8.6 C
Slovakia
nedeľa, 26 mája, 2024
spot_img
ÚvodReportyČo priniesli tohtoročné Hviezdne noci
spot_img

Čo priniesli tohtoročné Hviezdne noci

HN-2017-web-slajder-v01b-2Festival, ktorý si za vcelku krátky čas získal veľkú obľubu. Nielen miestni obyvatelia Bytče si prišli rozšíriť svoje kultúrne obzory, ale aj ostatní obyvatelia z rôznych kútov Slovenska.

S netradičnou formou festivalu, ktorý okrem hudby ponúka aj klasické premietanie filmov na plátne sa návštevníci festivalu mohli zastaviť v kaviarni Vitalcafé, ktorá sa nachádzala priamo na námestí. V piatok sa tam diskutovalo o nezávislosti médií a po osemnástej hodine kaviareň navštívil aj literárny hosť Michal Hvorecký. Nasledovný deň boli literárnymi hosťami Michal Baláž, Alena Sabuchová, Pavol Rankov. Prestávku medzi poslednými dvomi literárnymi hosťami vyplnili Pavol Sibyla a Karolína Farská, ktorí diskutovali o korupcii na Slovensku. Na fakt, že festival sa prvý rok nekonal v bytčianskej synagóge sa nikto nesťažoval. Filmovému klubu Bytča, ktorý festival organizoval už tretí rok, sa podarilo festival rozrásť nielen o jeho návštevníkov, ale aj o jeho priestory.

Hviezdne noci – teaser 2017

Na historickom námestí pod lipkami vyrástol stage, na ktorom sa počas štyroch dní odohralo viacero koncertov kapiel prevažne z alternatívnej, slovenskej scény. Line up spustil Stroon, jeho elektronickou hudbou zaručil dobrý hudobný štart festivalu. O vizuálnu stránku show sa postaral Stix, vlastným menom Boris Vitázek. Niekoľko koncertov sa odohralo aj v Sobášnom paláci, ktorý dýchal históriou. Prvým z koncertov boli Veneer, ďalšia dávka elektronickej hudby. Trnavská kapela, ktorá odohrala svoj posledný koncert v roku 2008 sa  na Hviezdnych nociach opäť vrátila na pódium. Piatkový hudobný program bol naozaj pestrý. Inštrumentálna kapela The Ills vystúpila, ako prvá na stagi v kulturáku. Po nej svoj Dj set prestavil Jimmy Pé. V sobášnom paláci o deviatej večer vystúpila Katarína Malíková. V ušiach tých, ktorí sa na ňu prišli pozrieť mohli počuť špecifické skombinovanie folklóru s elektronickou hudbou. Na stagi pod lipkami v piatok vystúpila aj kapela MUS, Says, The Bluebeat, Acute Dos, Dave Brannigan a program pod lipkami ukončila dreampopová kapela Elections in the deaftown. Ani posledné dva dni festivalu nebola núdza a dobrú hudbu. Sobotňajší program odštartoval pesničkár Tomáš Gregor, po ňom sa predstavila prešovská trojica The Void, ktorá zarezonovala svojim psychadelickým rockom. Po nich nasledovala bytčianska kapela Bokom Okolky, rocková kapela Seventh Weapon. Jedným z hlavných headlinerov soboty boli Chiki Liki Tu-a, ktorí svojimi hitmi roztancovali snáď asi každého, ďalším bola kapela Longital, ktorá naplno využívala svoje akustické nástroje. V neskorých večerných hodinách na stagi v kulturáku stihli zahrať Fúzy Múzy a elektronické súrodenecké duo Bulp. Nedeľa patrila trom koncertom a to v podobe Juraja Vačka, Silvie SpeaksChrysa Ellisa.

Avšak, ako sme spomenuli, okrem hudby sa na Hviezdnych nociach premietlo aj viacero filmov. Najväčší zážitok určite zanechal československý film Zem spieva, ktorý sa ešte viac postaral o oživenie našej histórie. Ľudové mladistvá, objav roka na Radio Head Awards 2016 si pripravili k filmu vlastnú hudbu, čím spríjemnili tieto pohľady do minulosti ešte o niečo viac. Kapela sa dokonale vyhrala s tým, v čom sú dobrí a to v spájaní slovenskej tradičnej ľudovej hudby s prvkami džezu. Spojenie premietania historického filmu v historickom múzeu so živou kapelou bolo neopísateľným momentom sobotňajšieho večera.

Aj napriek tomu, že sa festival každým rokom teší väčšej návštevnosti stále tam vládne príjemná, komorná atmosféra. Vďaka Hviezdnym nociam, štyrom dňom, plných hudby, filmu, divadla, umenia a diskusií sa dokážete pozrieť na kultúru trochu iným uhlom pohľadu.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img