8.6 C
Slovakia
piatok, 24 mája, 2024
spot_img
ÚvodReportyJammie Cullum predviedol Bratislave svoj "chuligánsky jazz"
spot_img

Jammie Cullum predviedol Bratislave svoj „chuligánsky jazz“

imagesJammie Cullum; Ondřej Brzobohatý – 19.06.2014 – NTC Aegon Aréna – Bratislava

V predvečer otvorenia urbanizačného festivalu BA City Beat sa odohral výnimočný koncert britského skladateľa a hudobníka Jamie Culluma. Pri tejto príležitosti sa predstavil v takmer dvojhodinovom vystúpení, ktoré bolo nabité emóciami.

Ako predskokan sa ukázal muzikant Ondřej Brzobohatý. V súčasnosti jeden z najvýraznejších ( no aj mierne preceňovaných) českých spevákov úspešne pracuje na svojej paralelnej hudobnej aj filmovej kariére. V Bratislave sa predstavil v rámci svojho propagačného tour k albumu Identity pred niekoľkými týždňami. Mnohí sa preto pýtali nad správnosťou rozhodnutia organizátorov, ale istá logika tam predsa len bola prítomná. Veď práve hravý spevácky štýl Ondřeja mnohí prirovnávajú ku Cullumovi. Vo svojich pesničkách necháva doznievať osemdesiatkový funkový štýl alá Princ so súčasným swingovo tanečným prejavom Justina Timberlake. Jeho príjemné vystupovanie, ale nevzbudilo veľký záujem.

Ondřej Brzobohatý – And The Oscar Goes To


 

Presne o ôsmej hodine so skladbou The Same Thing otvoril svoje premiérové slovenské vystúpenie Jamie Cullum. Britský spevák sa poctivo pripravil nielen na koncert, ale aj na domácu atmosféru, ktorá je vždy iná a špecifická. Od začiatku pulzoval do zaplnenej NTC Aegon Arény svoju charizmu a ukázal svoj najväčší potenciál. V energických skladbách sa premieňal jeho pohyblivý vokál do dynamickej premeny.

Jamie Cullum – live in Bratislava 2014


 

Kým väčšina jazzmanov ponúka naživo len typické mykanie hlavou, plecami so sústredením, ktoré akoby hovorilo „veď to čo teraz hrám, je to najdôležitejšie na svete“, Jamie robí pravý opak. Je to šoumen, ktorý vie, že komunikovať musí nielen prostredníctvom hudby. Spevák pracuje s emóciami a čiastočne aj s eufóriou, keď pokojné jazzové časti eskaluje do popových refrénov.

Jamie Cullum – live in Bratislava 2014


 

Ortodoxní jazzmani by iba neveriacky krútili hlavami nad jeho „rúhačským štýlom“(keď niekoľko krát vyskočil na klavír) či šaškovaním, ale Cullum si je veľmi dobre vedomý, že v dnešnej dobe musí zaujať viac než len známymi pesničkami.

Jamie Cullum – Pure Imagination


 

Cullumovi hudobníci vôbec nepôsobili ako sprievodný band, ale naplno sa zapájali do diania. Spevákove melodické vokálne trilky podporili plnou harmóniou a pestrým rytmom. V skladbe Save Your Soul sa pripojila aj hosťujúca kubánska speváčka Glenda Lopéz (a či už to bolo z protekcie, alebo výnimočnosti nech si spraví každý svoj názor).

Jamie Cullum – Save Your Soul

https://www.youtube.com/watch?v=lforBOAy5QE


 

Samozrejme Cullum je oproti iným svetovým improvizátorom na omnoho slabšej úrovni, takže jeho beatbox s fragmentami svetových hitov síce pobavil, ale v mnohom ukázal ako zaostáva za podobným prejavom Bobby McFerrina a mnohých ďalších.

Jamie Cullum – When I Get Famous

https://www.youtube.com/watch?v=Me3FR5BcK8E


 

Jamie Cullum komunikoval so slovenskými  divákmi asi ako málokto. Prispôsobil náladu v publiku a využíval každý moment, ktorý sa v ňom odohral, na glosovanie. Dramaturgia dvojhodinového koncertu gradovala až do záverečného intímneho prídavku s klavírom.

| autor: Daniel
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img