8.6 C
Slovakia
nedeľa, 19 mája, 2024
spot_img
ÚvodReportyNad Tatrou sa blýska, spievala na rozlúčkovom koncerte Joan Baez
spot_img

Nad Tatrou sa blýska, spievala na rozlúčkovom koncerte Joan Baez

Rozlúčkový koncert americkej pesničkárky Joan Baez neponúkol iba niekoľko silných momentov. Celý koncert bol jedným veľkým a silným gestom.

Sála bratislavského Istropolisu – bývalý Dom Odborov. Nemý svedok toho, že ani po dvadsiatich deviatich rokoch od Nežnej revolúcie sa toho veľa u nás nezmenilo. Zdevastované nezáujmom, veď na kultúre sa tak dobre nezarába ako na obchodných centrách.

Stále má svoje akustické prednosti a vlastnosť, že na javisko uvidíte dobre z hocijakého miesta v sále. Hoci sa vám môže stať nepríjemnosť, že si sadnete a prišrobovaná stolička sa rozpadne pred vašimi očami (to sa naozaj stalo!) Nielen naše budovy práchnivejú, ale aj naša budúcnosť. Po pesimistických týždňoch nám prišla vliať nádej a dodať guráž pesničkárka, ktorej hudobný talent sa už v piatich dekádach prelína s jej aktivizmom.

Joan Baez si nepotrebovala získať publikum silným úvodom a mohutnou introdukciou. Charizmou obrátila na seba pozornosť, ktorá trvala vyše dvoch hodín. Prvé piesne zazneli iba v jej akustickom sprievode a touto intímnosťou sa začalo komorné predstavenie z rozlúčkového turné Fare Thee Well.

Staršia generácia si zaspomínala na to ako v roku 1989 na Bratislavskej Lýre poslala pozdravy Charte 77 a Václavovi Havlovi a odvážne pozvala na javisko Ivana Hoffmana. Pochodeň novembrových hodnôt prebrali dnešní stredoškoláci a vysokoškoláci, ktorým Joan Baez venovala svoj koncert. Kedysi dávno povzbudila Boba Dylana, aby začal verejne vystupovať. Teraz apeluje na mladých, aby sa zapájali do verejného života.

Istotne má pred očami ten mihotajúci sa obraz rasovo neznášanlivej Ameriky. Svojimi hudobnými kázňami nastavovala zrkadlo rozpoltenej spoločnosti. Dnes jej už nikto nevypne mikrofón, sama si povedala, že stačilo. Ako jeden z dôvodov ukončenia koncertnej činnosti priznala, že jej hlas už nie je tým, čím býval.

Joan Baez – Silver Blade live Bratislava 2018

Stále má však dobrú kondíciu a je obdivuhodné ako s ním dokáže narábať a diváci museli oceniť, že ho takmer vôbec nešanovala. Áno, počas slovenskej hymny sa potrápila s intonáciou, ale inak predviedla peknú prácu s dynamikou a klenutie melodických oblúkov.  

Pri pohľade na playlist by sa mohlo zdať, že nemá dostatočne vybudovaný vlastný repertoár, keď musí spievať skladby svojich kolegov a priateľov, ale u Joan Baez ani tak nejde o to čo spieva, ale ako to spieva.

Joan Baez – Farewell, Angelica live Bratislava 2018

Koncert bol prehliadkou vkusných aranžmánov. Aj folková pieseň sa dá zaranžovať pestro a s hudobným nadhľadom k čomu prispel gospelový vokál Grace Stumberg, multiinštrumentalista Dirko Powell, ktorý husľami a najmä bendžom priniesol atmosféru Apalačských hôr a syn Gabriel s občasnými výletmi do jazzových sfér.

Pochvalu si zaslúži aj svetelná réžia, ktorej hra so svetlami a tieňmi, premiestňovala Baez náladami aj časom ako v piesni Joe Hill, spomienke na hippies, ktorú speváčka hrala ešte na Woodstocku. Uzatvorenie kapitoly generácie sweet sixties prišlo so skladbou Imagine.

John Lennon, Bob Dylan,  ale aj Martin Luther King, s ktorým sa priatelila, či Barrack Obama, o ktorom je pieseň The President Sang Amazing Grace, to sú osobnosti, s ktorými sa spája meno Joan Baez. Pred publikum prišiel nielen svedok dôležitých historických udalostí, ale aj ich spoluautor. Opona zapadla, potlesk pretrváva.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img