8.6 C
Slovakia
sobota, 25 mája, 2024
spot_img
ÚvodReportyNa bratislavskej "pláži" zneli súčasné hity v pestrej hudobnej mozaike
spot_img

Na bratislavskej „pláži“ zneli súčasné hity v pestrej hudobnej mozaike

bacb-hoverBA City Beats – 20. – 21.06.2014 – Pláž pod Ufom – Bratislava

Počas dvoch dní sa premenila Bratislava na urbanizačné stredisko súčasnej hudby.

V novom areáli opäť organizátori priniesli koncept zahraničnej tvorby s aktuálnym presahom. Pláž pod Ufom má zaujímavú atmosféru  letnej klubovej terasy, z ktorej je výhľad na bratislavský hrad a na Dunaj s jeho štebotaním vĺn. Aj napriek malým nedostatkom, bola sympatickejším miestom než minuloročné prašné prostredie bývalého Propeleru.

BA City Beats – teaser 2014


 

Festival otvorila mladá, no už renomovaná bratislavská skupina Walter Schitzelson. Ich indie rock and roll miestami pripomínal ranných The Ramones, inokedy zas rhythm and bluesových The Buttons. Izraelská tvorba nie je stále dostatočne na Slovensku známa. Väčšina ľudí si skôr vybaví komorné klezmer orchestry, než moderných interpretov. Jedným z nich je aj Tamir Grinberg. Síce ho sprevádza povesť výnimočného vokalistu, ale v Bratislave nepredviedol naplno svoj chrapľavý hlas podobný Bob Dylanovi. Pôsobil menej bluesovo a viac kabaretne.

Tamir Grinberg – The only one who really cares live in BA City Beats 2014


 

Lahodiacou meditáciou bolo vystúpenie britského hudobníka Finka a jeho sprievodnej kapely. V niekoľkovrstvových kompozíciách sa odrážali loopové slučky do viacnásobných harmonických súzvukov a basové vibrácie vnikali medzi ľudí s tichým šepotom. Ten narušil „útok“ z vedľajších Napoleónovských slávností. To, čo mohlo chvíľku pôsobiť ako čarovný moment genius loci, bolo už po chvíle otravným znechutením jemnej hudby. Našťastie Fink preukázal dostatok nadhľadu, aby neukončil svoj intímny koncert.

Fink – Sort of revolution live in BA City Beats 2014


 

Prvý festivalový večer uzatvorila bratislavským fanúšikom dobre známa nemecká formácia Jazzanova.  V inštrumentálnych častiach boli naladení v živom funky s nu jazzovým podkladom, kým príchod speváka Paul Randolpha pozmenil charakter hudby do neo soulu. Jazzanova vedia pripraviť správny tanečný večierok nielen v klube, ale aj pod holým nebom.

Jazzanova – Now there is we live in BA City Beats 2014


 

Druhý festivalý deň sa predstavili hneď dva slovenské projekty – Dynamo Team, ktorý sa nesie na súčasnej hipsterskej vlne a Modré Hory so svojou hip hopovou poéziou. Lyrik a Bene predviedli trochu iný hip hop než vychováva ulica. Spojenie tučných klubových beatov a novodobej poézie s odkazom na Hviezdoslava fungovalo v mestskom prostredí výborne.

Modré Hory – 150


 

O najintenzívnejší koncertný zážitok sa postarala britská skupina James. Tá so svojim hitovým pesničkovým britpopom prežívala najsilnejšie obdobie na sklonku osemdesiatich rokov. Po comebacku v roku 2007 to s ňou nevyzeralo najlepšie, ale s novým albumom La Petite Mort sa im podarilo dostať opäť na výslnie.

James – Jam J live in BA City Beats 2014


 

Briskné melódie boli podopreté dychovou sekciou, ktoré gradovali do refrénovitej siesty. Tim Booth sa ukázal, ako správny frontman, keď si priam euforisticky vychutnával reakciu fanúšikov. Jeho tanečné kreácie s miernym „epileptizmom“ vyvolávali nielen úsmev na tvári, ale aj spokojnosť ľudí, ktorí cítili, že Tim predviedol to najlepšie čo vie.

James – Laid live in BA City Beats 2014


 

Krátko po desiatej večernej hodine uzavrel festival BA City jej headliner, mladý britský spevák John Newman. Ten začínal v drum and bassovo popovej skupine Rudimental, ktorá vystúpila na festivale pred rokom.

John Newman – Cheating live in BA City Beats 2014


 

Newmanova hviezda stúpa prudko hore, kým v roku 2012,  bol iba jedným z vokalistov Rudimentalu, v súčasnosti sa všetky svetové rádiá pretekajú v púšťaní jeho singlov. Jeho bratislavský koncert pripomenul éru pištiacich fanúšičiek The Beatles, či neskorších N´Sync.

John Newman – Love me Again live in BA City Beats 2014


Jednoduché skladby J. Newmana s klávesovým podmäzom a zapamätateľnou melodickou linkou však potešili aj chlapskú časť osadenstva. Jeho tanečné schopnosti pripomínali Johna Travoltu a jeho vokálny témbr naberal do obrazu Toma Jonesa. Zdá sa, že počas premeny z nežného chlapca na charizmatického muža, môže jeho prejav viac zasmerovať do soulu.

John Newman – live in BA City Beats 2014


 

Druhý ročník BA City Beats mal síce svoje nedostatky, ale rozhodne nie hluchý program a zaslúžil by si pokračovať aj s väčšou podporou mesta. Iba tak sa môže bratislavské kultúrne leto priblížiť k Barcelone, Parížu, alebo k Prahe. Tieto mestá majú svoje mestské festivaly už dávno.

| autor: Daniel
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img