8.6 C
Slovakia
sobota, 20 júla, 2024
spot_img
ÚvodReportyHardcoroví veteráni odovzdávajú svoje skúsenosti - report
spot_img

Hardcoroví veteráni odovzdávajú svoje skúsenosti – report

Persistence Tour 2012 – Crushing Caspars, Lionheart, Walls of Jericho, Terror, Biohazard, Suicidal Tendencies – 25.01.2012 Gasometer – Viedeň

Putovný festival Persistence Tour opäť po roku priniesol veľké skvosty z početnej hardcore scény. Viedenskí koncertný stánok Gasometer je hlavne v zime, útočiskom mnohých zámorských skupín pre ktorých sa stal záchytným bodom Rakúska a východnej Európy. Akcia nemala napriek nabitému koncertnému februáru problém zaplniť halu. Večer otvorila nemecká hardcore banda Crushing Caspars s old schoolovým prevedením a Lionheart, ktorý smerujú svoj hardcore na hranicu s metalom.

Na podobnej úrovni sa prezentovali Walls of Jericho s charizmatickou speváčkou Candace Kucsulainovou. Kapele býva najviac vytýkaná štúdiová nevyrovnanosť, keď na albumoch dosahujú rýchlo únavu z materiálu, ale ich koncerty sú dynamické. Obzvlášť hrdelný prejav Candace kulminoval s kadenčnými bicími prechodmi.

Ich krajania, americký Terror, posunuli večer do punkovejších vôd. Gitary boli priamočiarejšie a rytmické pôsobenie bicích bolo rýchlejšie. Kým predchádzajúce metalcorové kapely viac spomaľovali a menili tempo, Terror vychádzal z rytmu lineárne. Tieto štyri kapely boli príjemným sústom pred hlavným legendárnym dvojchodom.

Biohazard a Suicidal Tendencies, to je dokopy 54 rokov pôsobenia a 17 štúdiových albumov s obrovským presahom. Obe kapely vydávajú tento rok nový album, respektíve Biohazardu sa ho už podarilo vydať. Biohazard sa snažia pokračovať aj po strate tváre kapely speváka Evana Seinfelda. Ten odišiel minulý rok. Nového speváka nehľadali a vyriešili to presunutím speváckych povinností na gitaristu Billy Graziadeia, ktorému ostatní vypomáhajú vo vokáloch. Aj, keď Bill nemá tak sýty hlas, charizmou sa Evanovi vyrovnáva a ukazuje sa, že rolu lídra dokáže uhrať.  Biohazard kedysi ukázali HC scéne, že spojením s rapom viac získajú než stratia. No po Evanovom odchode stratili speváka, ktorý vedel frázovať s hovoreným slovom a preto rapový nádych z ich pesničiek trochu zmizol. Možno aj preto vo Viedni hrali rýchlejšie než sme zvyknutí z nahrávok.

Persistence Tour uzatvárali v ten večer naj technickejší hudobníci – Suicidal Tendencies. Ich tvorba je veľmi pestrofarebná, vychádzajúca z mnohých hudobných štýlov. Vo Viedni hrali aj staré skladby z prvej epochy kapely, ale prerábali ich do nových aranžmánov. Tým pádom boli viac funkovejšie, aj keď hardcorový drajv im nechýbal. Vznikla zaujímavá kombinácia, ktorá kapela prezentuje hlavne vo svojej novej tvorbe. Funková basgitara Stephena Brunera bola najvýraznejšia a striedavo naliehala na rytmus, inokedy na melódiu. Basová linka nebola jediným výrazným tematickým zdrojom, lebo hneď dvojica gitaristov vedela k nej pridať známe gitarové riffy. A do toho šiel skvelý prerývaný rytmus bicích.

Akcia vypálila výborne, opäť rakúska presnosť išla aj vďaka organizátorom zo Skalar Music na doraz. Jednotlivé kapely začínali načas, čo ocenili hlavne priaznivci z okolitých miest a štátov, ktorých prišlo požehnane.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img