8.6 C
Slovakia
nedeľa, 26 mája, 2024
spot_img
ÚvodReportyNáš tip z Pohody - Kouyaté & Neerman
spot_img

Náš tip z Pohody – Kouyaté & Neerman

images

Najväčší slovenský festival Pohoda už tradične ponúka nie len veľké hudobné mená, ale aj veľa menej známych hudobných kapiel a umelcov a aj vďaka tomu je festival populárny a priťažlivý pre nás návštevníkov. Myslím si, že každý jeden z nás je príjemne potešený z tých nových festivalových objavov, o ktoré môžeme neskôr obohatiť naše iPody.

Pre mňa osobne jedným z milých festivalových prekvapení  bolo vystúpenie formácie Kouyaté Neerman v sobotu poobede v Europa stane. Za celým týmto hudobným projektom stoja dvaja nadaní umelci – francúzsky vibrafonista David Neerman a malijský hráč na tradičný africký nástroj balafonLansiné Kouyaté. Hudobníkov dopĺňal aj zvuk elektrickej gitary a bicích.

Kouyaté & Neerman –  A Take Away Show

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=Rtqsu7LdTUg‘]


 

Dominujúca netradičná zvuková kombinácia vibrafónu a balafonu hrajúca pulzujúci rock, či electro-dub zaujala nie len mňa, ale aj ostatných návštevníkov. Jednotlivé inštrumentálne skladby mali väčší rozsah, ale o to viac vedeli vygradovať tú správnu atmosféru, zvyčajne sa končiacu tanečnou explóziou u publika.

Kouyaté & Neerman  – Requiem pour un Con

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=CweWDyZubJg‘]


 

Tým, že jeden zo zakladajúcich členov, ktorého nebolo možné prehliadnuť na pódiu kvôli noseniu tradičného afrického odevu, pochádza z Mali, kapela sa nevyhne vplyvu západnej Afriky, ale to neznamená, že ich hudbu treba radiť automaticky do skupiny world music. Kouyaté Neerman sa na Pohode prezentovala viac rockovejšie, ale medzi ďalšie výrazné vplyvy patria aj prvky free jazzu, minimal music, punku, reggae, hip hopu, techna, či klasickej hudby.

Kouyaté & Neerman – Boloba live

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=k1Fx8sNQmQo‘]


 

Je to samozrejme podmienené konkrétnym inklinovaním samotných členov kapely k jednotlivým hudobným štýlom. Vibrafonista David v osobnom rozhovore spomína, že už ako 15-ročný začínal hrávať na bicie v reggae kapele a aj to je vysvetlením splietania rôznych štýlov dohromady. Práve v dnešnej dobe podobné fúzie v hudbe nie sú ničím ojedinelým.

Kouyaté & Neerman – Djanfa Magni

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=TnhDVa9ills‘]


 

Koyaté Neerman sa čoskoro vydávajú na africké turné, kde odohrajú okolo 30 koncertov v 20 krajinách, vrátane Madagaskaru, Južnej Afriky, Angoly, Konga, Gabonu, či v Kouyate-ho rodnej krajine Mali. Ak ste ich koncert na Pohode premeškali, určite si pozrite aspoň ich hudobné videá a verím, že i vás ich hudba osloví aspoň tak ako mňa.

| autor: Ivaa

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img