8.6 C
Slovakia
pondelok, 15 apríla, 2024
spot_img
ÚvodReportyNipponfest - o ázijskú kultúru je na Slovensku záujem
spot_img

Nipponfest – o ázijskú kultúru je na Slovensku záujem

| Autor: Daniel

Zrkadlový háj  –  Bratislava – 24. a 25. 11. 2012

O japonskú a  ázijskú kultúru je na Slovensku pomerne veľký záujem. Dôkazom sú rôzne jednorázové akcie, alebo zabehnuté festivaly, ako Comics Salon, Anime Show, či Istrocon. Medzi ne sa teraz zaradil aj Nipponfest, ktorý sa konal vôbec po prvý krát. Napriek tomu, že nultý ročník nevyznel bombasticky svoj účel splnil.

Program bol rozdelený do viacerých sekcií. Jeho cieľom bolo predstaviť japonskú kultúru a to nielen v historickej a spoločenskej rovine, ale aj jej súčasnú populárnu podobu.  Prednášky boli rôznorodé. Niekedy boli skôr pre širšiu laickú verejnosť (ako napríklad o histórii džuda), inokedy boli viac koncipované   pre nadšencov a ultra fanúšikov. Niektoré boli spojené s hovoreným slovom a názorným vyskúšaním, ako to bolo v prípade seminára o kaligrafii.

Počas oboch dní prebiehali aj celodenné workshopy do ktorých sa mohli všetci zapojiť. V piatok prebiehal  tanečný workshop s Oh My Girls a po oba dni sa konali ukážky a tréningy taekwonda so známym športovým klubom. 

V kinosále kultúrneho domu sa premietali japonské a kórejské filmy rôznych žánrov. Najviac priestoru bolo venované kresleným filmom takzvaným anime. Návštevníci mohli vidieť niekoľko kratších filmov, ale aj premietanie seriálových častí. V ponuke boli okrem anime aj drámy, či komédie ( Sankarea, Jinrui wa Suitai Shimashita atď. ).

Na podujatí bolo možné zakúpiť si aj suveníry v niekoľkých stánkoch. Pre milovníkov gastronómie bola ponuka slabšia, ale v čajovni mohli nájsť oázu pokoja pri dobrom čaji a sushi. Na festivale prebiehali aj rôzne súťaže. Veľim zábavné bolo žrebovanie tomboly, keď si prvú cenu vyžrebovalo postupne asi desať organizátorov (každý ju pochopiteľne odmietol), ktorí hádzali lístky do osudia asi len zo zábavy.

Už teraz po skončení prvého, alebo nultého ročníka organizátori prisľúbili zväčšenie programu a zlepšie organizačnej stránky. Uvidíme, ako dodržia slovo. 

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img