8.6 C
Slovakia
sobota, 22 júna, 2024
spot_img
ÚvodReportyFallgrapp sa v Bratislave predviedli v životnej koncertnej forme
spot_img

Fallgrapp sa v Bratislave predviedli v životnej koncertnej forme

Skupinu Fallgrapp už asi ani netreba predstavovať. Na slovenskej scéne hudobný unikát, len ťažko žánrovo uchopiteľný projekt producenta Jureša Líšku.

Elektronická hudba s akustickým sprievodom, ženským vokálom a slovenskými textami, pôsobí na scéne už niekoľko rokov a s dvoma vynikajúcimi albumami si neustále zväčšuje poslucháčsku základňu.

Osemčlenná formácia okolo producenta Jureša Líšku sa aj v roku 2018 vydáva na turné k albumu V Hmle. Ten si z tohtoročných Rádiohláv odniesol jednu z najprestížnejších cien – stal sa albumom roka podľa poslucháčov. V poradí piata zástavka turné sa konala v bratislavskom Ateliéri Babylon, kde tento mini orchester odohral perfektný koncert. Na samotnej dramaturgii tohto turné je vidno, že za tie roky spravili kopu práce. Skoordinovať 8 + ľudí na pódiu nie je sranda, no v ich prípade to pôsobí ako banalita. Všetko šlapalo perfektne. Tentokrát si na turné zavolali aj dvoch hostí, Jimmy Pé a Samuel Hošek doplnili skupinu pri skladbách z nového albumu.

Odzneli piesne zo starého aj z nového albumu a príjemným prekvapením bol aj Duch mesta od Jany Kirschner, ktorá v ich podaní znela hádam aj lepšie ako originál. Jimmy Pé sa pridal pri skladbe Session, na ktorej hosťoval na novom albume, príjemným spestrením bol už tradične Samuel Hošek, ktorý prispel vokálmi v skladbe V Hmle. Ďalej zazneli skladby ako Zrkadlia nás, Akoby, Vietor, Rieka, I.N.A. či Uspávanka. Jureš zaskočil Juraja Benetina, ktorý hosťuje na skladbe Dym, no medzi hosťami chýbal. Veľmi zvláštnym momentom bola divoká tanečná choreografia obrovského neidentifikovateľného stvorenia, ktoré zahviezdilo aj v klipe ku skladbe Ouagadougou.

Dôležitou zložkou kapely je samozrejme speváčka Nora Ibsenová, ktorá kapele dodáva nielen výnimočný hlas, ale aj charakteristický imidž a charizmu, ktorou priam zalieva celé pódium. Nepotrebuje zbytočnú komunikáciu s publikom, pôsobí prirodzene a upokojujúco.

Fallgrapp – live 2018 Atelier Babylon

Aj keď ich hudba nepatrí medzi najrýchlejšie, o monotónnosti či stagnácií sa nedá hovoriť, show príjemne gradovala. Fallgrapp opäť ukázal, že slovenská hudba by sa mohla hrať v rádiách a zároveň vie byť inovatívna a absolútne originálna.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img