8.6 C
Slovakia
nedeľa, 16 júna, 2024
spot_img
ÚvodReportyKovboji odložili šatky a ich divokosť už mieri v oceľových pavilónoch
spot_img

Kovboji odložili šatky a ich divokosť už mieri v oceľových pavilónoch

mumford-sons-plakat

Zdá sa, že rozhodnutie odísť v čase najväčšej slávy do úzadia, kapele Mumford & Sons neublížilo. Po natočení albumu Wilder Mind si nielen udržali dopyt od svojich fanúšikov, ale získali aj nových priaznivcov. A aj vďaka tomu sa ich druhý pražský koncert opäť nekonal v Lucerne, ale v nabitej O2 Aréne. Elektrizujúca atmosféra, ktorá sprevádzala toto vystúpenie bolo neskutočná.

Výsledný dojem trochu špatil výber predkapely, ktorá sa na veľký stage vôbec nehodila. Pesničkár Billy Ryder – Jones sa so svojou sprievodnou skupinou tejto výzvy zľakli. Tréma bola pochopiteľná, utiahnutosť a nervozita by sa tiež dali odpustiť, ale nedostatok invencie a školácke chyby pri intonácii a vytváraní dynamiky už nie. Ich tvorba mala korešpondovať post punk typu Echo & The Bunnymen, ale to čo predviedli, bol bezmyšlienkový obsah. Publikum ich neprijali a jediný ohlas zaznamenali, keď prišiel Marcus Mumford hosťovať do piesne Seabirds. A hoci Mumford & Sons tvoria na prvé zdanie jednoduchšiu hudbu, kvalitou interpretácie, pestrými aranžmánmi a pesničkovou formou s pointou, úplne prevalcujú podobné alternatívne zoskupenia.

Kmeňovým repertoárom tohto turné boli skladby z albumov Sigh No More a Babel, no zákonite muselo prísť i na novinky z dosky Wilder Wind. Kapela pred šiestimi rokmi oživila žáner country & western, ktorý veľmi nenútene spojila s jednoduchou popovou melódiou. Po návrate z dvojročného zimného spánku vynechali banjo, mandolínu a akordeón z aranžmánov a zrazu ich odlišnosť splynula do obyčajnej popovej podoby. Album vzbudil protichodné reakcie, našťastie tá povestná divokosť a temperament zostala pri koncertoch nezmenená.

Mumford & Sons – Ditmas live Prague 2016

Publikum pražského koncertu bolo kozmopolitné a O2 aréna sa tak premenila na Babylonskú vežu. Odvšadiaľ prichádzala spleť angličtiny, švédčiny, poľštiny, španielčiny i slovenčiny, čo zaskočilo i samotného lídra kapely Marcusa. Vystúpenie atmosférou aj samotným správaním hudobníkov oscilovalo niekde medzi klubovým a festivalovým koncertom. Keď sa chceli Mumford & Sons ukázať ako budúci mesiáši štadiónového rocku, vytiahli na divákov priamočiare refrény v elektrifikovanej podobe,  lemované svetelným parkom. Vtedy bolo veľmi dobré počuť inšpiráciu Bruce Springsteenom, od ktorého zahrali skladbu I´M On Fire či britskými The Byrds a The Kinks, od ktorých zase prebrali nesmrteľnú You Really Got Me. Na malom pódiu situovanom pri zvukárovi odohrali dve akustické skladby, pri ktorých si staršie narodení spomenuli na Dylana, Donovana a Berta Janscha.

Mumford & Sons – live Prague 2016

Mumford & Sons asi nadobro opustili svet klubov a ich domovom v blízkej budúcnosti budú veľké štadióny a koncertné haly. Nevadí, pretože aj v oceľových pavilónoch dokážu zachovať dojemnosť obyčajných príbehov.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img