prahe.

Pražskému publiku sa predstavovať nemusí, dôverne ho pozná. Koncertuje tu pravidelne každé dva roky. Tentokrát sa to o rok predĺžilo, lebo mal infarkt a čiastočne mu ochrnuli dva prsty na ruke. To na ňom však vôbec nebolo vidieť. Na pódiu pôsobil, že je plný energie. Po každej jednej pesničke si vychutnal gitarové sólo a pridal k tomu aj decentné tanečné kroky. Podporila ho päťčlenná kapela. Okrem kapely mu oporou boli aj gitary, ktoré počas koncertu obmieňal. Koncert bol dobre zvládnutý aj vizuálne. Atmosféru dopĺňala veľká kulisa svietiacej gitary, v strede ktorej bola obrazovka, na ktorej púšťali projekciu. Táto gitara menila farby podľa atmosféry pesničiek. Každú pesničku dopĺňala nejaká videoprojekcia. Priestor Kongresového centra má skvelý zvuk, čo tiež prispelo ku kvalite koncertu.

Pomalšie, melancholickejšie pesničky striedali s rýchlejšie, dynamické a potom novšie so staršími. Chris Rea zahral pár skladieb z najnovšieho albumu Road Songs for Lovers. Už názov napovedá, čo ho inšpirovalo pri tvorbe albumu. Pozoroval ľudí, keď chodil na dlhé cesty autom a domýšlal si ich príbehy. Bolo vidieť, že na najnovšie skladby publikum reagovalo menej, ako na jeho ostieľané hity. Napríklad pri skladbe Looking for the Summer, ktorá prišla niekedy v polovici koncertu publikum úplne ožilo.

Chris Rea – Looking for the Summer

Chris Rea verbálne komunikuje s publikom minimálne. Občas reaguje na nejaký výkrik, ale jediný krát čo rozprával bolo, keď predstavoval hudobníkov. Napriek tomu energia medzi ním a publikom fungovala. Vrchol koncert dosiahol jednoznačne pri skladbe The Road To Hell. Väčšina sediacich návštevníkov koncertu vyzerala, že by najradšej tancovala, ostatní si to aspoň zaznamenávali na mobilný telefón. Odohrali obe časti skladby a najväčší drive mal práve koniec druhej časti. Potom sa publikum postavilo a venovalo mu obrovský potlesk, po ktorých nasledovali dva prídavky. Jedným z nich bola skladba On the Beach, pri ktorej naplno vynikli melódie Chrisovej gitary. Rozlúčil sa skladbou Let’s Dance a po jej odohratí sa ľudia postavali a tlieskali ďalej. Možno dúfali, že ešte zahrá aj Driving Home for Christmas.

Chris Rea – Let´s Dance

https://www.youtube.com/watch?v=HTSWfM24FFM

Koncert mal spád, hoci sa naplno rozbehol až v druhej časti, kde odzneli overené klasiky. Môže to byť tým, že publikum nemalo ešte tak napočúvané najnovšie skladby, alebo že kapela pri nových skladbách ešte nie je tak zohratá, no návštevníci odchádzali spokojní. Chris Rea predviedol perfektný výkon a vidno, že na pódium patrí a vďaka hudbe sa dokáže odosobniť od akýchkoľvek zdravotných problémov.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img