8.6 C
Slovakia
piatok, 24 mája, 2024
spot_img
ÚvodReportyObhliadnutie za vystúpením Whitesnake v Bratislave
spot_img

Obhliadnutie za vystúpením Whitesnake v Bratislave

whitesnake_300x300Britská hardrocková skupina Whitesnake sa stihla počas svojej 35. ročnej existencie vryť do pamäti fanúšikom po celom svete. A to aj napriek nie príliš originálnemu prejavu. No vznikla v čase, ktorý prial blýskavejšiumu pozlátku rockovej tvorby. 

Whitesnake bodovali aj vďaka svojmu tajnému tromfu, ktorým bol spevák a frontman David Coverdale. Ten začal svoju kariéru v kultovom Deep Purple v ktorom účinkoval tri roky. Po odchode založil Whitesnake v ktorom skĺbil rockovú dravosť s pop rockovou pompéznosťou. Aj napriek kolísajúcej kvality v diskografii má skupina  po celom  množstvo fanúšikov, čo potvrdil aj ich bratislavský koncert.

Predskokan Marián Greksa so svojou skupinou Grexabat predviedol kratší set v ktorom sa miešal vplyv hard rocku a metalových gitarových liniek. Najväčšou slabinou inak šikovne skomponovaných skladieb sa ukázala textová časť. Miestami naivne  texty síce rázne plynú s určitou poetickosťou, no ich atmosféru pochováva prvoplánovosť a hrubozrnosť. Rockové heslá sú nasilu viazané na nečisté frázovanie.


 

Grexabat však vedia presvedčiť interpretáciou v ktorej sa dynamicky dopĺňajú obaja gitaristi. Tí hrali rýchle pasáže s trilkovou presnosťou a riffy variovali do rôznych podôb.  Aj, keď Marián nebol ako vokalista nikdy precízny, vo svojom hlase nesie stále charizmatický prejav obkolesený chrapľavým barytónom. Ani na tomto koncerte si neodpustil štipľavé poznámky, ktorými ironizoval naše politické diani. No už pozabudol, že ho nesleduje z úzadia, ale že je jeho pevnou súčasťou.

Po tomto krátkom grexabatovskom interlúdiu vrthli na pódium David a spol. a už od začiatku sa s entuziazmom pohrávali s publikom.  Keďže frontman kapely nebol nikdy zádumčivým intelektuálom ani tajomným mysliteľom komunikácia medzi skupinou a publikom fungovala iba na báze  typických fráz a pozdravov.

Whitesnake – Still of the Night live in Bratislave 2013

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=F6YhOPkVsNU‘]


 

David spieval presne a svojim charakteristickým jačavým vokálom sa snažil kontrovať vysokým gitarovým polohám. K tomu pridal svoje typické pózy ako dvíhanie stojanu od mikrofónu, či glam rockové pohyby. Kapela pôsobila homogénne a vyzdvihovala predovšetkým harmonickú zložku svojich kompozícii.

Whitesnake – Give me all your love tonight live in Bratislava 2013

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=nYjeceqQjJs‘]


 

Práve v nej boli vždy veľmi presný aj keď nie invenčný. Preto boli melodické časti väčšinou pochované nánosmi rytmických riffov a predovšetkým klávesové stopy boli nevýrazné.

Whitesnake – Here I go Again live in Bratislava 2013

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=4kQZRYSLLA0′]


 

Počas takmer dvojhodinového koncertu skupina spravila prierez albumami z ich najslávnejšej dekády a doplnila ju tvorbou po  roku  2 000 . Zaplnená NTC Aréna videla živelný muzikantský výkon, ktorý však v súčasnej dobe je už len nostalgickým spomínaním.

| autor: (Daniel – zdroj videí – internet)

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img