8.6 C
Slovakia
štvrtok, 18 júla, 2024
spot_img
ÚvodReportyNie všetko zlato sa blyští.... ale reggae oslava na pieskoch áno
spot_img

Nie všetko zlato sa blyští…. ale reggae oslava na pieskoch áno

uprising-2015

Koniec leta sa už tradične odohrával v znamení najväčšieho stredoeurópskeho reggae festivalu. Je takmer nemožné uveriť tomu, že tak významné podujatie sa koná na Slovensku, teda v krajine, kde je každoročne priam tristne bolestné prehovoriť sponzorov na spoluprácu a aj samotní hudobníci si radšej zahrajú v susednom Rakúsku. Uprising reggae festival sa však na nedostatok pozornosti a kvalitných zahraničných umelcov nemôže sťažovať.

Zlaté piesky sa síce netopili v horúčavách, aké zažil v tom období susedný Sziget festival, ale našťastie ich obišiel aj dážď, ktorý sprevádzal podujatie po minulé roky. Uprising reggae festival sa konal po dva dni, v piatok zažil najväčšie sklamanie v podobe chladného vystúpenia izraelského speváka Matisyahu, ale na druhej strane potešila hiphopová erupcia od holandskej formácie Dope D.O.D. Sobotňajší program obohatil Skara Mucci so svojím nadhľadom a zmyslom pre humor, ktorým sa tak prezentuje vo svojich videoklipoch.

Skara Mucci – My sound

Anthony B zase na festivale oslávil dvadsať rokov pôsobenia na reggae scéne a jeho vystúpenie bolo ešte energickejšie, než pred tromi rokmi. Mad Professor sa predstavil v tandeme s vokalistom Earl Daley, ktorý pridal jeho reggae skladbám soulový nádych. 

Dlhoročný tip fanúšikov aj organizátorov Uprising reggae festivalu, Onyx, nesklamal. Kultová formácia,  známa vďaka ostrým kritickým textom a spojeniu hiphopu s ďalšími subkultúrami, predviedla programovú deklamáciu voči policajnej represii. Škoda, že naživo nemohli zahrať spoločnú skladbu, ktorú majú s Dope D.O.D., keďže holandskí raperi museli hneď po svojom piatkovom vystúpení cestovať do Hradca Králové na Hip Hop Kemp.

Onyx – live at Uprising reggae festival 2015

 Zo slovenskej hiphopovej scény sa v tento deň predstavili napríklad trnavský Boy Wonder, Strapo a Supa, ktorého sólová kariéra naberá na patričných obrátkach. Pomyselným vrcholom ôsmeho ročníka Uprisingu  bolo vystúpenie britskej legendy UB40. Môže sa zdať, že títo britskí umelci pristupujú k tomuto žánru možno až prílišným akademickým spôsobom, ktorým nahradzujú naturálny jamajský feeling. Ale namiesto toho zase ponúkajú špičkovú interpretáciu v dychovej sekcii, v ktorej tento rok nemali žiadnu konkurenciu. A len málo reggae kapiel ponúka tvorbu, v ktorej sa stretne Elvis Presley a Cher. Toto sú proste UB40, ich popové hity stále fungujú a sú zárukou určitej nemennosti.

UB40 – live at Uprising reggae festival 2015

A takým je aj Uprising reggae festival, ktorý po dva dni duní nenáročnými rytmami. Oslavu života si,  vďaka neskutočne pohodovej atmosfére, príde každoročne vychutnať niekoľko tisícový dav.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img