8.6 C
Slovakia
utorok, 18 júna, 2024
spot_img
ÚvodReportyFragile vzkriesili Mercuryho dvanásťčlenným vokálom
spot_img

Fragile vzkriesili Mercuryho dvanásťčlenným vokálom

11754408_1097310303615877_3868611908882769938_o

Populárna slovenská a cappela Fragile predviedla v rámci festivalu Viva Musica! obľúbené piesne Queen v symfonickej – vokálnej podobe.

Fragile vznikli pôvodne ako bočný projekt Braňa Kostku, ktorý takto motivoval známe televízne osobnosti majúce silný vokálny potenciál. Spočiatku v ňom rástla skepsa, či vôbec bude na slovenskom trhu o nich záujem. Ale vypredané sály a platinové albumy museli presvedčiť aj tých najväčších pesimistov. Z projektu sa stala plnohodnotná kapela – zamestnávajúca ľudí na plný úväzok. Kostka tak neúnavne vymýšľa nové projekty, ako napríklad spoluprácu s Richardom Müllerom. Opäť prišla ponuka, ktorá sa neodmieta, napriek veľkej zodpovednosti, pretože piesne Queen pozná naozaj každý a na ich interpretačnej náročnosti si vylámali hlasivky nejedni významní muzikanti. Ľudia však chcú tieto netradičné spojenia a tento presah hudobných žánrov. Zdá sa, že sa presýtili obyčajného zvuku populárnych kapiel a vyhľadávajú symfonickejšiu mohutnosť. Podujatie pod názvom Fragile Queen Symphony sa uskutočnilo vo vypredanej sále NTC Aegon Arény.

Fragile Queen Symphony – live at Viva Musica! 2015

Kým v minulosti sa Fragile, v súčasnom zložení Jana Golisová, Soňa Norisová, Helena Krajčiová, Svetlana Rymarenko, Vilo Csontos, Slávo Košecký, Martin Madej, Kamil Mikulčík a Braňo Kostka, spoliehali iba na svoje hlasivky, tento krát sa ich a cappella de facto premenila na spevácky zbor, ktorý sprevádzal symfonický orchester Sinfonietta Bratislava. Ďalšou zaujímavosťou na samotnom zaranžovaní bolo znásobenie speváckych partov. Hoci samotný Queen používali spoločné vokály v mnohých skladbách, ale Fragile to v aranžmánoch Adriána Havrana, Jany Golisovej a Braňa Kostku strojnásobili na dvanásť spievaných partov. Samotný Mercuryho barytón sa niesol v kombinácii ženského a mužského spevu.

Fragile Queen Symphony – live at Viva Musica! 2015

Speváci si museli pri interpretácii dať dostatočný pozor, aby z toho nevznikla iba zbytočná kópia. Priniesli tak vlastný vklad, základ však zostal autentický. Ak chcete totiž napodobniť majstra speváckej techniky, musíte pristúpiť k tomu s veľkým rešpektom, ale zároveň sa toho nesmiete ani báť. Ako najväčšou nástrahou, okrem Bohemian Rhapsody, sa mohla javiť skladba Barcelona, ktorú Mercury spieval s neprekonateľnou Montserrat Caballé, ale Fragile to zvládli slušne, vďaka prispeniu hosťujúcej sopranistky Simony Houda – Šaturovej.  Kapela pôsobila uvoľnene a Kostka, ako konferencier podujatia vtipkoval, zabával nadšené publikum aj samotných hudobníkov, ktorých tak zbavil všetkého stresu.

Husacia koža, slzy v očiach, dojatie a dokonalý zážitok. Áno, toto dokáže hudba, ak sa správne nasmeruje. A ak sa do nej vložia všetky emócie. Pre niekoho zostane Queen modlou, pre iného je ich príbeh iba kapitolkou v dejinách populárnej hudby. Ale vždy sa oplatí si pripomenúť, prečo bol Freddie a jeho „kráľovná“ tak výnimočná.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img