8.6 C
Slovakia
štvrtok, 18 apríla, 2024
spot_img
ÚvodReportyGhymes - tridsať rokov na pozadí slovenského nezáujmu
spot_img

Ghymes – tridsať rokov na pozadí slovenského nezáujmu

ghymes (17)Ghymes – 09.04.2014 – Stará Tržnica – Bratislava

Fenomenálna maďarsko – slovenská skupina Ghymes je zvláštnym úkazom. Na našom území je veľkou neznámou, väčšinou vyhľadávanou iba ozajstnými fajnšmekrami, no u našich južných susedov je to klenot a v zahraničí patrí k obľúbeným vývozným artiklom.

Ghymes je nežným dielom dvoch bratov – Tamása a Gyulu Szarka, ktorí začínali v obci Jelenec. Práve toto miesto sa pre nich stalo symbolom všetkých krásnych maďarských dedín na Slovensku. Prvých desať rokov svojej existencie sa Ghymes trápili po rôznych okolitých kulturákoch a popri tom nahrávali svoje albumy. Zo začiatku sa venovali interpretáciu ľudových skladieb, ktoré zbierali z rôznych starých spevníkov a následne ich upravovali rôznorodými aranžmánmi.

Ghymes – A bor a vér live  Szikraszemű lemezbemutató 2011


 

Ghymes začínali ako čistý sedmohradský sláčikový folklór, až na tretej platni sa vykryštalizovali ako autorsky plodná dvojica.  Tamás sa začal viac zaoberať textovou časťou, keďže sa už od malička písal básne.  V jeho textoch sa odráža tradičná maďarská lyrizovaná poézia, ako aj moderný prozaizmus Sándora Máraia, či erotické, biblické a regionálne aspekty. Aj vďaka tomu sa mohla tvorba kapely posunúť pestrejším smerom.

Ghymes – Január live Szikraszemű lemezbemutató 2011


 

Ghymes odohrali počas svojej tridsať ročnej kariéry viac ako 3 000 koncertov. A práve pri príležitosti svojho okrúhleho jubilea sa rozhodli vydať bilancujúce dva dvoj albumy a v rámci svojho európskeho turné odohrať aj niekoľko koncertov na Slovensku. V Bratislave sa predstavili po štyroch rokoch,  v priestore Starej Tržnice, na samotné pozvanie producenta ich nahrávky Pavla Maruščáka. Aj, keď výlučne spievajú iba v maďarskom jazyku (výnimku tvoria iba dve bonusové piesne na albume Héjavarázs) na koncerte zneli príhovory v dvojjazyčnej mutácii.

Ghymes – Szárnyaskezű szeretők live Aréna 2014


Bratia Szarkovci vravia, že Ghymes funguje ako združenie dvoch sólistov, ktoré si pozýva na zvyšné nástroje rôznych hostí. Kapela má mnohých stabilných členov ( klávesista Csaba Kún s nimi spolupracuje už 20 rokov), ostatní sú iba na hosťovaní či na výpomoci pri veľkých koncertoch.

Ghymes – Messzerepülő live Aréna, 2014


 

Tamás je husľovým virtuózom, ktorý niekedy diriguje svoj súbor na spôsob primáša, inokedy je iba tichým prísediacim so svojim podmanivým hlasom. V altových polohách ho dopĺňali  mladé vokalistky, ktoré mali v sebe šarm aj nebezpečnú podmanivú vášeň grófky Bátoriovej.

Ghymes – Tüzet viszek live Aréna, 2014

http://www.youtube.com/watch?v=Cm5TExofSQc


 

Kompozičná činnosť skupiny Ghymes je rôznorodá a na bratislavskom  koncerte sa tak vedľa seba ocitli temperamentné ľudovky s čardášovým charakterom, ako aj zádumčivé a temné balady typu Akkor is 56, v ktorej sa rozpráva o minulosti maďarského ľudu poznačeného krvavým odtlačkom socializmu. Tradičné nástroje ako tekvicová citara boli v zaujímavom kontraste s modernými syntetizátormi, či saxofónom, ktorý vypĺňal sólistické časti spolu s husľami.

Ghymes – Vágyalku (Aréna, 2014. január 4.)

http://www.youtube.com/watch?v=IGa_5Nnx7V8


 

Gyula Szárko vystriedal okrem kontrabasu, aj basgitaru či veľký bubon. Chvíľu to na javisku vyzeralo, ako v starom orientálnom bazáre. Tamás mal už na konci koncertu unavený hlas počas príhovorov, no akonáhle začal opäť spievať, ten šelest prešiel do poetického šepotu. Počas koncertu bol maximálne sústredený, ako by bol vo svojom vlastnom „Smaragdovom meste„.

Ghymes – Smaragdváros live 2012


 

Ghymes zrejú ako dobré maďarské víno, aj po tridsiatich rokoch vedia stále prekvapiť emotívnym a sugestívnym koncertným pocitom. Ghymes sú dodnes šíriteľmi krásnej maďarskej kultúry s tradíciou Ferenza Liszta, či Béla Bártoka a dokazujú, že ich kultúrny svet je autonómne od toho politického, ktorý bohužiaľ deformuje povedomie o Maďarov a nevypovedá o ich skutočnej hodnote.

| autor: Daniel
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img