8.6 C
Slovakia
utorok, 18 júna, 2024
spot_img
ÚvodReportyBA City Beats - deň prvý
spot_img

BA City Beats – deň prvý

DSCF3019BA City Beats – 20. – 21. 06. 2013 – Tyršovo Nábrežie – Bratislava

Urbanizičaný festival by mal byť v každej európskej metropole samozrejmosťou.  No napriek tomu išli organizátori BA City Beats do rizika, keď boli limitovaný mestskými nariadeniami (o pár dní neskôr sa tu konali ešte hlučnejšia rekonštrukcia Napoleónskych vojen) , ale aj slovenským hudobným vkusom ( stále sa chodí viac na zastaralé legendy, než na aktuálne mená).

No popasovali sa s tým viac než dôstojne a už pri výbere lokácii sa nebáli zariskovať, keď festival zasadili do lokality romanticko divokého miesta pri Dunaji, ktoré je nevyspytateľné. Ďalším pozitívom bolo zaradenie slovenských interpretov so šarmantnými skladbami a pozitívnou koncertnou interpretáciou. A hlavne vystavať line up na zaujímavých menách, ktoré bežne na Slovensku nehrávajú.


 

Festival otvoril Tomáš Sloboda so svojim melancholickým projektom Sounds Like This a na druhom pódiu mu sekundovali dvoj taktoví Polemic. Po nich už nasledoval príval zahraničnej tvorby. Kanadskí rockeri Danko Jones boli jediným zástupcom čistej štýlotvornej hudby. Aj, keď prezentujú trochu archaický pohľad na hard rock a ich tvorba sa stráca v 90. rokoch, snažia sa prezentovať moderným zvukom.

Danko Jones – live in BA City Beats 2013

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=nxvRfslMtNA‘]


 

Omnoho pestrejšie vyznela britská formácia Hadouken a izraelské elektro rockové trio Terry Poison. Titeto slečny sa vracajú k odkazu synth popu a prelínajú ho s punk rockom, novou vlnou a silným sexuálnym podtónom. Ich dekadentný prejav s energickou interpretáciou síce vybočoval zo židovskej tradície starého Prešporku, ale určite zaujal.

Rudimental kombinovali pestrú mozaiku štýlov – od funky, cez trip hop až po decentný drum and bass. Ich početnosť sa prejavila v plnom zvuku, ktorý bol však zle nastavený. Za ten bol  zodpovedný zvukár skupiny a nie organizátori. The Orb sklamali nevýrazným setom, keď mohli viac riskovať a kompozície tým oživiť. Orb sa vybrali cestou ktorá sa nehodila na festival väčších rozmerov, ale do intímneho klubového prostredia.

Rudimental – live in BA City Beats 2013

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=57njT1OMTnM‘]


 

Prvý festivalový večer zakončila energická  Katy B. Britská speváčka je zárukou silného koncertného zážitku v ktorom dokáže umocniť svoj pôvab, talent a šikovne zmixované skladby. Katy B ponúka prienik medzi popovým zvukom a nezávislou klubovou scénou. V pesničkovom formáte s nekomplikovanou štruktúrou dosahuje autentickú náladu s neformálnou ľahkosťou.

Katy B – live in BA City Beats 2013

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=4ozDpkSeRN8′]


 

V jej skladbách nechýba melodickosť, chytľavé motívy ako aj zaujímavé rytmické prvky so striedaním dubstepu a drum and bassu. Tie citlivo a dynamicky reagujú na spevnú časť.  Katy B je na pódiu veľmi prirodzená.  Nehrá na efekt, ale na svoju dievčenskú stránku. Nesnaží sa byť femme fatale, aj keď kostýmy niekedy hovoria o opaku. Jej bratislavský koncert ukázal, že je veľkým talentom svetovej pop music. No,  či dokáže udržať tento kurz a písať hity každý rok ukáže až blízka budúcnosť. 

pokračovanie nabudúce

| autor: Daniel

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img