8.6 C
Slovakia
nedeľa, 3 marca, 2024
spot_img
ÚvodReportyMark Knopfler už dnes nestopuje, ale stále vie prekvapiť na ceste, ktorou...

Mark Knopfler už dnes nestopuje, ale stále vie prekvapiť na ceste, ktorou sa uberá

autor: Martin Kiss; fotografie poskytla spoločnosť Live Nation interpret: Mark Knopfler & Band; 26.06.2019; O2 arena, Praha

Poslední gitaroví hrdinovia možno ustupujú zo svojich pozícií, ale stále vystupujú s veľkým záujmom. A prečo by aj nie? Keď ich to baví a bavia sa s nimi aj publikum. Mark Knopfler potvrdil, že je gitaristom s nezameniteľnou technikou a nápadmi.

Iba deň na to, ako vystúpil v Prahe Phil Collins, sa v pražskej O2 aréne predstavil jeho generačný rovesník Mark Knopfler. Medzi Genesis a Dire Straits je niekoľkoročná priepasť, ktorú zaplnili osobnosti ako Knopfler, Collins či Peter Gabriel. Kým Genesis vstúpili na povrch svetla na konci tmavého tunelu s koncom éry hippies, kapela Marka Knopflera sa predrala na vzduch cez punk rockový ozón.

Melodické pesničky plné hymnických refrénov sú stále prítomné v rozhlasových vysielaniach. Ľudia si ich obľúbili a majú ich radi dodnes. Knopfler prišiel na turné s tým, že sa mu páči vystupovať, tak prečo by s tým mal prestať. Len kvôli veku? Priniesol si so sebou muzikantov svetovej úrovne. Takých, ktorí vedia nielen brilantne zahrať to čo sa od nich očakáva, ale ešte k tomu pridať aj čosi navyše.

Samotný Knopfler potešil nielen pestrou koncertnou dramaturgiou vystavanou z kombinácie starých a nových skladieb, ale aj opismi, kedy a za akých okolností vznikali. Rozhovoril sa najmä počas piesne Matchstick Man, ktorú opísal nasledovne: „…keď je človek mladý a hlúpy, často si neuvedomuje čas, vzdialenosť, ani teplotu. Skladba je o tom, ako som sa po skúške kapely tesne pred Vianocami rozhodol, že sa dá v noci prejsť stopom štyristo míľ, len aby som nebol na Vianoce sám. Zobral ma kamión, ktorý ma vysadil uprostred ničoho. Nad ránom sa ocitnete sám na križovatke, bez mobilu alebo GPS, žiadna premávka a pozeráte sa na zajace uprostred zasneženého poľa. Netrápi vás nič z toho, ani to, že ste len malý človek zo zápaliek (Matchstick man). Zrazu si niektorí starší v publiku mohli spomenúť na Mirka Černého a jeho Balíček Karet. Takýchto príbehov má Knopfler istotne viac a je radosť počúvať ako tvoril hudobník, ktorý nadobro pozmenil hru na elektrickú gitaru.

Mark Knopfler – Matchstick Man

Knopflerove gitarové výpady smerujú do jazzu, country, folku a ďalších koreňov rock and rollu v sólovkách aj v Dire Straits, od ktorých nakoniec zazneli Once Upon a Time in the West, Romeo and Juliet, Your Latest Trick, On Every Street a v dvoch prídavkoch slávna Money for Nothing s epickým riffom a So Far Away. Hoci nezaznela asi najslávnejšia ich pieseň Brothers in Arms, ľuďom to ani neprekážalo. Už aj tak dostali dosť z rockovej encyklopédie. Potešili ich aj nové skladby z albumu Down the Road Wherever, ktorý vyšiel minulý rok.

Knopfler sa síce cez rameno obzerá do minulosti, ale neopráši si ho. Naopak, vezme z neho esenciu toho najlepšieho a premení to do súčasného vyzretého prejavu.

spot_img
spot_img
spot_img