8.6 C
Slovakia
sobota, 18 mája, 2024
spot_img
ÚvodReportyMighty Sounds opäť spojil subkultúry do jedného celku - prvá časť 2015
spot_img

Mighty Sounds opäť spojil subkultúry do jedného celku – prvá časť 2015

MS (41)

Filozofiou českého festivalu Mighty Sounds je spájať hudobné subkultúry. Žiadna z nich tu nemá výrazne navrch, skôr sú konzistentne zladené do vyváženého programu. Organizátorom sa už jedenásť rokov darí dostať na jedno miesto pankáčov, skinheadov, hardcorákov a fanúšikov rockabilly, reggae a ska, ktorí sa bavia bez konfliktov. Toto prepojenie sa dá robiť aj na komerčnej báze, bez toho, aby festival stratil svoju tvár a rodinnú atmosféru.

Ten, kto príde na Mighty Sounds po prvýkrát, fascinuje ho už samotná rozloha festivalového areálu. Nie je to žiadne lokálne podujatie, ale medzinárodná udalosť, ktorá môže konkurovať obdobným nemeckým festivalom. Najväčší problém inak komfortného areálu je, že v jeho širšom okolí sa nachádzajúcu obývané budovy, a preto dochádza ku kolízii s majiteľmi týchto bytoviek.  Organizátori sa snažia robiť kompromisy – natočia pódiá smerom do neobývaných oblastí, pripravujú informačnú kampaň pred festivalom, a uvoľnia niekoľko voľných vstupeniek pre poškodených. PR manažérka podujatia Markéta Štechová nám povedala, že za všetkými nepríjemnosťami môžu stáť aj predsudky, keďže návštevníci Mighty Sounds sú známy svojim špecifickým výzorom, a preto festival pôsobí zvonku inak, než keď priamo nasajete jeho atmosféru.

Markéta Štechová – interview

Rozhodnutia Krajskej hygienickej stanice Českých Budějoviciach o pokutách môžu mať pre festival zničujúci efekt. Uvidíme, či sa nakoniec legislatívne podarí zmeniť nariadenia o decibeloch, pretože ani mesto Tábor nechce prísť o udalosť medzinárodného významu a zároveň sa organizátorom nechce hľadať v súčasnej expanzii rôznych podujatí ďalšie voľné miesto.

Na programovej štruktúre Mighty Sounds je najlepšie to, že keď vás nebaví jedna kapela alebo žáner, okamžite si viete vybrať z ďalších piatich ponúk rozmiestnených na zvyšných stagoch. V areáli sa nachádzajú dve veľké open air pódiá a niekoľko krytých, a k tomu ešte aj viacero zón, kde sa odohrávajú divadlá, workshopy a iné aktivity. 

Ľudia prichádzali do Tábora už deň predtým, aby sa stihli ubytovať, no oficiálne otvoril areál svoje brány, až v poludňajších hodinách. Prvých návštevníkov sprevádzali kapely ako The Spankers, Bombs From Heaven či slovenská street punková kapela Rozpor. Mimochodom bola to jedna z posledných možností uvidieť speváka Romana, ktorý pre rodinné povinnosti zo skupiny odchádza. Vlna amerického – britského hardcore sa prevalila v prvý deň hneď trikrát a to s kapelami, ktorá každá z nich prezentovala odlišný štýl. Kým Ignite našli svoj prejav v mäkšom zvuku orientovanom na skateboardingovú kultúru, Sick Of It All zase so svojimi koreňmi v newyorskom gette zaujali priaznivcov old schoolového zvuku a Architects ponúkli zložitejšie štruktúry, napriek tomu pôsobili priamočiaro.

Architects –  live at Mighty Sounds 2015

Londýnski chuligáni Cockney Rejects vystupovali v Čechách už niekoľkokrát, vždy však vedia prekvapiť svojou vyzretou interpretáciou. Na rozdiel od svojich britských kolegov Sham 69 či Cock Sparrer šperkujú svoju tvorbu častejšími gitarovými sólami. Bratia Geggusovci sa navzájom strážili, aby nezostali iba staticky stáť na javisku, predovšetkým Jeff bol v neustálom pohybe, keď nespieval, tak aspoň predvádzal kúsky zo svojho boxerského umenia. Premiéra jedného z najvychytenejších súčasných jamajských spevákov dopadla na výbornú. Protoje spolu so svojou kapelou The Indignation predviedol horúcu zmes reggae a dub music.

Protoje & The Indignation – live at Mighty Sounds 2015

Nakumulované rozhorúčené tela udržiavali svoju teplotu aj pri balkánskych rytmoch od Dubioza Kolektiv, hudobníci nešetrili publikum, ale rovno od začiatku im vmietli do tváre energickú fúziu hip hopu, ska, reggae a folklórnych nuancií.

Dubioza Kolektiv – live at Mighty Sounds 2015

Jedným z koncertných vrcholov v krytých stanoch bolo vystúpenie americkej psychobilly legendy Rezurex. Na svete existuje kopec kvalitných kapiel z tohto žánru, ale len máloktorá z nich má takýto autentický zvuk a rytmickú presnosť. Okrem prvotriednej interpretácie zaujal aj frontman David DeLeon so svojim mŕtvolným make – upom.

Rezurex – live at Mighty Sounds 2015

Festivalový život sa nezastavil ani po tretej hodine nadránom, po celom areáli prebiehali akoby nekončiace žúry, najväčšia z nich sa konala vo V.I.P. stane, kde sa stretli hudobníci, ale aj návštevníci majúci tieto exkluzívne lístky, ktoré sa dali zakúpiť aj v bežnej distribúcii.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img