8.6 C
Slovakia
utorok, 28 mája, 2024
spot_img
ÚvodReportyKoncert Monte Rosa: Atmosféra ako v osemdesiatych rokoch
spot_img

Koncert Monte Rosa: Atmosféra ako v osemdesiatych rokoch

dm (3)

Legenda Monte Rosa umožnila asi dvom stovkám verných fanúšikov doslovný časovrat. Na sobotňajšom koncerte, 20.februára 2016 v British Rock Star klube, odpálila koncert, ktorý i členom kapely pripomínal časy ich najväčšej slávy.

Spomienky na osemdesiate roky, na časy rozbiehajúcej sa elektronickej scény v Československu ožili približne v dvoch stovkách fanúšikov na jedinečnom vystúpení kapely Monte Rosa. Hodinu pred koncertom bolo z každej strany počuť intenzívne „Na tom som vyrastal!“, „Hudba mojej mladosti.“, „Pamätáš si na PKO?“. Hoci Monte Rosa dnes hráva už len veľmi málo, sobotňajšie publikum ich texty nezabudlo. Aj samotní členovia kapely sa cítili ako v spomínaných osemdesiatych. „Ľudia našu hudbu reflektovali presne takým istým spôsobom. Vtedy bolo síce na koncerte tisícpäťsto ľudí, teraz sme to mali v trošku menšom počte, ale tá atmosféra bola veľmi podobná,“ porovnáva klávesák Ivan Bistroš Babocký. „Bolo to obdobie, kedy boli naozaj ťažko-zohnateľné lístky na náš koncert, napríklad v PKO, a tiež v Novom Meste nad Váhom a Dubnici nad Váhom. Považie bolo naše silné zázemie. Škoda, že sme to vtedy viac nevyužili,“ dopĺňa ho s nostalgiou kolega spoza klávesov Jozef Bombo Bomboš.

Monte Rosa – Zatiaľ čo spíš

Kapela, ktorú zvyknú označovať za kultovú, v tých časoch dokázala tak vyburcovať dav, že im strhávali aparatúru. „Vždy som preferoval komunikáciu s ľuďmi. Koncert musí žiť. Akonáhle spevák prestane z pódia komunikovať, tak je to podľa mňa o ničom a chladné. Rád zapájam fanúšikov,“ povedal spevák Milan Monte Bartalský, ktorý dostával pri najväčších hitoch publikum i teraz do varu. Fanúšička Mani sa na sociálnej sieti vyjadrila, že okrem jej hlasiviek dostali zabrať i emócie a to pri skladbe Zlomené krídlo. Podobné pocity evidentne prežíval aj depešák Stano, ktorý napísal: „Boli ste neskutoční, famózni, vynikajúci, zimomriavky celý koncert. Veľké ďakujem, preniesol som sa do minulého storočia, do mojej mladosti,“ reagoval. Diskutovať o sile vplyvu kapely by teda bolo zbytočné. Monte Rosa si zahrala niekoľkokrát i s českou legendou, kapelou Oceán. „Na to máme opäť veľmi príjemné spomienky. Hrali sme s nimi nielen na Slovensku, ale aj v Čechách. Boli sme aj u nich v Českých Budejoviciach, priamo doma. Veľmi dobrá spolupráca. A potom v neskorších časoch, nám dokonca pomáhali pri nahrávaní platne,“ spomína si Bombo. V roku 2006 zase hosťovali na koncerte známej nemeckej synth-popovej kapely. „Na Camouflage sme dostali pozvanie, a využili sme ho,“ uvádza do obrazu Bombo.

Naposledy Monte Rosa koncertovala pred dvoma rokmi. Tento rok vystúpila v priestoroch menšieho klubu, ako hlavný ťahúň depešáckej party. Recenzie prítomných bezprostredne po koncerte lahodili ušiam usporiadateľov. Koncert vyšiel lepšie ako pred dvoma rokmi. Samotná Monte Rosa si tiež pochvaľovala. „Pre kapelu je základ, aby mala v klube dobrý zvuk. Spätne dva roky, nás v Nu Spirit nebolo dobre počuť ani na pódiu, ani vonku. Tu sme to zohrali. Nenechali sme nič na náhodu. Dobrý zvukár, dobrý priestor, dobrá aparatúra, všetko,“ povedal na margo kvality Bistroš. „Dodali sme tomu vizuálnu stránku, a samozrejme, aj výber pesničiek. Repertoárom sme pokryli našu hudbu od 87-eho po deväťdesiaty rok. Hrali sme všetko staré veci v novom aranžmáne,“ pokračoval. Zároveň kapela priznala, že sa pripravovali každý samostatne. „Momentálne funguje tak, že sa stretneme priamo len pred daným koncertom. Každý nacvičoval individuálne doma. Je to o to náročnejšie,“ vysvetľuje Bistroš.

Monte Rosa – Ako sa máš?

https://www.youtube.com/watch?v=aQ09X8uqCi8

V kapele, ktorú dnes na pódiách vidno už len sporadicky, no o to s väčšou chuťou hrať pre fanúšikov, to začalo škrípať hneď v úvode rokov deväťdesiatych. Ako píšu na svojom webe monterosa.sk, v máji 1991 vznikli prvé vážnejšie nezhody medzi členmi a manažmentom. Paradoxom je, že to bolo práve vtedy, keď na trh prichádzala profilová LP skupiny V prvom rade. Aká je vízia Monte Rosa do budúcna? Milan Monte Bartalský s tajomným úsmevom odpovedal, že sa už chystá do dôchodku, na čo Bistroš reagoval odpoveďou, že je to teraz ťažké. „Predsa len sa zúžil okruh fanúšikov po tých rokoch. Je to diskutabilné, či má zmysel sa zavrieť do štúdia, a robiť novú dosku pre päťsto ľudí. Tých skalných je čím ďalej, tým menej. Tento koncert vnímame veľmi pozitívne, možno aj nejaké ponuky v rámci Slovenska budú, a to nám určí smer, čo a ako ďalej,“ povedal po koncerte Bistroš, ktorý však priznal, že sa hudbe momentálne veľmi nevenuje. „Keď prídu takéto akcie, tak sa nakopnem. Naštartuje ma to,“ dopĺňa. Jozef Bomboš sa ako jediný člen kapely venuje v súčasnosti hudbe profesionálne. „Ja som pri hudbe zostal. Celý život sa len tomu venujem. Hudba ma živí. Hrávam kultúrne podujatia, vo Zvolene máme nahrávacie štúdio, kde vyrábame hudobné aranžmány pre iných interpretov a skupiny,“ hovorí. Milan Bartalský zase žije a pracuje v Prahe, kam odišiel pred viac ako desiatimi rokmi za kariérou muzikálového speváka.

Po koncerte Monte Rosy alebo ak chcete „slovenského Depeche Mode“ nasledovala tematická party, kde svoje DJ sety odohrali Škodis (Peter Škoda) a Martens (Martin Kmeťo). DJ Martens v spolupráci s Jozefom Šarinom boli zároveň i usporiadateľmi koncertu a party. „Na koncerty Monte Rosy sme chodili ako násťroční, a pri textoch ich skladieb sme dospievali. Splnil sa nám sen z puberty – zažiť Monte Rosu opäť na pódiu s atmosférou 80. rokov,“ zhodli sa Kmeťo a Šarina.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img