8.6 C
Slovakia
streda, 17 apríla, 2024
spot_img
ÚvodReportyGRAPE FESTIVAL 2012 – Report
spot_img

GRAPE FESTIVAL 2012 – Report

Slovakiaaaa, Grape make some noiseeee  !!!

Tieto slová a pokriky sa rozliehali piešťanským letiskom celý víkend. Už tretí ročník multižánrového festivalu Grape prilákal na toto hudobné miesto tisíce divákov. Nadšenci dobrej popovej hudby si prišli na svoje a určite neoľutovali. Okrem skvelej a kvalitnej hudby ponúklo množstvo sprievodných akcií, umelecké maľovanie, filmy, bicyklové rely, U rampu, obchodíky v Urban Markete a množstvo jedla a pitia za prijateľné ceny. Z Grape festivalu sa stáva výborné koncertné miesto, ktoré každým rokom zrie do kvality ako to hrozno a víno v ich názve..

Pozvoľnejší piatok patril skupinám ako Funny Faces, Rara Avis alebo britský gitarový Wolf Gang. Tí si hranie prvýkrát na Slovensku veľmi užívali a ako neskôr dodali na svojej stránke na facebooku; ,, Fantastické publikum, jednoznačne najlepšie pred akým sme vôbec doteraz hrali. “ Tento rok si Grape zvolil dve väčšie hlavné miesta, okrem hlavného open air Main stage aj menší krytý Seat Ibiza stage. Ten bol vnútri na strope krásne vyzdobený igelitovými girlandamy. Umelecký nádych, spolu zo svetelnou hrou dodal tomuto pódiu vznešený nádych. Na hlavnom pódiu sa predstavili už ostrieľaní rezidenti festivalu – The Subways. O kvalitách ich hrania sa ani netreba zmieňovať, skvelí ako vždy. Aj s bonusom Unplugged koncertu. V Seat Ibiza stane sa predstavili skupiny ako Puding Pani Elvisovej, Le Payaco a spomienkový koncert skupiny Noisecat. Melancholické skladby a ponurá nálada v podaní slovenských speváčok boli venované tragicky zosnulej hudobníčke Alžbetke Bety Majerníkovej.

Najväčší piatkový hudobný šok ale ukázali electro-punkový The Bloody Beetroots. Na slovenské pomery relatívne neznáma elektronická zostava, ktorá to rozbalila vo veľkom štýle. Verím, že zo začiatku slovenské publikum ani netušilo, čo od tejto neznámej skupiny môže čakať. K tomu ešte tie čierne divné kožené obleky a masky zahaľujúce celú tvár. Pochybnosti šli ale bokom hneď od úvodných masívnych tónov DJ setu Sira Bob Corneliusa Rifa. Dav šalel, tancoval a vlnil sa vo vlnách rytmu tanečného štýlu. Takmer dvojhodinový set nedal nadšeným divákom vydýchnuť a všetky ruky boli hore. Energia a spolupráca s obecenstvom bola neuveriteľná, famózna show a mega tanečný úlet  Dúfam, že k nám ešte raz zavítajú..

Po pretancovanom piatku si mohli diváci Grape festivalu oddýchnuť v stane IFFBA stage, ktorý okrem tradičných besied ponúkol aj rozhovory, diskusie, literárny klub alebo staré známe kultové filmy ako Dívka na košteti alebo Vesničko má středisková. Páči sa mi, že Grape sa venuje aj športovým aktivitám a okrem U-rampy pre skateboardistov, ste si mohli zaskákať na provizórnom basketbalovom ihrisku, previezť sa na bikoch do Piešťan, alebo si len tak zasurfovať na doske vo vodnom bazéne. Super nápad, pohybové aktivity vždy podporujeme. O2 spolu s Grape sa zas postaralo o dress code návštevníkov, foto v štýlovom ráme vo farbách spoločnosti, nabíjačkárne alebo odpočívarne.

V sobotu to vyzeralo na silný dážď, mračná nad letiskom neveštili nič dobré. Našťastie sa počasie umúdrilo a nechalo Grape suchý. To sa o hudobných skupinách a obecenstvu povedať nedalo. Briti New Ivory, českí chlapci Tata Bojs a najmä Laskyho skupina Para nás spotili svojimi tradičnými hitmi. Trošku glamouru a chillout nálady so sebou priniesla šarmantná speváčka Skye Edwards s kapelou Morcheeba. Vysmiata s iskričkou v oku a nezameniteľným trip hopovým hlasom docupitala vo vysokých lodičkách na pódium a predviedla jedno z najlepších open air live predstavení. Možno si to užívala aj preto, že to bol posledný koncert tohto leta pred ich zavretím sa opäť do štúdia. Milá a prekvapená ostala aj z darčeku, ktorý dostala od divákov. Nikto by nečakal, že si z ušúľaného jointu potiahne, milá to uhrala na zábavu, a akoby súčasť komornej atmosféry jej vystúpenia. Verím, že napriek nelegalizácii a zákazu fajčenia marihuany na verejnosti to radní páni Skye a Grape odpustia 😉 Morcheebovský štýl down tempo, staršie veci ale aj nové skladby z albumu Blood Like Lemonade si všetci užili a vychutnali. Rozhodne jej koncert bol krásny zážitok na ktorý sa nezabúda.

Hmmm, a to čím boli v piatok pre divokých fanúšikov The Bloody Beetroots, boli v sobotu londýnska skupina Modestep. Jedno obrovské energické peklo. Drum n´ bassové a dubstepové šialenstvo. Som mala pocit, že títo štyria chlapci ten Seat Ibiza stan rozložia a zvalia, diváci sa tlačili a skákali ako besní. No niet sa čo čudovať, fantastické predstavenie ktoré predviedli by zobudilo aj mŕtveho. Stan praskal vo švíkoch, bola radosť pozerať na vysmiate tváre tancujúcich. Bola to ohromná sila akou spolupracovali s davom. Ten sa hojdal v pravidelných rytmoch dopredu a dozadu. Bola to nádhera a absolútna dokonalosť. Určite si všetci v tom momente priali, aby toto hudobné besnenie nikdy neskončilo a trvalo to večne. Ja osobne som za to, aby Modestep opäť navštívili Slovensko a predviedli sa v úplnej paráde  na samostatnom koncerte. Určite si nenecháme újsť 😉 Nič dlžný neostal divákom ani spevák a talentovaný hudobník zo skupiny Example, ktorého hlasový fond ste tiež mohli počuť na Grape. Odohral všetky svoje hity zo svojej krátkej kariéry ako Kickstars, Stay Awake, Natural Disaster alebo Change The Way You Kiss Me.

Festival Grape sa za tri roky vypracoval na slušný letný festival, ktorý dokáže ponúknuť mnoho z kvalitnej a svetovej popmusic. Zlepšuje sa každým rokom, všimli si ho už aj sponzorské firmy, ktoré neváhajú investovať svoje peniaze do tohto projektu. Zaslúžene,  a je to cítiť na každom kroku. Organizátori môžu byť tento rok spokojní, rovnako ako aj my fanúšikovia. Veď zažiť opäť jeden nádherný víkend s kopou kvalitných hudobníkov doma je…tak nádherné a slovenské 😉 Už nemusíme chodiť za kvalitou von za hranice, vieme ukázať, že o zahraničné kapely a spevákov sa vieme rozhodne postarať aj my. A najvďačnejší a najvernejší ostáva aj tak slovenský fanúšik, ktorý vie precítiť hudbu srdcom. Verím, že aj hudobníkom sa u nás páčilo a radi sa k nám opäť vrátia. My ich budeme už netrpezlivo očakávať

Autor: Blanka Šimončičová
Foto k článku: Blanka Šimončičová

Fotoreport: Stanči Karellová
Pre: musicpress.sk, hudba-music.sk
Dňa: 13. august 2012

 

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img