8.6 C
Slovakia
štvrtok, 18 júla, 2024
spot_img
ÚvodReportyJarný džezový deň Martina Valihoru osviežil Bratislavu aj Košice
spot_img

Jarný džezový deň Martina Valihoru osviežil Bratislavu aj Košice

one-day-jazz-festival-2014One Day Jazz Fest – Eugen Vizváry & Friends; Chris Dave & The DrumHedz – 12.04.2014 – Ateliér Babylon – Bratislava

Jeden z najlepších slovenských bubeníkov Martin Valihora, sa už dlhé roky snaží oživiť náš hudobný život. Jeho organizačné aktivity v posledných rokoch kulminujú na jarnom festivale One Day Jazz Festival. Tento rok prešlo podujatie niekoľkými zmenami. Vo svojej bratislavskej časti sa vymenilo prostredie estrádnej haly Istropolisu za klubové miesto Ateliéru Babylon. Negatívnou črtou bola horšia zvuková kvalita v niektorých častiach klubu a znížený komfort, no Valihorov zámer pritiahnuť viac mladých ľudí vyšiel na sto percent.

Koncept festivalu spája najkvalitnejších slovenských interpretov a svetovú, po väčšinou americkú jazzovú špičku. A prináša pre strednú a mladú generáciu jej súčasnú urban music podobu.

One Day Jazz Festival – teaser 2014


 

Festival venoval špeciálnu pozornosť klaviristovi a skladateľovi Eugenovi Vizváry.  Vo svojich 37 rokoch totiž vydal debutový album s názvom Part One,  na ktorom sa podieľalo mnoho hostí, ktorých si Eugen  zavolal aj na koncertnú prezentáciu. Vyše hodinu aj pol dlhý koncert bol rozdelený na dve polovice. V prvej inštrumentálnej časti predviedla zostava Oskar Rózsa (basgitara), Radovan Tariška (saxofón), David Hodek (bicie nástroje) a Eugen Vizvári (klávesy) klasický slovenský jazz s množstvom tém, ktoré sa snažili hudobníci spojiť do jedného aranžérskeho celku. Občas zaškrípala komunikácia a to najmä medzi saxofonistom Radom Tariškom a Eugenom Vizvárym.

Eugen Vizvári – Part One teaser


 

Niektoré sóla zostali nedokončené, iné už v zárodkoch nahradila rytmická sekcia. Tá bola na vyspelej úrovni a posúvala skladby voľným tempom. Po krátkej prestávke, keď Martin Valihora spolu s riaditeľom Hudobného Fondu Matúšom Jakabčicom pokrstili Eugenov album, nasledovala druhá polovica, ktorá prešla do soulovej a sviežejšej polohy, vďaka vokálnej interpretácii Anity Soul. Rytmika doplnená bratmi Bugalovcami a Martinom Valihorom sa podriadila jej jemnému,  no výraznému hlasu, svižným funky rytmom.

Eugen Vizvári & Anita Souls – Part One live One Day Jazz Košice 2014


Po skončení koncertu rozohrial svojimi old schoolovými beatmi už tak horúce pódium DJ Vec a pripravil pôdu pre headlinera festivalu – amerického bubeníka Chris Dave, ktorý vystúpil so svojou sprievodnou kapelou The DrumHedz v zostave  Isaih Sharkley (gitara), Keyon Harold (saxofón), Nicholus McNacka (basgitara). Chris Dave patrí k najvyťaženejším a najviac rešpektovaným mladým postavám súčasného amerického jazzu. Aj, keď ho vo veľkej miere ovplyvnil Miles Davis či John Coltrane, nebráni sa ani hudobným štýlom ako hip hop, či R & B. Chris Dave spája umeleckú formu so zábavou a bojuje proti upätosti intelektuálneho jazzového marazmu. Je fúziou sexappealu a estetickej modernosti a jeho zvukové laboratórium je vzrušujúce aj pre bežných poslucháčov.

Chris Dave & Drumhedz – live at Manchester 2013


Formulácia Drumhedz kvarteta vychádza z jazzovej tradície, ale je pokrytá popovým zvukom. Chris Dave, prezývaný aj „Kráľ paličiek“ sa vyžíva vo voľnej interpretácii rytmu, s ktorým  narába neuveriteľné veci. Chris využíval vertikálne celý svoj priestor na množstvo prechodov, ktoré spestrili celkovú dynamiku kompozícií.

Chris Dave & Drumhedz – live at One Day Jazz Košice 2014


Koncept projektu Drumhedz  je založený na vytvorení fiktívneho audio mixtapu, na spôsob zvukovej koláži, ktorá je vytvorená zo známych popových a jazzových motívov (skladby Herbie Hancocka, Kenny Garretta, Wayne Shortera, Mike Sterna, Outkast, či tradicionálka Amazing Grace). Dave vytváral medzi skladbami širokouhlé breaky na spôsob groove a ďalším štiepením zachádzal až do poly rytmu. Sólové nástroje nevybočovali z tohto pôdorysu a Haroldova trúbka menej rušila, než Tariškova interpretácia z predchádzajúceho vystúpenia, kde Radovan používal až príliš násilný témbr.

Chris Dave & Drumhedz – live at One Day Jazz Košice 2014


Zaplnený Ateliér Babylon sa bavil až do poslednej noty,  aj keď jednoznačný  úspech mala pred záverečná citácia sklady Hey Joe od Jimiho Hendrixa, v ktorej sa vybláznil nielen Chris, ale predovšetkým gitarista Isaih Sharkley. Z tohto  projektu však bolo cítiť, že charakteristický zvuk súčasného amerického jazzu, začína naberať určité stereotypy,  hlavne v sólových nástrojoch (návštevníci tohto podujatia a koncertu Christiana Scotta v Nu Spirite by to mohli potvrdiť). Chris Dave je však natoľko invenčným hudobníkom,že si dá na to určite  pozor.

| autor: Daniel (zdroj videí internet)
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img