8.6 C
Slovakia
sobota, 20 apríla, 2024
spot_img
ÚvodReportyDivoká a energická hudba utopená v nekoncertnom priestore
spot_img

Divoká a energická hudba utopená v nekoncertnom priestore

240EsperanzaSpaldingCourtesyofMontunoProductionsPhotoBySandrineLee

Avizovať na slovenský trh jazzovú hviezdu môže byť ošemetné. Nikto síce nebude spochybňovať kvality či zásluhy, ale naše publikum je stále viac navyknuté na vyhasnutých interpretov alebo „one hit wonder“ kapely.  Preto je vždy dobré, ak avizovaná akvizícia na sebe nejakú nálepku. A to je v prípade Esperanzy Spalding štvornásobné ocenenie Grammy.

Stará tržnica je nešťastným riešením pre usporiadanie veľkých koncertoch. Nikto nespochybňuje jej status architektonickej pamiatky, dokonca má aj pre mnohých hudobníkov isté čaro, ale zvuk pohlcuje ako čierna diera, čo sa ukázalo aj na inak kvalitnom vystúpení Esperanzy Spalding.  Americká hudobníčka Esperanza Spalding smelo presahuje jazzové hranice a dotýka sa aj hudobných žánrov ako pop či muzikál, nad ktorými ostatní jazzmeni ohŕňajú nos, no vďaka tomuto presahu je tak atraktívna aj pre nejjazových fanúšikov.

Esperanza Spalding – Radio Song

Bratislavské Jazzové Dni prekročili na 41. ročníku svoj obvyklý program o jeden špeciálny deň, keďže sa naskytla ideálna príležitosť zorganizovať koncert jednej z najkreatívnejších interpretiek, ktorá sa tak odlišuje od svojich kolegov z brandže. Pritom speváčka a basgitaristka v jednej osobe našla svoj koncertný jazyk na poslednej doske Radio Music Societe, keď ubrala oproti predchádzajúcej nahrávke Chamber Music Society z latino jazzu. V Starej tržnici nemala Esperanza žiadnu pompéznu scénu, ale iba nastavené jemné svetlá a decentné kulisy vytvorili skoro divadelnú atmosféru, k čomu prispel aj herecký výkon samotnej umelkyne. 

Pre slabšie ozvučenie však naplno nevynikli ani miniatúrne zvukové odtiene, ktoré robí jej sprievodná kapela zložená z vokalistov Corey King, Nadia Washington, z bubeníka Justin Tysona a gitaristu Matthew Stevensa, ani jej povestná gradácia. Najmarkantnejšie sa to prejavilo počas „dialógu“ medzi ňou a gitaristom Matthewom, keď nasadený kontrapunkt vyznel nevýrazne.

Esperanza Spalding – Crowned & Kissed

Napriek spomínaným výčitkám ukázala Esperanza svoje vokálne prednosti, dynamickú hru na basgitare a konzistentný hudobný príbeh. Tvorba interpretky si hľadá svojich fanúšikov prirodzenou cestou. Kto má záujem spoznávať nové veci, ten bol určite spokojný.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img