8.6 C
Slovakia
sobota, 22 júna, 2024
spot_img
ÚvodReportyKošice otvorili brány ako hlavné mesto kultúry
spot_img

Košice otvorili brány ako hlavné mesto kultúry

RTEmagicC_EHMK2013SK1a1.jpgHlavným centrom európskeho kultúrneho života sa na rok 2013 stali Košice.

Program s názvom Otvárací Ceremoniál: Európske hlavné mesto kultúry je rozdelený na niekoľko tematických celkov. Návštevníkov prebudia raňajky v meste, módne inšpirácie môžu načerpať v rámci víkendu dizajnu a módy, o zábavu a nočný život sa postará hudba v meste.

Grand opening show bola odštartovaná v piatok 18. januára v príjemnom prostredí Východoslovenskej  galérie, prezentáciou monografie architekta Ľudovíta Oelschlägera. Zárukou načerpania potrebného množstva energie na sobotňajší deň boli raňajky s Petrom Bičom či Chiki liki tu-a.

Po posilnení dobrou náladou je čas na potulky mestom, ktoré sú pripravené po celých Košiciach, stačí si len vybrať. Pre návštevníkov, ktorí obľubujú fotografie, je pripravená napríklad výstava fotografa Hossam Hassana „Egyptská revolúcia“, ktorá vznikla s podporou Egyptskej ambasády, nachádzajúca sa vo výmenníku na Brigádnickej 5.

Spojenie hudby a tanca ponúkalo v doobedňajších hodinách divadelné štúdio Máraiho. Za povšimnutie rozhodne stála francúzska umelkyňa Marseille Claire Dantzer, ktorá vystavovala inštalácie z rôznych materiálov.Inštalácie sa nachádzali v najstaršej zachovanej  synagóge, z roku 1883, na Zvonárskej ulici. Nakoľko sobotný program bol veľmi rozmanitý na svoje si prišli všetci.

Večer pokračoval slávnostným rozsvietením Dómu sv. Alžbety. Rozsvietenie sa začalo krátkym príhovorom primátora Richarda Rašiho, po ňom nasledoval mapping ( 3D vizuálne umenie) na Urbanovej veži po ktorom prišiel rad na farebné rozžiarenie Dómu. Táto skvostná dominanta mesta žiarila v červenej, fialovej či modrej farbe.

Návštevníkov, ktorých neodradila ani zima a neskoršie sneženie pozvala na zahriatie sa do Pilsner Urquell pubu v Auparku skupina Divozel. Táto hudobná formácia sa svojím akustickým vystúpením na hranici folku a šansónu postarala o skvelú atmosféru. Toto zoskupenie svojími emocionálnymi skladbami a melódiami roztopilo nejedno srdce v pube.

Neďaleko Auparku, v Gazdovskej pivnici odohral svoj koncert Marián Greksa. Táto legenda slovenskej popmusic poriadne rozvášnila všetkých fanúšikov, nielen svojou skvelou hudbou, ale aj výbornou náladou, ktorej si so sebou Marián do Košíc priviezol na kilá. Predviedol majstrovskú hru na gitare s dvojitým hmatníkom a skvelé spevácke umenie. Sobota sa síce skončila, ale v nedeľu Košice v oslavách pokračujú slávnostným galaprogramom v Štátnom divadle.

| autor: Veronika Rusinkova 

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img