8.6 C
Slovakia
nedeľa, 14 apríla, 2024
spot_img
ÚvodReportyO gadže bašaven - O Roma sú super
spot_img

O gadže bašaven – O Roma sú super

autor: Matej Feldbauer; O Gadže Bašaven: O Roma sú super; 05.04.2019; Kafe Scherz, Bratislava

V piatok 5. apríla sa v bratislavskom Kafe Scherz uskutočnil, ako sami povedali, „veľmi špeciálny koncert kamarátov, ktorých cesty sa opäť raz spájajú. A opäť vďaka hudbe.“ Júlia Kozáková & friends zahrali rómske piesne tak, ako by boli ich vlastné.

Júlia Kozáková je dlhoročnou speváčkou v rómskom projekte Čhavorenge v spolupráci s Českou filharmóniou. Takže odpoveď na otázku, prečo práve takýto žáner, máme za sebou. Spolu s basistom Michalom Smetanom, cimbalistom Peťom Letom a gitaristom Paľom Viechom si veľmi poctivo pripravili známe rómske ľudové piesne. Spojenie týchto nástrojov je typické a zároveň veľmi funkčné, čo sa navodenia pravej rómskej atmosféry týka. Dopomohli tomu aj kostýmy samotných aktérov. Ako aj cimbalové sóla.

Pozornosť držala najmä už spomínaná atmosféra. Keďže nie každý občan je obdarený znalosťou tohto špecifického jazyka, hudba tak hrala doslova na city. Sedieť a vnímať koncert pocitovo sa nepritrafí často a preto väčšina publika s otvorenou náručou nechala na seba prechádzať slová, ktorým nikto nerozumel. Speváčka Júlia sa aj snažila po prvých dvoch piesňach vysvetliť v krátkosti, o čom boli, ale aby si koncert udržal nejaké to tempo, vzdala to.

Júlia Kozáková – Aké je to

https://www.youtube.com/watch?v=fhGd6FXSroY

V prvej časti sme sa stretli s viac ponurými, melancholickými piesňami. Tie v druhej časti vystriedali pravé “vykrúcačky” a ľudia sa konečne dostatočne uvoľnili, aby začali aj tancovať. Júlia dala krátky workshop čapášu a ukázala aj svoje zručnosti s narábaním s dychom. Na jeden dych šla takmer tri minúty jedno slovo dokola: “dakdakdakdelajlaáma…” Zapojené publikum tak v napätí čakalo na posledné dva “vypalováky” v podobe vopred pripravených prídavkov. Aké príznačné.

V posledných dvoch piesňach sa predstavil aj hosť Michal Kiník, ktorý hrou na husle ešte dofarbil už aj tak veľmi pestrý koncert. Huslovú vložku určite ocenil aj Samo Smetana v hľadisku, známy to slovenský huslista.

Všehovšudy bol tento jedinečný zážitok natoľko sugestívny, že po koncerte som si ešte zopár hodín v duchu vytlieskaval divoké rytmy a opakoval slová, ktoré som sa v ten večer naučil. Existujú krátko, no dúfam v ich dlhovekosť a v častejšiu periodicitu. Poľikerav, Ačhen Devleha!

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img