8.6 C
Slovakia
piatok, 24 mája, 2024
spot_img
ÚvodReportyHip Hop Žije 2017 vyšiel aj napriek komplikáciám
spot_img

Hip Hop Žije 2017 vyšiel aj napriek komplikáciám

h (31)Minulý víkend sa na Zlatých pieskoch uskutočnil piaty ročník najväčšieho hip-hopového festivalu na Slovensku Hip Hop Žije. Brány festivalu sa pre návštevníkov otvorili už o tretej poobede.

Hlavný stage otvoril DJ Spin, ktorý odohral dve hodiny. Do areálu postupne začalo prichádzať viac ľudí, pre ktorých bol okrem koncertov pripravený aj sprievodný program. V piatok si mohli napríklad namaľovať graffiti na 40 metrovej otvorenej stene. Ženy mohli počas celého festivalu relaxovať v zóne určenej výhradne pre nich. V Rooftop stánku si mohli návštevníci zatočiť kolesom šťastia a vyhrať rôzne ceny, ako napríklad tenisky. Okrem Main Stagu si mohli návštevníci vypočuť koncerty na troch ďalších pódiách: Urpiner Stage, DJ is not jukebox Stage a Ja som funky Stage.

Na hlavnom pódiu sa postupne vystriedali účinkujúci ako Adiss, Vladis a Gramo Rokkaz. Neskôr vystúpil Delik, no nie ako Moja Reč, ale sólovo a hudobne ho podporil Grimaso, spolu s ktorým nedávno vydali spoločné EP s názvom Dvojitý zásah. Premiéru na Hip Hop Žije malo české zoskupenie Azurit Kingdom: Sergei B. & Pastor. Rovnako z Čiech prišiel vystúpiť aj raper Marpo so svojou crew TroubleGang. Po ňom na hlavnom pódiu vystúpilo zoskupenie SAS z Veľkej Británie, ktoré si získalo publikum a predviedlo perfektnú show. Po nich na hlavnom pódiu vystúpil Pil C, ktorý zahral skladby z jeho debutového albumu Hype, ktorý vyšiel koncom minulého roka. Nasledoval Ego, ktorého spoza DJ pultu podporil Dalyb. Na konte majú viacero spoločných skladieb, no najznámejšou je asi skladba Fascinujúce, ktorá zahrali aj naživo. Spomínaní účinkujúci vystupovali pol hodinu až 40 minút, no asi hodinové vystúpenie predviedol Separ a jeho zoskupenie DMS. Zahral aj skladby z jeho najnovšieho albumu Pancier. Na konci vystúpenia si na pódium pozval aj svoju partnerku, speváčku Tinu. Vystúpenie Majka Spirita H16 bolo po polnoci prerušené. Na pódium prišiel moderátor Osťo a poprosil návštevníkov, aby všetci urýchlene opustili areál a presunuli sa do nadzemných garáži neďalekého obchodného domu Styla. Tieto priestory si zabezpečili organizátori v prípade nepriaznivého počasia. V areáli Zlatých pieskov niekto nahlásil bombu. Všetci odchádzali z areálu sklamaní a nahnevaní.

Napriek komplikáciám areál po preverení okolo druhej znova otvorili a program mohol pokračovať. Fanúšikovia sa dočkali aj vystúpenia amerického rapera Riff Raffa. Jeho vystúpenie však mnohých sklamalo, keďže rapoval na playback. Po prvom takmer vydarenom dni všetci dúfali, že druhý deň bude bez akýchkoľvek komplikácií. Areál síce otvorili o hodinu neskôr, no snažili sa doplniť všetky vystúpenia, ktoré boli kvôli komplikáciám zrušené. Ani v sobotu nechýbal sprievodný program v podobe beach volejbalového turnaja, streetbalového turnaja, exhibície graffitov z vesmíru na 40 metrovej dlhej stene. Ako každý rok, aj teraz sa na Hip Hop Žije konal battle. Po prvýkrát sa tam uskutočnila kvalifikácia na svetové finále Outbreak Europe. Kvalifikovala sa dvojica slovenských bboys Daniel Oliver a ako jednotlivec sa kvalifikoval bboy z Ukrajiny, ktorý si hovorí Sapa.

Riff Raff – Carlos Slim

Sobotný program otvorila diskusia so Separom. Nasledovali koncerty 5R, Aless a Majselfa. Potom vystúpilo zoskupenie Ty Nikdy v zložení Idea, Boy Wonder, Mc Gey, Matys a DJ Fatte. Vystúpenia Blakkkwood Records Supercrooo presunuli na Urpiner Stage, aby mohli na hlavnom pódiu vystúpiť H16. Ešte predtým však vystúpil Supa spolu s Jozefom Engererom, ktorí spolu tvoria Moju Reč. Po nich nasledoval koncert MOMA, ktorý predviedol najnovšie skladby z albumu Rival II, ale aj staršie pesničky. Po ňom nasledovalo už sľubované vystúpenie Majka Spirita, ktorého podporili aj ďalší členovia H16 Cigo a Otis. Zahrali notoricky známe skladby, ktoré si pospevovalo celé publikum. Skrátené vystúpenie mala slovenská skupina L.U.Z.A., keďže prenechali časť svojho času českému zoskupeniu Supercrooo, nakoľko fanúšikovia boli nespokojní, že ich vystúpenie presunuli na Urpiner Stage. Pre návštevníkov mal vystúpenie pripravené aj Strapo, ktorí si získal publikum chytľavými beatmi a trefnými textami. Nasledovala krátka pauza a príprava pódia na vystúpenie Rytmusa. Spomedzi všetkých vystupujúcich mal jednoznačne najväčšie publikum. Predviedol skladby z jeho najnovšieho albumu Krstný otec, napríklad Povolanie syn a Motivujem mladých ľudí. Nechýbala však ani jeho staršia tvorba, zahral napríklad skladby z albumov E.R.A. či Bengoro. Fanúšikovia s ním rapovali každú jednu pesničku. Na konci koncertu si na pódium pozval Majka Spirita a poďakoval mu za spoluprácu.

Po skončení Rytmusovho koncertu už všetci čakali len na headlinera festivalu – Fat Joa. Príprava pódia tiež zabrala nejaký čas, no tesne pred druhou hodinou na zjavil na pódiu. Svetoznámy americký raper, ktorý začínal ešte v 90. rokoch priniesol na Zlaté piesky skvelú atmosféru. Návštevníci si mohli naživo vypočuť jeho nestarnúce hity ako napríklad Lean Back, We Thuggin, Twinz či What’s Luv. Nechýbali ani jeho najnovšie pesničky z albumu Plata o Plomo, ktorý má spolu s Remym Ma. Presne z tohto albumu pochádza skladba All The Way Up, ktorá bola dlho na popredných miestach hudobných rebríčkov a bola nominovaná na ceny Grammy. Táto pesnička roztancovala všetkých fanúšikov. Program potom ešte pokračoval na ďalších pódiách do rána.

Fat Joe – Ballin‘ ft. Wiz Khalifa, Teyana Taylor

Minulý rok sme na festivale Hip Hop Žije boli svedkami fiaska. Kvôli búrke bol zrušený takmer celý sobotný program a nevystúpil ani headliner Pusha T. Fanúšikovia boli nahnevaní a sklamaní. Je vidieť, že organizátori tento rok zapracovali na zlepšení organizácie a zabezpečili aj záložný plán v prípade nepriaznivého počasia. Aj napriek evakuácii a prerušeniu programu boli schopní doplniť zrušené vystúpenia. Okrem toho zmenili aj rozloženie areálu a zväčšili VIP zónu. Vystupujúci aj publikum na piatom ročníku festivalu vytvorili neopakovateľnú atmosféru.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img